20.12.2011 15:33

Wigilia w Pęcicach

23
Odbyła się 19 grudnia w świetlicy, która znajduje się przy zabytkowym pęcickim kościele.

Uroczystość rozpoczął ks. Grzegorz Jasiński – proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach. – Teraz człowiek chce sprowadzić święta Bożego Narodzenia do historii, ale niech święta nie będą tylko pustym obrzędem pewnych form zachowania – powiedział m.in. ks. Jasiński.

Zebranych przywitał sołtys Pęcic Waldemar Widlicki. Po czym głos zabrał Paweł Rajski – przewodniczący Rady Gminy Michałowice: – By w czasie świąt można było odsunąć problemy, które nas nękają – życzył przewodniczący. – Zacytuję słowa przyjaciółki naszego papieża Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty: «Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze kiedy dajesz odrobinę nadziei tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, jest Boże Narodzenie».

- Pęcice są chyba najpiękniej przystrojoną na święta miejscowością naszej gminy – powiedział wójt Krzysztof Grabka. – Rozwijają się Pęcice, rozwija się cała gmina. Gmina Michałowice zajęła 14 miejsce w Polsce, a pierwsze miejsce na Mazowszu wśród gmin wiejskich w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Niech nasza gmina rozwija się coraz bardziej, niech pięknieje, niech żyje nam się coraz wygodniej. Czego państwu życzę od siebie i urzędników. (…) Życzę, byśmy spędzili święta w ciepłej, rodzinnej atmosferze, a nowy rok niech będzie lepszy od bieżącego.

Kolędy były odtwarzane ze sprzętu elektronicznego, ale ta najpiękniejsza „Bóg się rodzi” została zaśpiewana przez wszystkich zgromadzonych przy akompaniamencie gitary.

Potrawy wigilijne, tzn. ucztę wigilijną przygotowały pęcickie gospodynie (spotkanie zorganizowała Rada Sołecka Pęcic). Oczywiście takie opłatkowe spotkania w miejscowościach gminy Michałowice pod względem kulinarnym są mistrzostwem świata. Przyznanie kucharskiego lauru potrawie czy utalentowanej pani jest niemożliwe, chyba że ex aequo. Nie warto zastanawiać się nad tym: szkoda czasu, lepiej kosztować, ściślej rozsmakowywać się. Podkreślić natomiast trzeba, że do takich szczególnych potraw na pęcickim stole należał karp – pieczony oraz w galarecie. We właściwym momencie niektóre potrawy smakują szczególnie. Wiadomo, smak karpia potęguje siła wigilijnej tradycji.

W opłatkowym spotkaniu wzięli też udział: sekretarz gminy Michałowice Zofia Idzikiewicz, skarbnik gminy Anna Jankowska oraz Roman Żuchowski – kierownikiem Referatu Kultury i Spraw Społecznych.

Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak
Podobne tematy: wigilia

Zobacz także