30.01.2020 13:50

Szybki internet - często zadawane pytania

4952
Na terenie naszej gminy od sierpnia 2019 r. trwa budowa sieci światłowodowej, która realizowana jest przez firmę Orange w ramach dofinansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Część mieszkańców może już korzystać z szybkiego internetu, część z niecierpliwością na to oczekuje, część niestety nie jest objęta tym projektem. Zarządzany jest on przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, którego nadrzędną jednostką jest Ministerstwo Cyfryzacji. Wobec wielu pytań kierowanych do urzędu, przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

 

  Informacje dla osób, których nieruchomości NIE ZNAJDUJĄ SIĘ w wykazie projektu POPC   

„ Dlaczego XYZ nieruchomość  nie znajduje się w wykazie adresowym, przecież składana była deklaracja ?”

 • Zbierane w 2018 r. i 2019 r.  deklaracje przez firmę Orange  nie miały wpływu na  obecność danego adresu na  liście projektu związanego z budową sieci światłowodowej, którym zarządza Centrum Projektów Polska Cyfrowa.  Lista punktów adresowych została wskazana wcześniej przez regulatora rynku telekomunikacyjnego - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).  Lista punktów adresowych objętych projektem realizowanym przez Orange Polska w obszarze warszawskim zachodnim - link
 • Zbieranie deklaracji było działaniami uzupełniającymi firmy Orange. Możliwość ich wypełnienia i złożenia  mieli wszyscy mieszkańcy naszej gminy, a więc osoby, których nieruchomości zostały przez UKE zakwalifikowane do projektu, jak  również  Ci, którzy nie zostali objęci programem unijnym POPC. W tym drugim przypadku – w przyszłości, na podstawie potwierdzonego przez mieszkańców zapotrzebowania na usługi oraz wynik  analiz  ekonomicznych,  firma Orange  będzie rozważała rozszerzenie obszarów z dostępem do  szybkiego Internetu z własnych środków. 

Osoby, które nie złożyły jeszcze deklaracji, w dalszym ciągu mogą to uczynić, wysyłając:

 • deklarację na adres: ORANGE POLSKA, Al. Jerozolimskie 160, 02-326 Warszawa, z dopiskiem Rozwój Współpracy Regionalnej-Deklaracje
 • deklaracja

 

  Informacje dla osób, których nieruchomości ZNAJDUJĄ SIĘ  w  wykazie projektu POPC   

 • Lista punktów adresowych objętych projektem realizowanym przez Orange Polska w obszarze warszawskim zachodnim - link

"Kiedy zostanie rozpoczęta inwestycja w XYZ  miejscowości, na XYZ ulicy?"

 • Inwestycja, której celem jest modernizacja infrastruktury telekomunikacyjnej,  powinna zostać zakończona do listopada  2021 roku (termin ten został przedłużony ze względu na pandemię koronwirusa). Nie mamy podanego szczegółowego harmonogramu prac.  
 • W I  etapie, który właśnie trwa, światłowód jest/był budowany w Granicy, Nowej Wsi, Komorowe i Regułach (cześć nieruchomości już jest podłączona, inne oczekują na podłączenie)
 • W 2 etapie – nastąpi realizacja tej inwestycji w pozostałych częściach gminy w Pęcicach, Pęcicach Małych, Opaczy Małej, Opaczy- Kolonii, Sokołowie, Michałowicach i Michałowicach-Wsi

„Czy usługę dostawy szybkiego internetu muszę kupić w firmie Orange? ”

 • Firma Orange zobowiązana jest do udostępnienia światłowodu innym operatorom wg ustalonych zasad. A więc usługę można kupić u innego operatora świadczącego tego typu działania  w Polsce.

"Jaki jest koszt usługi, w tym podłączenia światłowodu?"

 • Cenniki usług operatorów dostępne są na ich stronach internetowych. Przy porównywanie ofert istotnym jest  zwracanie uwagi nie tylko na koszt samej usługi, ale także podłączenia światłowodu bezpośrednio do nieruchomości. Często dla domów jednorodzinnych jest to dodatkowy koszt miesięczny w wysokości ok. 15 zł ( w skali roku 180 zł),   a tylko w przypadku domów wielorodzinnych  wynosi 0 zł.  

"W jakim czasie od położenia światłowodu do granic nieruchomości jej adres będzie „upubliczniony” dla innych operatorów - jako punkt posiadający możliwość podłączenia szybkiego internetu i świadczenia tego rodzaju usług?"

 • Po odbiorze technicznym, który następuje do 30 dni od położenia sieci, do publicznej wiadomości podawana jest informacja o możliwości rozpoczęcia za 30 dni świadczenia usług dostaw szybkiego internetu. 
 • Adresu upublicznione można sprawdzić   -  Upublicznione adresy dla projektu POPC II. -  na stronie należy szukać zakładki "Informacje ogólne dla POPC II)

 

 

 

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji
Podobne tematy: światłowód

Zobacz także