Data wydarzenia: 22.02.2019 18:30

Wernisaż Wystawy Fotograficznej Pawła Paradowskiego

121
W piątek, 22 lutego, w holu Urzędu Gminy Michałowice została otwarta wystawa Pawła Paradowskiego, fotografa prezentującego swoje prace z afrykańskiego kontynentu.

Od wielu lat siedziba Urzędu Gminy Michałowice jest tym miejscem w naszej gminie, gdzie mieszkańcy mogą prezentować swoją twórczość artystyczną. Nowoczesny budynek okazał się bardzo atrakcyjnym punktem na kulturalnej mapie gminy Michałowice i bardzo często w jego holu można zobaczyć prace malarzy, fotografików i artystów rękodzielników.

Obecnie w holu Urzędu Gminy możemy zobaczyć wystawę mieszkającego w Komorowie fotografa, Pawła Paradowskiego, który na swoich pracach prezentuje życie ludzi Afryki. Z tej okazji w piątkowy wieczór, 22 lutego odbył się wernisaż tejże wystawy, której komisarzem jest Michał Jeżewski.

Historia jest krótka proszę państwa. Stojący tutaj obok mnie artysta, Paweł Paradowski od dłuższego czasu prezentuje na facebooku swoje zdjęcia. Zdjęcia, w których się zakochałem. Zdjęcia, które są z duszą. Zdjęcia, które nieprawdopodobnie oddają klimat Afryki – mówił witając zaproszonych gości komisarz wystawy, Michał Jeżewski – przewodniczący zarządu osiedla Komorów. Będąc kilkukrotnie w Afryce mogłem docenić to, co Paweł oddał swoimi zdjęciami. Pomysł zrodził się parę miesięcy temu. Zaproponowałem Pawłowi, że zrobimy wystawę i pomyślałem, że ta wystawa Pawła, pomijając to, że będzie to wystawa pięknych zdjęć, że zainauguruje taki nowy obyczaj w naszej gminie. Że będziemy prezentowali więcej tych dzieł niż było ich do tej pory. Dotychczas były tu wystawy i to nie jedna, ale może nie tak duże i tak szumnie otwierane. Zaproponowałem pani wójt, Małgorzacie Pacheckiej, żeby ta wystawa była pierwszą z takich dużych wystaw artystów, których w naszej gminy jest mnóstwo. Artystów wielkich i międzynarodowej sławy, więc będą kolejne wystawy, gdzie będzie prezentowana ich twórczość i będą to wyłącznie artyści z naszej gminy.  

Po wstępie komisarza wystawy zebrani goście mogli wysłuchać historii o powstaniu zdjęć Pawła Paradowskiego, który w krótkim wystąpieniu mówił – W Afryce byłem wielokrotnie, a wszystko zaczęło się na początku lat dziewięćdziesiątych od dwóch podróży autostopem do Maroka. Później zacząłem już jeździć przede wszystkim do Afryki zachodniej. Dla przybliżenia dodam, że chodzi o takie kraje jak Nigeria, Mali, Bukina Faso, Senegal, Togo i Benin. Po Afryce zawsze lubię jeździć niespiesznie, bo pośpiech tam nie popłaca, choć podczas ostatniego wyjazdu do Nigerii spóźniłem się na samolot.

Wernisaż był też okazją do indywidualnych rozmów z fotografem, które uprzyjemniała afrykańska muzyka grana przez zespół Moribaya.

Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc w holu Urzędu Gminy Michałowice, a następnie zgodnie z zapowiedzią komisarza wystawy, Michała Jeżewskiego będzie można ją zobaczyć w świetlicach wiejskich i bibliotekach. Po zakończeniu podróży wystawy po naszej gminie uzgodniono wspólnie z artystą, że wybrane prace zostaną zlicytowane na szczytny cel.

 

     

Zobacz także