Po raz kolejny, w ramach Dni Gminy Michałowice, 19 czerwca, w sobotę, przy Zespole Szkół w Michałowicach, odbył się festyn – pełen atrakcji. Wzięły w nim udział tłumy.


Obawiano się, że w zabawie przeszkodzi deszcz (ulewa, burza), jak zdarzało się w tym roku podczas gminnych imprez, ale na szczęście pogoda dopisała: świeciło słońce i nie było upału.

Dni Gminny Michałowice – zaraz po godzinie 14:00 – otworzył wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka.

Chwilę później, na trawniku obok sceny, Zakład Szkolenia Psów Witold Horban w Pruszkowie zademonstrował tresurę. Swoimi umiejętnościami popisywały się: bernardyński pies pasterski Hesia, labrador czarny Poker, labrador biszkoptowy Azi, jamnik długowłosy króliczy Cygan, nowa skotia Jazda, dwa owczarki niemieckie Sara i Korada. Psy wykonywały polecenia: siad, „noga”, głos, waruj…
Największe zainteresowanie wzbudził „występ” psa obronnego Korady. Owczarek z impetem rzucał się na uzbrojonego w pałkę instruktora. Wyglądało to groźnie, ale wilczur gryzł gruby rękaw, którym instruktor zabezpieczył swoją rękę. – Proszę państwa proszę zwrócić uwagę, jakie silne zęby ma ten pies – tłumaczyła instruktorka. - Korada nie jest morderczynią. Ona atakuje rękaw, a nie człowieka. Całą energię wyładowuje na rękawie. Jest to gryzienie sportowe. Odbywają się mistrzostwa świata w gryzieniu sportowym.
- Jak obronić się przed psem – zapytał ktoś z publiczności. – Należy znieruchomieć i dać mu coś do gryzienia – odpowiedziała instruktorka.
- Żeby wyszkolić psa, by umiał tyle, ile psy, które wystąpiły przed państwem, potrzeba 3 lat – kontynuowała instruktorka. - Kurs pierwszego stopnia trwa 3 miesiące. Odbywa się dwa razy w tygodniu. Psa można tresować w każdym wieku.

- Michałowiczanie, michałowiczanki, michałowiczątka – krzyczał ze sceny konferansjer Marek Sobański, który do Michałowic przyjechał z Zielonej Góry razem z kabaretem „Jurki”.
Na scenie występowały dzieci i młodzież z Gminy Michałowice. „Bo świat trzeba duszkiem pić. Świat ma tyle wspaniałych barw” – rozlegał się np. głośny śpiew z głośników. Coraz bardziej rozbawiona publiczność zastanawiała się, kto jako uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum zastąpi piosenkarską gwiazdę naszej gminy Joasię Karwacką. Joasia Karwacka, wychowanka nauczycielki Zespołu Szkół w Michałowicach Aliny Stenckiej właśnie kończy pierwszą klasę liceum ogólnokształcącego w Warszawie i wciąż występuje na terenie naszej gminy – ale już poza „konkurencją”, bo wyrosła i jest starsza od swoich koleżanek i kolegów.
Publiczność, szczególnie ta młoda, słuchała śpiewu Zuzi Grochowskiej, Anny Lewan i myślała, że być może one nauczą się śpiewać tak dobrze jak Joasia, a po kolejnych występach typowała następnych faworytów.

Joasia Karwacka zaśpiewała dwie piosenki, jedną przed występem gwiazdy Dni Gminy Michałowice Roberta Janowskiego. Znawcy młodych talentów oraz fani wokalistki stwierdzili, że śpiew Joasi jest coraz doskonalszy.

Jak zwykle mnóstwo braw zebrały prowadzone przez Dorotę Jastrzębską „Dorotkę” zespoły taneczne Klubu ZDROWIE „Sqład” i „Sqładzik”. Znakomicie tańczył też zespół z Nowej Wsi.
Karierę wokalno-instrumentalną na Dniach Gminy Michałowice rozpoczynał młodzieżowy zespół byłych licealistów z Komorowa, głośno dopingowany przez swoich fanów.

Na scenie zabrzmiały też słowa w różnych językach (piosenkarze dosyć często śpiewali po angielsku), ale również w teatralnych występach – dominował w nich język angielski. Czyżby w Michałowicach odbywał się międzynarodowy festiwal teatralny? To do nauki języków obcych zachęcali nauczyciele oraz uczniowie ze szkoły języków obcych „Early Stage”.
- Pięknie było i w dodatku po angielsku – skomentował występ konferansjer.

Jeśli zaś chodzi o teatr, to w sobotę 19 czerwca, właśnie na Dniach Gminy Michałowice wydarzyła się ważna rzecz: wystąpił teatr osób niepełnosprawnych „Wielkie Jajo” ze spektaklem pt. „Moje, nie moje”. Zespołem tym opiekuje się stowarzyszenie komorowskich pań K40. „Wielkie Jajo” na przeglądzie teatrów dla niepełnosprawnych, zorganizowanym przez Annę Dymną w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zajęło III miejsce.
„Las pogodzony, spektakl skończony, ukłony, ukłony, ukłony” – tak zabrzmiały ostatnie słowa młodych aktorów.

Wreszcie przyszła pora na Kabaret „Jurki”. Kabaretowi aktorzy rozśmieszali publiczność skeczami o polityce, nałogach, sytuacjach społeczno-rodzinnych…

O młodzieżowym zespole (młodzieżowym - jak zostało to napisane na plakacie, ale artystycznie jest to zespół już dojrzały) „Sen Zu” na pewno jeszcze usłyszymy i chętnie go jeszcze posłuchamy. Zaprezentował on ambitny repertuar – przeważnie własny – teksty z poetyckimi walorami i oryginalną muzykę, a wszystko w charakterystycznej interpretacji wokalistki i muzyków: utwory zostały wykonane w sposób „zaangażowany”, niekiedy w konwencji protest songu albo w głęboko liryczny.

Na występ Roberta Janowskiego i jego zespołu tłumnie przybyli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale i ościennych miejscowości. Piosenkarza nie trzeba przedstawiać: śpiewał w pierwszym, legendarnym składzie zespołu „Metro” i od lat niemal codziennie prowadzi quiz muzyczny „Jaka to melodia?” w Programie I Polskiej Telewizji.

Podczas występu znanego wokalisty zabawa osiągnęła apogeum. Publiczności bardzo podobało się, jak Robert Janowski wykonuje kolejne piosenki, ale nie tylko to. Artysta rozmawiał z publicznością, dowcipnie komentował różne sytuacje, z mikrofonem zeskakiwał ze sceny do publiczności...
Słowem, potrafił nawiązać kontakt z publicznością w sposób szczególny.

Po występie ustawiła się do niego spora kolejka po autografy.

Rozmawiał też z Joasią Karwacką - pogratulował jej umiejętności wokalnych.

Występy trwały do zmroku. W międzyczasie, wokół sceny na wybudowanych z okazji Dni Gminy Michałowic stoiskach działo się również bardzo dużo.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowicach zorganizował konkurs rysunkowy dla dzieci i młodzieży w dwóch kategoriach wiekowych: do 10 lat i do 15 lat. W kategorii do 10 lat I nagrodę otrzymała Agata Materek, II – Marcin Gajda, III – Amelia Borowy; w kategorii do 15 lat wygrała Julia Gąsiorowska, drugą nagrodę otrzymała Patrycja Brejnau, a trzecią Zajno Tachadniewa.

Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Michałowicach z siedzibą w Nowej Wsi, pod kierunkiem przewodniczącej komisji Jadwigi Jodłowskiej zorganizowała konkurs na hasło promujące zdrowy styl życia pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Zgodnie z regulaminem w konkursie wzięły udział rodziny w trzyosobowym składzie: jedna osoba dorosła i dwoje dzieci lub dwie osoby dorosłe i dziecko. Hasła zgłosiło 19 rodzin. Wygrała rodzina Matysiaków: Magdalena i Ryszard oraz Elżbieta Koralewicz, drugie miejsce zajęła rodzina Koralewiczów: Lesław, Małgorzata i Marta, a trzecie rodzina Piotrowskich: Ludwika, Wojciech i Aleksandra.
Zwycięskie hasło brzmi: „Zdrowo jedz, zdrowo pij, sport uprawiaj – długo żyj”.

Obok, na boisku szkolnym trwały mistrzostwa koszykówki ulicznej, czyli na jeden kosz w kategorii „otwartej” (open) oraz klas szóstych. Wśród klas szóstych wygrał zespół Piotra Sokoła, a w kategorii open zwyciężyły „Kaczory”.

Dla zwycięzców oraz wyróżnionych w konkursach Urząd Gminy Michałowice przygotował cenne nagrody. Wręczał je wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka. Upominki otrzymały też dzieci oraz młodzież występująca na Dniach Gminy Michałowice.

Imprezę, po zapadnięciu zmroku, zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku.

Opublikowane przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także

Festyn Dni Gminy Michałowice 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Dni Gminy Michałowice 2018 21.06.2018 12:10

To było wielkie świętowanie Dni Gminy Michałowice w 100-lecie odzyskania niepodległości. Piknikowa atmosfera, moc atrakcji, występy artystyczne i koncert mega gwiazdy, Beaty Kozidrak i zespołu Bajm.

czytaj więcej
Dożynki gminne 2017. fot. Mariusz Marcysiak

Dożynki gminne 2017 04.09.2017 07:30

Dożynki to uwieńczenie ciężkiej pracy rolników. Każdego roku w naszej gminie święto to przyciąga wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to w niedzielę, 3 września odbyło się Gminne Święto Plonów.

czytaj więcej
Festyn Dni Gminy Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Dni Gminy Michałowice A.D. 2017 19.06.2017 12:30

Za nami festyn z okazji Dni Gminy Michałowice. Wydarzenie, którego nie można było przegapić. Piękna pogoda, moc atrakcji i muzyka na żywo w wykonaniu gwiazdy wieczoru, którą w tym roku była znakomita wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, Anna Wyszkoni. To wszystko dostarczyło mieszkańcom solidną dawkę energii.

czytaj więcej
Festyn rodzinny w ochronce Sióstr Służebniczek w Komorowie. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Rodzinny u Sióstr Służebniczek w Komorowie 04.06.2017 23:30

Już po raz 14 odbył się festyn rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie. Festyn, który jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i który został zorganizowany w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury.

czytaj więcej
Dożynki 2016

Dożynki 2016 07.09.2016 08:05

4 września, zgodnie z tradycją na zakończenie żniw, w parku w Regułach odbyły się dożynki – Święto Plonów. Tegoroczne dożynki miały charakter gminno-powiatowy, a ich organizatorem byli Powiat Pruszkowski i Gmina Michałowice.

czytaj więcej
Na koncert gwiazdy wieczoru -grupy Perfect- przybyły tłumy

Festyn Dni Gminy Michałowice 15.06.2016 07:25

Piłkarska strefa Mistrzostw Europy i niezapomniany koncert kultowego zespołu Perfect, to główne atrakcje festynu jaki odbył w ramach Dni Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny 06.06.2016 21:59

W niedzielę, 5 czerwca, w przedszkolu Sióstr Misjonarek w Komorowie odbył się festyn. Rozpoczął się mszą świętą, którą celebrował ksiądz Marcin z Centrum Misyjnego w Warszawie. We mszy uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice wraz z żoną, a także przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Potem były występy i zabawa.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie 06.06.2016 20:50

W niedzielę, 5 czerwca, w przedszkolu Sióstr Służebniczek w Komorowie, odbył się festyn rodzinny. Każdego roku w przedszkolnej imprezie uczestniczy wielu mieszkańców Komorowa.

czytaj więcej
Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015

Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015 01.09.2015 23:50

30 sierpnia, w Michałowicach odbyły się dożynki gminy Michałowice. Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a po mszy, na łące przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki festyn, który trwał do nocy.

czytaj więcej
„Dni Gminy Michałowice” – festyn w Nowej Wsi (zdjęcie Monika Drewniak)

Festyn Dni Gminy Michałowice 26.06.2015 09:45

Festyn, który odbył się w niedzielę, 21 czerwca, w Granicy, na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi, otworzył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. Gwiazdą wieczoru była Ewa Farna.

czytaj więcej