„Frania Recykling. Cztery żywioły i ekodancing” – Ekologiczna Magia w Regułach
27Barwne widowisko dla małych i dużych – edukacja ekologiczna przez teatr
Za nami niezwykłe wydarzenie, które połączyło teatralną energię z troską o środowisko. Scenariusz i reżyseria widowiska to dzieło Jakuba Czachora, choreografię przygotowała Justyna Cichomska, a oprawę muzyczną stworzyli Szymon Sutor i Jakub Czachor. Kostiumy, podkreślające teatralny rozmach spektaklu, zaprojektowała Klaudia Ostrowska.
„Frania Recykling. Cztery żywioły i ekodancing” to opowieść, która inspiruje do codziennej troski o środowisko.
Niedzielny spektakl był pełen radości i wyobraźni. W centrum przedstawienia znalazła się postać prezydenta Smołasa i konsekwencje jego decyzji wpływających na jakość powietrza. Widowisko w żywiołowy sposób ukazało, jak ważna jest codzienna dbałość o środowisko – szczególnie o czyste powietrze, którym oddychamy na co dzień.
Widzowie, razem z bohaterkami – Kroplewną i Franią Recykling – odkrywali znaczenie czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza. Szczególne miejsce poświęcono właśnie powietrzu, dziś najbardziej zagrożonemu przez smog i zanieczyszczenia. Spektakl nie tylko wyjaśniał, skąd biorą się spaliny i smog, lecz także pokazywał, że każdy – nawet najmłodszy uczestnik – może mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza.
Towarzyszący wydarzeniu konkurs wiedzy o ochronie powietrza i walce ze smogiem spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na zwycięzców czekały ekologiczne nagrody ufundowane przez gminę Michałowice.
Po spektaklu na uczestników czekały eko-kolorowanki, które nie tylko pomogły utrwalić zdobytą wiedzę, ale również pobudziły kreatywność – zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Niedzielne popołudnie w regulskim parku stało się wyjątkową okazją do spędzenia czasu z dziećmi w atmosferze wspólnej zabawy, edukacji i refleksji nad przyszłością naszej planety. Musical nie tylko bawił, ale przede wszystkim uczył i kształtował postawy ekologiczne – udowadniając, że zmiana na lepsze zaczyna się od drobnych, codziennych działań. Takie inicjatywy to krok w stronę lepszego świata – dla nas i kolejnych pokoleń.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Mazowsze bez smogu”, którego celem jest wspieranie działań na rzecz czystego powietrza i zdrowszego środowiska w całym regionie. Ważnym elementem wydarzenia było również stoisko gminnego ekodoradcy, przy którym mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat aktualnych programów wspierających modernizację źródeł ciepła i walkę ze smogiem.
Wydatek został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.
Zobacz także




