Zajęcia nordic walking

04.05.2016 23:55     351
Zajęcia nordic walking w Komorowie i Michałowicach
Instruktaż jak prawidłowo trzymać kijki, przed rozpoczęciem marszu. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki Ciąg dalszy rozgrzewki Zajęcia prowadzi instruktorka Agnieszka Rybakowska - Sobiszek Po rozgrzewce przyszedł czas na ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśni. Nordic walking na Placu Paderewskiego w Komorowie
Podobne tematy: Komorów, Michałowice

W gminie Michałowice, w dwóch największych miejscowościach - Michałowicach i Komorowie, odbywają się zajęcia nordic walking. Prowadzi je certyfikowana instruktorka Agnieszka Rybakowska - Sobiszek.


Pierwsze zajęcia w Komorowie, na placu Paderewskiego odbyły się 18 kwietnia, w poniedziałek, kolejne były 25 kwietnia. W Michałowicach, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (ulewny deszcz), zajęcia były przenoszone, stąd pierwsze odbyły się dopiero 4 maja. 

 

Bardzo ważnym czynnikiem jest nawierzchnia, po której się chodzi, jak również wykorzystywany sprzęt - kijki. Wskazane jest wybieranie naturalnego podłoża, najlepszego dla naszego kręgosłupa i stawów, stąd zajęcia nieprzypadkowo odbywały się na trawiastych placach. Natomiast kijki powinny być jak najlżejsze (polecane z domieszką karbonu) i typowe do nordic walkingu - posiadające tzw. rękawiczkę (niestety często te sprzedawane mają tylko bezużyteczną w nordic walking tasiemkę). 

 

Systematyczne chodzenie z kijami, ich świadome używanie może sprawić, że będziemy zdrowsi. Trudno nie docenić zalet jakie daje nam nornic walking, czyli spacer na świeżym powietrzu z zastosowaniem odpowiedniej techniki chodzenia. Najważniejsza zasada, to prawidłowy chód, czyli wykonywanie kroków naprzemiennych - prawa ręka w przedzie, lewa noga się odpycha. Z pozoru jest to łatwa czynność, ale jednak niektórzy mieli z tym problem. Podczas spotkań Agnieszka Rybakowska-Sobiszek mówiła o prawidłowym chodzie podstawowym.  

 

Gdy krok naprzemienny sprawiał kłopot, wtedy instruktorka radziła, aby odłożyć kijki, przejść kilkanaście metrów z luźno opuszczonymi rękami. Wtedy ręce automatycznie zaczną wychylać się do przodu i do tyłu. To jest naturalny ruch. Następnie wskazała, aby wziąć kijki, opuść ręce, kijki luźno ciągnąć za sobą, aż do momentu, kiedy piechur wychwyci naturalny ruch. Czynność trzeba powtarzać, aż do momentu osiągnięcia swobody przy wykonywaniu tego kroku. Istotne jest też, aby w czasie marszu ręka, która jest z przodu nie podnosiła się powyżej ułożenia pępka. Jest to ważne z tego powodu, że ręka uniesiona wyżej powoduje, że się na niej opieramy, a nie nią odpychamy. A to jest najważniejsze w nornic walking. Wtedy podczas marszu treningowi poddawane są nie tylko nogi i biodra, a także bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Badania dowodzą, że  spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas typowego marszu i to o 20% - przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest w przypadku równego podłoża o około 5 kilogramów mniejsze.

 

Zajęcia wzbogacone były o elementy gimnastyki. Na początku spotkania instruktorka przeprowadziła rozgrzewkę. Następnie serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie, a na koniec ćwiczenia rozciągające, tak by nazajutrz nie było zakwasów.

 

Organizatorem zajęć nornic walking jest gmina Michałowice. Były to zajęcia instruktażowe, których celem było przekazanie techniki chodzenia z kijami, uświadomienie jak duży może mieć wpływ na nasze zdrowie, a także wyrobienie dobrego nawyku spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i korzystania z pięknej przyrody, w tym lasów, z których możemy korzystać także na terenie gminy (Suchy Las, Granica, Komorów). Wszystkim uczestnikom zajęć życzymy wspaniałych spacerów z kijami oczywiście!     

  

W najbliższym czasie mieszkańcy Nowej Wsi oraz osiedla Michałowice będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez instruktorów - Katarzynę Janotę-Zwolińską oraz Michała Studzińskiego.  Treningi finansowane są z funduszu sołeckiego i osiedla. Piewsze odbędą się 7 maja.

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

WIECZÓR UWIELBIENIA - koncert w Komorowie; foto: bz.

WIECZÓR UWIELBIENIA - koncert w Komorowie 03.06.2018 07:45

Wieczór Uwielbienia - tak zatytułowany był czwartkowy koncert w Komorowie. Na letniej scenie na Placu Ignacego Jana Paderewskiego wystąpił zespół La Pallotina, który zgromadził wielu mieszkańców Komorowa i okolic.

czytaj więcej
Dzień Matki u michałowickich seniorów. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Matki u michałowickich seniorów 20.05.2018 17:20

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność”. To miłość matki, mamy, mamusi. Słowa wypowiadane przez dzieci na całym świecie.

czytaj więcej
Spotkanie wielkanocne michałowickich seniorów. fot. Mariusz Marcysiak

Wielkanoc nastała, moc radości dała! 10.04.2018 09:25

W nastroju przeżywania świąt Wielkiej Nocy spotkali się seniorzy z Michałowic.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej
Warsztaty kulinarne w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Wielkie gotowanie w Michałowicach 19.02.2018 13:00

Dobre jedzenie to nie tylko dobry przepis, ale również odpowiednie produkty i umiejętności, które sprawią, że nasza kuchnia odniesie sukces. A niezłym początkiem do tego sukcesu były warsztaty kulinarne w Michałowicach.

czytaj więcej
Dzień Babci i Dziadka u michałowickich seniorów. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Babci i Dziadka u michałowickich seniorów 05.02.2018 12:15

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto. Jest to święto najwspanialszych osób na świecie, dlatego też jego obchody wymagają wyjątkowej oprawy, tak jak w minioną sobotę, 4 lutego, w Michałowicach.

czytaj więcej
26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Komorowie

26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Komorowie 05.02.2018 08:50

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Komorowie. Pieniądze do puszek zbierało 83. wolontariuszy. Wielu uczniów i nauczycieli zaangażowanych było w organizację imprezy towarzyszącej w komorowskiej szkole. Odbyło się mnóstwo występów i dodatkowych atrakcji, m.in. jasełka, licytacje, kawiarenka, kiermasz "przydasiów".Tego dnia zebrano 54 tys. zł.

czytaj więcej
Kolędowanie z zespołem Pectus. fot. Mariusz Marcysiak

Kolędowanie z zespołem Pectus 14.01.2018 12:59

Po blisko pięciu latach do naszej gminy ponownie zawitał zespół Pectus. Zespół, który tworzą czterej przesympatyczni bracia Szczepanikowie. Tomek, Marek, Mateusz i Maciek tym razem zaśpiewali nam znane i lubiane kolędy oraz najsłynniejsze piosenki bożonarodzeniowe.

czytaj więcej
Wigilia michałowickich seniorów. fot. Mariusz Marcysiak

Wigilia michałowickich seniorów 18.12.2017 20:10

Święta Bożego Narodzenia to czas radości. Radości osobistej, rodzinnej i w gronie znajomych. Wigilia michałowickich seniorów, która w minioną niedzielę, 17 grudnia odbyła się w szkole podstawowej w Michałowicach była tego bardzo dobrym przykładem.

czytaj więcej