06.03.2019 08:45

Trzy Panie Curie

173
W piątkowy wieczór, 1 marca, w świetlicy sołeckiej w Nowej Wsi odbył się wykład dr. hab. Tomasza Pospiesznego, który o Marii Skłodowskiej-Curie, najbardziej znanej Polce w świecie i jej córkach wie niemal wszystko.

Na to wyjątkowe wydarzenie w imieniu organizatorów – radnych, sołtysa i rady sołeckiej zaprosiła radna, Elżbieta Biczyk.   

Wpisując w jedną z popularnych wyszukiwarek internetowych Maria Skłodowska-Curie otrzymujemy mnóstwo informacji na temat tej wyjątkowej uczonej, a w części "podobne wyszukiwania" pojawiają się takie osoby jak Pierre Curie, Henri Bascquerel, Albert Einstein i Irene Joliot-Curie. I takie właśnie było życie Marii Skłodowskiej-Curie, która światem nauki była otoczona nie tylko w pracy, ale i w rodzinnym domu.

O życiu oraz związku z nauką Marii Skłodowskiej-Curie i jej córek opowiedział dr hab. Tomasz Pospieszny. Z piątkowego wykładu można było się dowiedzieć, że dziś, to co robiła Maria Skłodowska-Curie może nam się wydawać czymś normalnym, ale nie zawsze tak było. W wielu przypadkach była prekursorką tego, co w obecnych czasach jest powszechnym i oczywistym. Tak właśnie było, gdy jako pierwsza kobieta zdała egzaminy na wydział fizyki i chemii na Sorbonie, gdy jako pierwsza kobieta uzyskała stopień doktora fizyki, została pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie, była jedną z pierwszych kobiet, które zdobyły prawo jazdy i co najważniejsze była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Nobla.   

Z fizyką i chemią była również związana starsza córka Marii Skłodowskiej-Curie, Irene Joliot-Curie, która poszła w ślady swoich rodziców i jak mówił dr hab. Tomasz Pospieszny – moim zdaniem Irene była zdolniejsza od swoich rodziców i gdyby nie pewne okoliczności mogła być czterokrotną zdobywczynią nagrody Nobla, którą zdobyła tylko raz za odkrycie sztucznej promieniotwórczości w 1935 roku.

Nauki ścisłe nie leżały w domenie młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie, Eve Curie, która była pisarką i dziennikarką oraz współwydawcą dziennika „Paris-Presse”. Te zgoła odmienne zainteresowania mogłoby się zdawać, że zerwą związek kolejnej pani Curie z nagrodą Nobla, ale tak się nie stało. W 1965 roku Eve wraz z mężem Henrym Richardsonem Labouisse'm – dyrektorem UNICEF-u  odebrała pokojową nagrodę Nobla dla tejże organizacji. A sama Eve Curie była nazywana „Pierwszą Damą UNICEF-u”.

Jedną z uczestniczek piątkowego wykładu w nowowiejskiej świetlicy była wywodząca się z rodu Skłodowskich – Cecylia Uścińska, mieszkanka Nowej Wsi, która pochodzi z miejscowości Skłody-Piotrowice. Rodzinnej miejscowości pradziadków i dziadków Marii Skłodowskiej-Curie.

Na zakończenie wykładu dr hab. Tomasz Pospieszny przekazał na ręce radnej, Elżbiety Biczyk trzy egzemplarze książek swojego autorstwa: „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie”, „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie” oraz „Zapomniany geniusz”. Książki zostaną przekazane do biblioteki w Nowej Wsi, gdzie będą dostępne dla wszystkich czytelników.

Wykład "Trzy Panie Curie" został sfinansowany z funduszu sołeckiego sołectwa Nowa Wieś.  

 

 

Podobne tematy: Nowa Wieś

Zobacz także