Wspomnienia z Meksyku

24.04.2014 14:50     142

23 kwietnia 2014 r., w sali audiowizualnej Urzędu Gminy Michałowice w Regułach odbyło się 7., ostatnie przed wakacjami, spotkanie Uniwersytetu Wszelkiego Wieku. O Aztekach, Meksyku, a przede wszystkim o Matce Bożej z Guadalupe oraz meksykańskich świętych, męczennikach opowiedział ks. prałat Leon Firlej.


Zebranych przywitał wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka. Zapewnił, że jesienią uniwersytet wznowi działalność – za co został nagrodzony gromkimi brawami. Po wykładzie słuchacze UWW otrzymali honorowe dyplomy.

 

Mieszkańcom naszej gminy ks. Leona Firleja nie trzeba przedstawiać. Przez wiele lat był proboszczem parafii Michałowice-Opacz. 

 

Ksiądz Leon odwiedził Meksyk w lutym br. Jak opowiadał, na powierzchni prawie 2 mln km kw. zamieszkuje niemal 120 mln ludzi; przede wszystkim Metysów – niewielkiego wzrostu; mniej jest Mulatów – ludzi wysokich i szczupłych, a białego Meksykanina trudno spotkać. Mieszkańcy tego państwa są pogodnego usposobienia, a szczególnie dzieci – często brudne, obdarte, ale zawsze uśmiechnięte.

 

Państwo Meksyk było kiedyś jeszcze większe niż obecnie. W 1845 r. w wyniku amerykańsko-meksykańskiej wojny Teksas został przyłączony do Stanów Zjednoczonych. Powierzchnia tego stanu wynosi 696 tys. km kw. Miasto Meksyk, a dokładnie megalopolis, wg szacunków ma do 25 mln mieszkańców i jest po Tokio i Seulu trzecią aglomeracją świata.

 

Ksiądz Firlej tłumaczył, jak to się stało, że niewielki oddział pod dowództwem Hernána Cortésa (ok. 1485-1547), hiszpańskiego konkwistadora, podbił imperium Azteków w 1521 r. Główną przyczyną były waśnie w państwie.

 

Ksiądz prałat długo opowiadał o Matce Bożej z Guadalupe (obecnie część miasta Meksyk). Indianinowi Juanowi Diego w 1531 r. objawiła się Matka Boska – w co nie chciał uwierzyć biskup. Przekonały go jednak cuda: Diego zebrał róże na kamienistym, pokrytym lodem wzgórzu. Przyniósł je biskupowi w swoim ponczo. Kiedy podawał ponczo duchownemu, róże zniknęły, a na płaszczu pojawił się wizerunek Matki Bożej.

 

Do obrazu Matki Bożej w Guadalupe rocznie przybywa 12 mln pielgrzymów.

 

Indianina, Azteka Juana Diego beatyfikował w 1990 r., a następnie kanonizował w 2002 r. Jan Paweł II.

 

Meksykanie wręcz uwielbiają Jana Pawła II. Papież czterokrotnie odwiedzał Meksyk. Podczas pierwszej wizyty prezydent Meksyku na lotnisku przywitał papieża w niezwykle oszczędnych słowach: Witam pana, życzę przyjemnego pobytu. Żegnam pana. Prezydent ten był jednocześnie przywódcą antykościelnej, rządzącej Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej. Chwilę później Jan Paweł II musiał zapłacić karę – 250 dolarów; za noszenie sutanny. Wtedy w Meksyku noszenie sutanny w publicznych miejscach było zabronione i tylko Jan Paweł II miał ją na sobie. Reszta duchownych zmuszona była wystąpić w garniturach. Zapłaceniem mandatu zajął się sekretarz papieża Stanisław Dziwisz.

 

 

Opublikowane przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017 Data wydarzenia: 22.04.2017

22 kwietnia 2017 roku w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wspaniały koncert młodych uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali laureatami trzeciej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej

czytaj więcej
Spotkanie informacyjne Odnawialne żródła energii .

Odnawialne źródła energii 01.08.2016 14:45

11 lipca i 19 lipca w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbyły się spotkania informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych na inwestycję w odnawialne źródła energii.

czytaj więcej
Koncert - Dla Ciebie Mamo

Koncert "Dla Ciebie Mamo" 26.05.2016 08:55

Niezwykły koncert odbył się w środę, 25 maja, w ramach cyklu „Muzyczny Maj Gminy Michałowice”. Niezwykły, gdyż i okazja ku temu była niezwykła, to prezent dla wszystkich mam z okazji ich święta – Dnia Matki.

czytaj więcej
Spotkanie z dr Heleną Pyz - świecką misjonarka i lekarką.

Spotkanie z dr Heleną Pyz 22.05.2016 19:00

Na zaproszenie Gminnego Centrum Wolontariatu, działającego przy GOPS Gminy Michałowice, 20 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z prelekcją na temat pomocy ludziom chorym na trąd w Indiach wystąpiła znana, świecka misjonarka i lekarka – dr Helena Pyz.

czytaj więcej
Przedszkolny Konkurs Piosenki Piosenki o Warszawie

Przedszkolny Konkurs Piosenki 22.05.2016 18:00

20 maja w sali multimedialnej urzędu gminy odbył się Przedszkolny Konkurs Piosenki pt. „Piosenka o Warszawie”, którego organizatorem było gminne przedszkole w Michałowicach.

czytaj więcej
Wernisaż wystawy malarskiej i 90 urodziny Jana Skowrona

Wernisaż wystawy malarskiej Jana Skowrona 25.04.2016 21:00

W niedzielę 24 kwietnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się uroczysty koncert otwierający wystawę artysty malarza, mieszkańca sołectwa Komorów – Jana Skowrona. Okazją do wernisażu były 90. urodziny artysty.

czytaj więcej
Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej walczyli m. in.o statuetkę klucza wiolinowego.

Gala Zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2016 21.03.2016 15:05

19 marca 2016r. – święto piosenki angielskiej w gminie Michałowice. Tego dnia w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbył się koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej – edycja 2016.

czytaj więcej
Zajęcia cyklu UWW dotyczyły coraz popularniejszej aktywności - nordic walking

Nordic walking - marsz po zdrowie 01.03.2016 14:05

Nordic walking, czyli szybki spacer z kijkami, jest aktywnością, która zdobywa coraz więcej zwolenników. W ramach cyklu Uniwersytet Wszelkiego Wieku, we wtorek 1 marca, odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których Katarzyna Janota-Zwolińska, instruktor akrobatyki i sportu, przedstawiła walory zdrowotne marszu, a przede wszystkim wprowadziła uczestnikom elementy prawidłowej techniki.

czytaj więcej
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 24.02.2016 10:20

Mieszkańcy naszej gminy: Państwo Regina i Marian Ciećkowie, Danuta i Bogdan Chrzanowscy, Danuta i Stefan Gajewscy, Elżbieta i Zbigniew Lewonowscy oraz Bożenna i Antoni Walowie zostali odznaczeni Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Podczas XIII sesji Rady Gminy Michałowice, 18 lutego br., w imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył wójt, Krzysztof Grabka.

czytaj więcej
Dlaczego warto się relaksować?- spotkanie w ramach UWW prowadziła Ewelina Buczyńska

Skuteczne techniki relaksacyjne – spotkanie Uniwersytetu Wszelkiego Wieku 24.02.2016 09:45

Szybkie tempo życia, nierzadko trudne kontakty z różnymi osobami, duża ilość spraw na głowie sprawiają, że czujemy się rozdrażnieni i przemęczeni. Stres towarzyszymy nam każdego dnia. Ma negatywny wpływ na stan naszego organizmu i kondycję psychiczną. Potrafi też zatruć nasze relacje z najbliższymi nam osobami. Na szczęście możemy sobie z nim poradzić. O tym, jak skutecznie i łatwo się relaksować mogli przekonać się uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu Uniwersytet Wszelkiego Wieku – tym razem poświęconego skutecznym technikom relaksacyjnym.

czytaj więcej