Zajęcia nordic walking

04.05.2016 23:55     342
Zajęcia nordic walking w Komorowie i Michałowicach
Instruktaż jak prawidłowo trzymać kijki, przed rozpoczęciem marszu. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki Ciąg dalszy rozgrzewki Zajęcia prowadzi instruktorka Agnieszka Rybakowska - Sobiszek Po rozgrzewce przyszedł czas na ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśni. Nordic walking na Placu Paderewskiego w Komorowie
Podobne tematy: Komorów, Michałowice

W gminie Michałowice, w dwóch największych miejscowościach - Michałowicach i Komorowie, odbywają się zajęcia nordic walking. Prowadzi je certyfikowana instruktorka Agnieszka Rybakowska - Sobiszek.


Pierwsze zajęcia w Komorowie, na placu Paderewskiego odbyły się 18 kwietnia, w poniedziałek, kolejne były 25 kwietnia. W Michałowicach, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (ulewny deszcz), zajęcia były przenoszone, stąd pierwsze odbyły się dopiero 4 maja. 

 

Bardzo ważnym czynnikiem jest nawierzchnia, po której się chodzi, jak również wykorzystywany sprzęt - kijki. Wskazane jest wybieranie naturalnego podłoża, najlepszego dla naszego kręgosłupa i stawów, stąd zajęcia nieprzypadkowo odbywały się na trawiastych placach. Natomiast kijki powinny być jak najlżejsze (polecane z domieszką karbonu) i typowe do nordic walkingu - posiadające tzw. rękawiczkę (niestety często te sprzedawane mają tylko bezużyteczną w nordic walking tasiemkę). 

 

Systematyczne chodzenie z kijami, ich świadome używanie może sprawić, że będziemy zdrowsi. Trudno nie docenić zalet jakie daje nam nornic walking, czyli spacer na świeżym powietrzu z zastosowaniem odpowiedniej techniki chodzenia. Najważniejsza zasada, to prawidłowy chód, czyli wykonywanie kroków naprzemiennych - prawa ręka w przedzie, lewa noga się odpycha. Z pozoru jest to łatwa czynność, ale jednak niektórzy mieli z tym problem. Podczas spotkań Agnieszka Rybakowska-Sobiszek mówiła o prawidłowym chodzie podstawowym.  

 

Gdy krok naprzemienny sprawiał kłopot, wtedy instruktorka radziła, aby odłożyć kijki, przejść kilkanaście metrów z luźno opuszczonymi rękami. Wtedy ręce automatycznie zaczną wychylać się do przodu i do tyłu. To jest naturalny ruch. Następnie wskazała, aby wziąć kijki, opuść ręce, kijki luźno ciągnąć za sobą, aż do momentu, kiedy piechur wychwyci naturalny ruch. Czynność trzeba powtarzać, aż do momentu osiągnięcia swobody przy wykonywaniu tego kroku. Istotne jest też, aby w czasie marszu ręka, która jest z przodu nie podnosiła się powyżej ułożenia pępka. Jest to ważne z tego powodu, że ręka uniesiona wyżej powoduje, że się na niej opieramy, a nie nią odpychamy. A to jest najważniejsze w nornic walking. Wtedy podczas marszu treningowi poddawane są nie tylko nogi i biodra, a także bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Badania dowodzą, że  spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas typowego marszu i to o 20% - przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest w przypadku równego podłoża o około 5 kilogramów mniejsze.

 

Zajęcia wzbogacone były o elementy gimnastyki. Na początku spotkania instruktorka przeprowadziła rozgrzewkę. Następnie serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie, a na koniec ćwiczenia rozciągające, tak by nazajutrz nie było zakwasów.

 

Organizatorem zajęć nornic walking jest gmina Michałowice. Były to zajęcia instruktażowe, których celem było przekazanie techniki chodzenia z kijami, uświadomienie jak duży może mieć wpływ na nasze zdrowie, a także wyrobienie dobrego nawyku spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i korzystania z pięknej przyrody, w tym lasów, z których możemy korzystać także na terenie gminy (Suchy Las, Granica, Komorów). Wszystkim uczestnikom zajęć życzymy wspaniałych spacerów z kijami oczywiście!     

  

W najbliższym czasie mieszkańcy Nowej Wsi oraz osiedla Michałowice będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez instruktorów - Katarzynę Janotę-Zwolińską oraz Michała Studzińskiego.  Treningi finansowane są z funduszu sołeckiego i osiedla. Piewsze odbędą się 7 maja.

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Kolędowanie z zespołem Pectus. fot. Mariusz Marcysiak

Kolędowanie z zespołem Pectus 14.01.2018 12:59

Po blisko pięciu latach do naszej gminy ponownie zawitał zespół Pectus. Zespół, który tworzą czterej przesympatyczni bracia Szczepanikowie. Tomek, Marek, Mateusz i Maciek tym razem zaśpiewali nam znane i lubiane kolędy oraz najsłynniejsze piosenki bożonarodzeniowe.

czytaj więcej
Zmiana godzin otwarcia lodowiska w okresie ferii (15-26 stycznia)

Zmiana godzin otwarcia lodowiska w okresie ferii (15-26 stycznia) 12.01.2018 15:10

Podczas ferii ulegną zmianie godziny otwarcia lodowiska. Od poniedziałku do piątku lodowisko będzie czynne w godz. 9.00-13.00 oraz 15.00-21.00 (w godz. 13.00-15.00 przerwa techniczna). Natomiast w soboty i niedziele można skorzystać z lodowiska w godzinach 10.00-13.00 oraz 15.00-21.00 (w godz. 13.00-15.00 przerwa techniczna)

Zapraszamy!

czytaj więcej
Rodzinne granie w planszówki w Miochałowicach

Rodzinne granie w planszówki w Miochałowicach Data wydarzenia: 10.02.2018

Zarząd Osiedla Michałowice zaprasza na warsztaty gier planszowych. W programie prezentacja gier, rozgrywki i turnieje oraz loteria z nagrodami (10 lutego, w godz. 11.00-13.00)

czytaj więcej
Zabawa kostiumowa Walentynki na parkiecie

Zabawa kostiumowa"Walentynki na parkiecie" Data wydarzenia: 10.02.2018

Sołtys Sołectwa Michałowice zaprasza mieszkańców na zabawę kostiumową "Walentynki na parkiecie". Zgłoszenia sms proszę kierować pod numer 600 058 085 od dnia 15 stycznia. Decyduje kolejność zgłoszeń. (10 lutego, godz. 20.00)

czytaj więcej
Wigilia michałowickich seniorów. fot. Mariusz Marcysiak

Wigilia michałowickich seniorów 18.12.2017 20:10

Święta Bożego Narodzenia to czas radości. Radości osobistej, rodzinnej i w gronie znajomych. Wigilia michałowickich seniorów, która w minioną niedzielę, 17 grudnia odbyła się w szkole podstawowej w Michałowicach była tego bardzo dobrym przykładem.

czytaj więcej
Opłatek w gronie komorowskich seniorów

Opłatek w gronie komorowskich seniorów 17.12.2017 10:50

W sobotę, 16 grudnia, odbyło się w szkole podstawowej w Komorowie spotkanie opłatkowe. Komorowskich emerytów odwiedził Krzysztof Grabka, wójt Gminy, z żoną, Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady gminy, a także lokalni samorządowcy.

czytaj więcej
XIII Michałowickie Spotkania Artystyczne. fot. Mariusz Marcysiak

XIII Michałowickie Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży 21.11.2017 21:50

Tak, tak to były już XIII Michałowickie Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży. Spotkania, które są swego rodzaju festiwalem talentów najmłodszych mieszkańców naszej gminy i nie tylko.

czytaj więcej
XIV Turniej Karate o Puchar Wójta Gminy Michałowice. fot. Mariusz Macysiak

XIV Turniej Karate o Puchar Wójta Gminy Michałowice 21.11.2017 14:15

Blisko 350 zawodników walczyło na matach w Michałowicach o Puchar Wójta Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Koncert pieśni patriotycznej w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Patriotycznie rozśpiewane Michałowice 21.11.2017 11:00

Wydarzeniem kończącym gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, był koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru „Michałowiczanka”.

czytaj więcej
„Iluzja” w letnim kinie plenerowym w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

„Iluzja” w letnim kinie plenerowym w Michałowicach 31.07.2017 07:05

Leżaki i światowa produkcja do obejrzenia pod chmurką czekało na chętnych chcących miło spędzić czas.

czytaj więcej