Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom. fot. Mariusz Marcysiak
Wystawę otworzyła dyrektor biblioteki w Michałowicach, Ewa Kisiel. fot. Mariusz Marcysiak Prezes Fundacji Polskich Uniwersytetów Ludowych, Zofia Kaczor-Jędrzycka przybliżyła zwiedzającym sylwetki bohaterów wystawy. fot. Mariusz Marcysiak Od lewej: przewodnicząca rady gminy - Elżbieta Biczyk, prezes Fundacji Polskich Uniwersytetów Ludowych - Zofia Kaczor-Jędrzycka i przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Bożena Żelazowska. fot. Mariusz fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak

W poniedziałek 27 lutego, w bibliotece w Michałowicach została otwarta wystawa opowiadająca o życiu i twórczości Zofii i Ignacego Solarzów – architektach Uniwersytetów Ludowych w Polsce.


Prezentowana w michałowickiej bibliotece ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i trafiła tu za sprawą Przewodniczącej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bożeny Żelazowskiej, która doceniając osiągnięcia w rozpowszechnianiu kultury słowa pisanego i mówionego, a także zaangażowania dyrektor Ewy Kisiel i pracowników biblioteki zaproponowała organizację tej wystawy.

 

Wystawa przybliża zwiedzającym sylwetki Zofii i Ignacego Solarzów jako ludzi, artystów i działaczy ludowych, których pragnieniem było wyrównanie szans pomiędzy mieszkańcami miast i wsi. W czasach, kiedy ci szlachetni ludzie tworzyli pierwsze Uniwersytety Ludowe było to szczególnie trudne. Po okresie zaborów i odzyskaniu przez Polskę niepodległości społeczeństwo było szczególnie podzielone, a przystosowanie do życia niezwykle potrzebne. Dzięki Uniwersytetom Ludowym mieszkańcy wsi uczyli się polskości, samodzielnego myślenia, etyki, a także kultury. Warto tu wspomnieć o zespole pieśni i tańca „Promni” oraz spektaklach teatralnych Zofii Solarzowej, którymi zachwycali się Maria Dąbrowska, Stefan Jaracz i Leon Kruczkowski.

 

Wśród gości obecnych na otwarciu wystawy była przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk oraz prezes Fundacji Polskich Uniwersytetów Ludowych, Zofia Kaczor-Jędrzycka, która w niezwykły sposób opowiedziała o życiu i twórczości małżeństwa Solarzów.

 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom”, którą w salach biblioteki w Michałowicach można oglądać do 31 marca 2017r.

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Warsztaty wielkanocne w bibliotekach

Warsztaty wielkanocne w bibliotekach 20.03.2018 15:05

W Bibliotece Publicznej Gminy Michałowice oraz jej filii w Nowej Wsi, w sobotę 17 marca, odbyły się Rodzinne warsztaty wielkanocne prowadzone przez Magdalenę Mosiejczyk-Gołos.

czytaj więcej
Świąteczne warsztaty w michałowickiej bibliotece

Świąteczne warsztaty w michałowickiej bibliotece 14.12.2017 12:45

Tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia w michałowickiej bibliotece odbyły się rodzinne warsztaty. Wszyscy dobrze się bawili, a po warsztatach wrócili do domu z własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.

czytaj więcej
Noc bibliotek w Michałowicach

Noc bibliotek w Michałowicach 07.06.2017 08:30

Za nami noc pełna wrażeń! Gośćmi Nocy Bibliotek były Beata Frankowska-Patrzykont oraz Joanna Miś-Skrzypczak, które zabrały uczestników w podróż do egzotycznych Indii oraz Ameryki Północnej przedstawiając dzieciom opowieści ziemi.

czytaj więcej
Tydzień Bibliotek za nami!

Tydzień Bibliotek za nami! 17.05.2017 14:25

W Bibliotece Publicznej Gminy Michałowice w dniach 8-15 maja odbyła się XIV edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek.

czytaj więcej
Spotkanie autorskie Mariusza Zielke z czytelnikami. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie autorskie z Mariuszem Zielke 07.10.2016 20:35

Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy i gospodarczy, autor powieści kryminalnych odwiedził 6 października, bibliotekę gminną w Michałowicach, gdzie odbyło się spotkanie autorskie pisarza z czytelnikami.

czytaj więcej
Maroko – brama orientu. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem. fot. Mariusz Marcysiak

Maroko – brama orientu. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem 20.09.2016 20:55

W poniedziałek, 19 września każdy, kto zawitał do sali multimedialnej przy ul. Raszyńskiej w Michałowicach, choć na chwilę mógł się przenieść do Królestwa Marokańskiego.

czytaj więcej
Scena Biblioteki Gminnej w Michałowicach - spektakl Adam i Ewa w Warszawie

Prapremiera spektaklu „Adam i Ewa w Warszawie” 17.06.2016 19:45

Przedpremierowy spektakl „Adam i Ewa w Warszawie”, który mieli okazje obejrzeć mieszkańcy naszej gminy, w czwartek 16 czerwca, to kolejna odsłona sceny biblioteki w Michałowicach.

czytaj więcej
Pamiątkowe zdjęcie uczestników Gali Gminnego Konkursu Głośnego Czytania.

Gala Gminnego Konkursu Głośnego Czytania 11.05.2016 07:05

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 10 maja w sali przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach, odbyła się Gala Gminnego Konkursu Głośnego Czytania, w której to wzięli udział uczniowie gminnych szkół gminy Michałowice.

czytaj więcej
Grupy Kotki, Pszczółki i Misie uczestniczące w spotkaniu Cała gmina czyta dzieciom

Cała Gmina czyta dzieciom – po raz drugi 20.11.2015 09:10

We wtorek, 10 listopada br., odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Cała Gmina czyta dzieciom", który ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród przedszkolaków.

czytaj więcej