12.11.2016 09:55

Święto Niepodległości w Michałowicach

405
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskaną przez Polskę niepodległość i jest tym świętem, w którym Polacy okazują swój patriotyzm. Z tej okazji 11 listopada, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach, odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę oraz koncert pieśni patriotycznej po którym mieszkańcy udali się piknik niepodległościowy.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. proboszcz Marek Małkiewicz. W swojej homilii mówił – Kiedy dziś patrzymy wstecz na datę 11 listopada 1918 roku, po którym przyszedł czas wolności i niepodległości, to ten czas nie trwał zbyt długo, ponieważ po 21 latach Polska znów była okupowana na wiele lat. To były bardzo ciężkie czasy, w których naród musiał walczyć o naszą wolność i niepodległość, która nigdy nie jest dana nam raz na zawsze. Dlatego dziś musimy pielęgnować to co wywalczyli nasi poprzednicy i pamiętać o historii naszego narodu.  

 

Po mszy św. publiczność wysłuchała koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Servi Domini Cantores – Śpiewający Słudzy Pańscy. Servi Domini Cantores to znany mieszkańcom zespół, który w przeszłości już występował w naszej gminie. Zespół składający się z księży solistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich akademii muzycznych.

Przy akompaniamencie pianistki - Mirelli Marolny Konopki i puzonisty – Matusza Konopki w świątecznym koncercie udział wzięli: o. Rafał Kobyliński SJ – tenor, ks. Paweł Sobierajski – tenor, o. Tomasz Jarosz – baryton.

W pierwszej części publiczność wysłuchała m.in. pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Druga część koncertu to wspólne śpiewanie artystów i publiczności znanych pieśni patriotycznych – Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko cóżeś ty za pani”, „Pierwsza kadrowa”, „Pierwsza brygada”, „Marsz, marsz Polania” i na zakończenie „Boże coś Polskę”.

 

Po koncercie wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka dziękując wszystkim mieszkańcom za przybycie na gminne obchody Święta Niepodległości, zaprosił zebranych na piknik niepodległościowy, który jak co roku odbył się na dziedzińcu kościoła. Duże podziękowania wójt skierował również do wolontariuszy, za ich zaangażowanie w przygotowaniu pikniku i jego obsługę, a trzeba dodać, iż tegoroczne Święto Niepodległości odbywało się w trudnych warunkach pogodowych, było zimno i padał śnieg.  

 

Jednak pogoda nie była straszona naszym mieszkańcom i kto chciał mógł rozgrzać się przy grochówce przygotowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną z Nowej Wsi lub posilić daniami z grilla, które przygotowali i serwowali mieszkańcy Michałowic-Wsi i Opaczy-Kolonii. Na zakończenie wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka częstował okolicznościowym tortem, który został ufundowany przez cukiernię Łuksza. 

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także