Tydzień Bibliotek za nami!

17.05.2017 14:25     93
Tydzień Bibliotek za nami!

W Bibliotece Publicznej Gminy Michałowice w dniach 8-15 maja odbyła się XIV edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek.


Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmiało „Biblioteka. Oczywiście”  i miało odpowiedzieć na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?". Zmieniająca się funkcja bibliotek publicznych pozwala na zwiększenie zakresu ich działań, można w nich  nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z ciekawymi ludźmi, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje.

 

W ramach programu Tygodnia Bibliotek 2017  została przygotowana ciekawa oferta działań kulturalnych.

 

W dniu 8 maja w czytelni została otwarta wystawa, instalacja przestrzenna pt.  Latające Książki. Następnego dnia w sali multimedialnej miało miejsce rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu plastycznego i recytatorskiego dla dzieci z michałowickich przedszkoli i „zerówek”. W tym roku najmłodsi przygotowywali ilustracje do baśni o wawelskim smoku i recytowali utwory z klasyki polskiego wierszyka dla dzieci. Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali:

 

1 miejsce - Izabela Kamińska  grupa „Słoneczka” Gminne Przedszkole w Michałowicach

2 miejsce – Michał Sobstyl     Punkt przedszkolny „Antoś”

3 miejsce Piotr Godlewski      Szkoła Podstawowa w Michałowicach kl. O B

 

Wyróżnienia:

1 Szymon Trzciński              grupa Motyle  Gminne Przedszkole w Michałowicach

2 Sofya Khoma                     Szkoła Podstawowa w Michałowicach  kl. O C

3 Maria Pietkiewicz-Bregy    Punkt Przedszkolny „Antoś”

 

W konkursie recytatorskim udział wzięło 45 uczestników, których poziom był tak wysoki, że jury postanowiło przyznać wszystkim równorzędne nagrody.

 

W środę 10 maja gościem biblioteki była Anna Kamińska – dziennikarka i pisarka, autorka „Odnalezionych” oraz „Simony” – znakomitej biografii ostatniej z Kossaków. Pisarka opowiedziała o sobie, kulisach powstania książek, pasjach, inspiracjach oraz planach na przyszłość. Dowiedzieliśmy się co wspólnego z pobliskim Nadarzynem mają „Odnalezieni” i czemu postać Simony Kossak budzi tak wielkie kontrowersje. Autorka w kilku słowach opowiedziała również o swoich najbliższych planach i książce o himalaistce Wandzie Rutkiewicz, która niebawem będzie miała swoją premierę. Na zakończenie Anna Kamińska podpisywała swoje książki, sygnując każdą z nich indywidualną dedykacją.

 

W czwartek filię Biblioteki odwiedziła najmłodsza grupa przedszkolaków "Słoneczka" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Nowej Wsi. Tematem spotkania był balonik. Maluszki zapoznały się z biblioteką, chętnie odpowiadały na pytania dotyczące miejsca, które odwiedziły oraz jak należy korzystać z książek. Brały udział w sztuczkach balonikowych, wspólnie wyrecytowały wierszyk "Baloniku nasz malutki". Na zakończenie wykonały piękne kolorowanki, nie obyło się  bez  drobnych podarków i słodkiego poczęstunku, a uśmiechnięte buzie świadczyły o tym, że wycieczka była bardzo udana.

 

W piątek, 12 maja zorganizowaliśmy quiz o patronach roku 2017. Rok ten Sejm  RP ustanowił rokiem sześciu patronów: Josepha Conrada - Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, błogosławionego Honorata Koźmińskiego, Tadeusza Kościuszki i rzeki Wisły. Zadaniem naszych czytelników było odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących życia i działalności patronów. Quiz nie był chyba trudny bo w urnie znalazło się wiele trafnych odpowiedzi.

 

Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek odbyła się wielka zbiórka książek na rzecz Fundacji Zaczytani.org.pl, która planuje stworzenie bibliotek dla pacjentów wszystkich szpitali w Polsce. Hojność naszych czytelników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkim darczyńcom w imieniu beneficjentów serdecznie dziękujemy! Książki już wkrótce trafią do magazynów fundacji, a następnie do placówek szpitalnych w całym kraju.

 

Za nami kolejna edycja Tygodnia Bibliotek, mamy nadzieję, że każdy z naszych użytkowników znalazł w jej programie coś dla siebie.  Serdecznie Zapraszamy w przyszłym roku!

 

Zobacz także

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Warsztaty wielkanocne w bibliotekach

Warsztaty wielkanocne w bibliotekach 20.03.2018 15:05

W Bibliotece Publicznej Gminy Michałowice oraz jej filii w Nowej Wsi, w sobotę 17 marca, odbyły się Rodzinne warsztaty wielkanocne prowadzone przez Magdalenę Mosiejczyk-Gołos.

czytaj więcej
Świąteczne warsztaty w michałowickiej bibliotece

Świąteczne warsztaty w michałowickiej bibliotece 14.12.2017 12:45

Tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia w michałowickiej bibliotece odbyły się rodzinne warsztaty. Wszyscy dobrze się bawili, a po warsztatach wrócili do domu z własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

czytaj więcej
Noc bibliotek w Michałowicach

Noc bibliotek w Michałowicach 07.06.2017 08:30

Za nami noc pełna wrażeń! Gośćmi Nocy Bibliotek były Beata Frankowska-Patrzykont oraz Joanna Miś-Skrzypczak, które zabrały uczestników w podróż do egzotycznych Indii oraz Ameryki Północnej przedstawiając dzieciom opowieści ziemi.

czytaj więcej
Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom. fot. Mariusz Marcysiak

„Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom” 28.02.2017 12:35

W poniedziałek 27 lutego, w bibliotece w Michałowicach została otwarta wystawa opowiadająca o życiu i twórczości Zofii i Ignacego Solarzów – architektach Uniwersytetów Ludowych w Polsce.

czytaj więcej
Spotkanie autorskie Mariusza Zielke z czytelnikami. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie autorskie z Mariuszem Zielke 07.10.2016 20:35

Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy i gospodarczy, autor powieści kryminalnych odwiedził 6 października, bibliotekę gminną w Michałowicach, gdzie odbyło się spotkanie autorskie pisarza z czytelnikami.

czytaj więcej
Maroko – brama orientu. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem. fot. Mariusz Marcysiak

Maroko – brama orientu. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem 20.09.2016 20:55

W poniedziałek, 19 września każdy, kto zawitał do sali multimedialnej przy ul. Raszyńskiej w Michałowicach, choć na chwilę mógł się przenieść do Królestwa Marokańskiego.

czytaj więcej
Scena Biblioteki Gminnej w Michałowicach - spektakl Adam i Ewa w Warszawie

Prapremiera spektaklu „Adam i Ewa w Warszawie” 17.06.2016 19:45

Przedpremierowy spektakl „Adam i Ewa w Warszawie”, który mieli okazje obejrzeć mieszkańcy naszej gminy, w czwartek 16 czerwca, to kolejna odsłona sceny biblioteki w Michałowicach.

czytaj więcej
Pamiątkowe zdjęcie uczestników Gali Gminnego Konkursu Głośnego Czytania.

Gala Gminnego Konkursu Głośnego Czytania 11.05.2016 07:05

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 10 maja w sali przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach, odbyła się Gala Gminnego Konkursu Głośnego Czytania, w której to wzięli udział uczniowie gminnych szkół gminy Michałowice.

czytaj więcej
Grupy Kotki, Pszczółki i Misie uczestniczące w spotkaniu Cała gmina czyta dzieciom

Cała Gmina czyta dzieciom – po raz drugi 20.11.2015 09:10

We wtorek, 10 listopada br., odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Cała Gmina czyta dzieciom", który ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród przedszkolaków.

czytaj więcej