W niedzielę, 13 grudnia, w komorowskiej szkole odbył się wyjątkowy wieczór – świąteczna gala „Bella e Patetica”, którą zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE. Gala odbyła się pod patronatem Krzysztofa Grabki, Wójta Gminy Michałowice.


Zebranych gości powitała Małgorzata Pachecka i Andrzej Jarzyński, którzy prowadzili koncert. Wieczór rozpoczął się od zaprezentowania płyty "Bella e Patetica" z odkrytą sześć lat temu, przez Lidię Kulczyńską –Pilich, muzyką poległego w wieku 24 lat, w powstaniu warszawskim, mieszkańca Komorowa - Władysława Łozińskiego. Utwory Władysława Łozińskiego skomponowane w czasie wojny zaprezentował Piotr Filek,  młody utalentowany pianista, który zachwycił się muzyką przedwcześnie zmarłego kompozytora. Podczas gali Piotr Filek zagrał Sonatę Fis-moll nr 3 i Rondo Fantasia Es-dur.


Muzyce towarzyszyła poezja Katarzyny Jany-Wasilewskiej z jej debiutanckiego tomiku zatytułowanego Róża Wiatrów. Autorka wierszy jest mieszkanką Śląska. Z Komorowem związana jest poprzez prowadzenie trzech stron internetowych związanych z Komorowem. Wiersze Katarzyny Jany-Wasilewskiej czytała, a także prowadziła rozmowę z poetką Maria Walter-Kochel. Tego wieczoru wystąpiła również śpiewaczka Opery Kameralnej - Grażyna Mądroch - sopran koloraturowy, która śpiewała pieśni Fryderyka Chopina.   

 

Ważnym momentem gali było uhonorowanie twórcy statuetką „Muza pod klonem”. W tym roku uhonorowany został Andrzej Pilich, artysta plastyk, od początku związany z Towarzystwem Komorowianie. Laudację odczytał Andrzej Jarzyński. Andrzej Pilich dziękując za to wyróżnienie powiedział, że angażuje się w działania Towarzystwa, ponieważ kocha Komorów i lubi ludzi którzy tu mieszkają. Statuetkę wręczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i Małgorzata Pachecka.  Towarzystwo Komorowianie  już po raz trzeci przyznało to wyróżnienie, wcześniej statuetkę "Muza pod klonem" otrzymał Jerzy  Kalina i Witold Błaszczyk.

 

Na zakończenie wieczoru wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali hymn Komorowa. Autorką hymnu jest Mariola Kruszewska. Przypomnijmy konkurs na hymn Komorowa ogłosiło Towarzystwo Komorowianie. Tekst Marioli Kruszewskiej wygrał konkurs i tym samym został ogłoszony oficjalnym hymnem Komorowa.

 

Po koncercie był czas na rozmowy, można było kupić płytę „Bella e Patetica” z utworami Władysława Łozińskiego jak również tomik poezji „Róża Wiatrów” Katarzyny Jany-Wasilewskiej oraz inne wydawnictwa Towarzystwa Komorowianie. 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

WIECZÓR UWIELBIENIA - koncert w Komorowie; foto: bz.

WIECZÓR UWIELBIENIA - koncert w Komorowie 03.06.2018 07:45

Wieczór Uwielbienia - tak zatytułowany był czwartkowy koncert w Komorowie. Na letniej scenie na Placu Ignacego Jana Paderewskiego wystąpił zespół La Pallotina, który zgromadził wielu mieszkańców Komorowa i okolic.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej
26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Komorowie

26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Komorowie 05.02.2018 08:50

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Komorowie. Pieniądze do puszek zbierało 83. wolontariuszy. Wielu uczniów i nauczycieli zaangażowanych było w organizację imprezy towarzyszącej w komorowskiej szkole. Odbyło się mnóstwo występów i dodatkowych atrakcji, m.in. jasełka, licytacje, kawiarenka, kiermasz "przydasiów".Tego dnia zebrano 54 tys. zł.

czytaj więcej
Opłatek w gronie komorowskich seniorów

Opłatek w gronie komorowskich seniorów 17.12.2017 10:50

W sobotę, 16 grudnia, odbyło się w szkole podstawowej w Komorowie spotkanie opłatkowe. Komorowskich emerytów odwiedził Krzysztof Grabka, wójt Gminy, z żoną, Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady gminy, a także lokalni samorządowcy.

czytaj więcej
Festyn rodzinny w ochronce Sióstr Służebniczek w Komorowie. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Rodzinny u Sióstr Służebniczek w Komorowie 04.06.2017 23:30

Już po raz 14 odbył się festyn rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie. Festyn, który jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i który został zorganizowany w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek w Komorowie. Foto: bz.

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek w Komorowie 28.05.2017 20:00

Festyn rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek jest tradycją. Każdego roku, na przełomie maja i czerwca, siostry, dzieci a także rodzice organizują niedzielny piknik. Jest to czas dobrej zabawy i dobry moment, aby integrować się.

czytaj więcej
Wigilia emerytów i seniorów w Komorowie. Foto: bz

Wigilia emerytów i seniorów w Komorowie 18.12.2016 10:50

W sobotę, 17 grudnia, odbyło się w Szkole Podstawowej w Komorowie spotkanie opłatkowe seniorów z Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Komorowie.

czytaj więcej
Mieszkańcy Komorowa uczcili Święto Niepodległości śpiewem pieśni patriotycznych

Dzień Niepodległości w Komorowie 11.11.2016 22:05

Kolejny już raz mieszkańcy Komorowa spotkali się na Placu Paderewskiego by śpiewem pieśni patriotycznych uczcić rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pomimo śniegu i chłodu w śpiewaniu uczestniczyło wielu mieszkańców.

czytaj więcej
Festiwal Ogrodów Sztuk Przepięknych w Komorowie - w ogrodzie Państwa Mrozowskich

Festiwal Ogrodów Sztuk Przepięknych w Komorowie 04.09.2016 08:15

W sobotę, 3 września, w ogrodzie Państwa Mrozowskich w Komorowie odbyło się spotkanie, które swoim charakterem nawiązywało do angielskiej tradycji otwierania do zwiedzania prywatnych ogrodów. Zorganizowało je Stowarzyszenie Kulturalny Komorów w partnerstwie z Zarządem Osiedla Komorów

czytaj więcej