21.06.2011 10:25

Dni Gminy Michałowice, 18 czerwca

64
Atrakcji organizatorzy zapewnili mnóstwo, aż tyle, że nie sposób było równocześnie bawić się w kilku miejscach.

18 czerwca, w sobotę, w Michałowicach odbyła się tradycyjna impreza w ramach Dni Gminy Michałowice. Od godziny 13:00 do 22:00 z minutami ze sceny przy skrzyżowaniu ulic Raszyńskiej i ks. Popiełuszki nie schodzili artyści – amatorzy oraz zawodowcy. Imprezę prowadził Andrzej Krucz – znany aktor teatralny i filmowy.

Niedaleko sceny odbywały się różnego rodzaju konkursy i zabawy. O przysłowiowych kilka kroków dalej seniorzy z michałowickiego koła nr 4 gościli seniorów z Włoch.

Gwoździem programu był występ Zespołu „Melodia Band”, który od lat na co dzień występuje w teleturnieju „Jaka to Melodia”. Jak dobrze pamiętamy, prowadzącego ten program Roberta Janowskiego Michałowice gościły niemal dokładnie rok temu, 19 czerwca, również w sobotę 2010 r., też na imprezie Dni Michałowic. Obydwa występy, ubiegłoroczny i tegoroczny, mieszkańcom naszej gminy podobały się – bardzo. W tym roku solistki wykonały wiele przebojów światowych i polskich, w sposób perfekcyjny. Na żywo popularne melodie brzmiały zdecydowanie lepiej niż z głośników nawet najlepszego telewizora.


Występy rozpoczęli uczniowie z Komorowa: orkiestra na flety proste, zagrali m.in. "Odę do radości Ludviga van Beethovena" (dzieci ze szkoły podstawowej z klas 1-3), oraz śpiew solo młodych talentów: swoimi umiejętnościami popisywało się kilka pań z gimnazjum. Nie zabrakło też talentów ze szkół w Nowej Wsi i Michałowicach.


Podczas festynu wystąpiły , „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki” z Opaczy Kolonii zbierając mnóstwo braw. Zaśpiewał też chór koła nr 4 michałowickich seniorów „Michałowiczanka”, pod kierunkiem Piotra Gwiazdeckiego.

Aż trudno stwierdzić, komu należą się większe pochwały. Młodym artystom nie przyznawano miejsc, więc niech ten dylemat pozostanie. Z jednym musimy być zgodni: talentów w naszej gminie mamy wiele.

Tradycyjnie zaśpiewały uczennice z Zespołu Szkół w Michałowicach. Najbardziej jednak publiczność czekała na występ Joanny Karwackiej. Joasi nie musimy przedstawiać, jej talent w Michałowicach doceniamy od lat. Z Joasi zamieniła się w Joannę i wypływa na coraz szersze wokalne wody. W przyszłym roku będzie zdawała maturę, z tego co wiemy, wybiera się na Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Jeśli chodzi o jej karierę artystyczną, jak potwierdził, zapowiadając naszą gwiazdę doświadczony artysta Andrzej Krucz – Joasia posiada talent oraz już bardzo dużo potrafi, tylko by jeszcze szczęście jej dopisało, bo na estradzie bez szczęścia ani rusz.

Chyba nie sposób wymienić wszystke młode talenty związane z naszą gminą, które wystąpiły podczas festynu. Nawet jeśli kogoś nie zauważyliśmy, to z pewnością o takiej osobie jeszcze usłyszymy.

Wymieniamy zatem dalej. Wystąpili tancerze z warszawskiego Klubu „Zdrowie”.

Jako uczennica ostatniej klasy Gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego oraz wicemistrzyni Polski w akrobatyce sportowej wzięła udział w pokazie Aneta Kajda – razem z Wiktorią Przygodą i Natalią Piróg.

Aneta Kajda, zawodniczka Klubu „Akro-bad” w Ursusie, zdobyła wicemistrzostwo Polski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Akrobatyce Sportowej w 2010 r. – w trójce oraz dwójce żeńskiej. W tym roku nie startowała w tej olimpiadzie. Skoncentrowała się na nauce w szkole – co doradził jej trener. Do uprawiania tego sportu zachęciła ją mama, która uprawiała akrobatykę. Aneta trenuje od 3 klasy szkoły podstawowej. Na pytanie, czy planuje swoją przyszłość jako sportowiec, odpowiedziała, że jeszcze nie wie.

Zachwycił występ pary tanecznej Karoliny Adamczyk i Jarosława Biernata. Para ta należy do ścisłej czołówki w Polsce w tańcach latynoamerykańskich, zdobyła też wiele międzynarodowych nagród. Jarosław Biernat jest mieszkańcem Nowej Wsi.

Podobał się i to bardzo występ grupy taneczno-akrobatycznej „Rean”. Jak można przeczytać w recenzjach: Tworzą ją najlepsi z najlepszych, nierzadko mistrzowie Polski, Europy i świata w swoich dyscyplinach.

Dzieci i młodzież ze szkół języka angielskiego Early Stage i Play & Say Academy przekonały nas, że język angielski można znać śpiewająco: śpiewały w tym języku i odegrały kilka scen. W ten sposób szkoła języków przedstawiła skuteczne formy nauczania: poprzez zabawę i formy teatralne; jakie stosuje w swojej dydaktycznej praktyce.

Dla ludzi młodych oraz wciąż młodych, w tym młodych od bardzo dawna zaśpiewał zespół „The Shout”(shout –ang. krzyczeć). Była to podróż w czasy „The Beatles”, oczywiście „Żółtą łodzią podwodną” oraz czasy „Czerwonych Gitar”, kiedy to od tylu lat: „Nikt na świecie nie wie, że się kocham w Ewie”.

Na scenie rozpoczęła się wielka podróż statkiem piratów, pod dowództwem kapitana Jacka, z jego niesforną papugą. Ze sceny wysoka morska fala zmiotła dzielną załogę do publiczności, gdzie trzeba było np. przeciągać linę.

Nieco dalej z dziećmi bawiły się skrzaty z „Wesołej chaty”. Przyjechały do Michałowic z bajki o takim tytule – skrzatowa z Pruszkowa, a skrzat aż z Białego Stoku.

Jadwiga Jodłowska, przewodnicząca Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ogłosiła ze sceny III Konkurs „W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch” na hasło promujące zdrowy styl życia.

Jak powiedziała, jednym z najważniejszych działań komisji jest profilaktyka w szerokim tego słowa znaczeniu; organizowany po raz trzeci konkurs to jeden z przykładów prowadzonej profilaktyki.

Pojęcia alkoholizm czy problem alkoholowy też jest traktowany przez komisję szeroko. Kiedy w Polsce nagłośniono problem tzw. „dopalaczy”, komisja w szkołach gminy Michałowice zorganizowała szkolenia dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców, które uwzględniały „dopalacze” – środki psychoaktywne.

Na festynie, w konkursie na hasło mogły wziąć udział rodziny, tzn. dwa pokolenia, np. dzieci / dziecko, rodzice / rodzic lub dziadkowie: babcia i/lub dziadek; minimum trzy osoby.

Jury, pod przewodnictwem przewodniczącej Jodłowskiej, w którego skład wchodziła m.in. kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Iwona Radzimirska, za najlepsze uznało hasło:

Rusz choć trochę się człowieku! Sport to zdrowie w każdym wieku!

Ułożyła je rodzina Kralów: Dorota – mama oraz dzieci Franek, Zosia i Marysia.

Drugie miejsce zajęła rodzina Pachurów: Alina – mama oraz córki Kasia i Karolina za sentencję:

Zdrowo podjadam, zdrowo żyję, spalam kalorie i nie tyję.

Rodzina Korobeinikowów: Dorota – mama oraz córki Emilka, Anastazja i Nadia wywalczyła trzecią nagrodę za mądre zdanie:

Marchew i jabłuszko da ci zdrowe serduszko.

W konkursie wzięło udział 12 rodzin.

Jak realizować zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch" zademonstrowały na scenie panie z komorowskiego Klubu Fitness "Impuls", w dwóch pokazach tanecznych; pod kierunkiem Moniki Strześniewskiej. Panie przekonały, że treningi w "Impulsie" to "ruch, usmiech i wspaniała atmosfera.

Na stoisku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej działo się bardzo dużo.

Dni Gminy Michałowice po raz kolejny stały się doskonałą okazją do promocji lokalnych inicjatyw i zasobów, tym bardziej że w czerwcu odbywa się ogólnopolska akcja pod nazwą „Czerwiec Aktywności Lokalnej”. Inicjatywie tej przyświeca hasło „Zróbmy coś dla siebie i dla naszych społeczności”.

Z tej okazji podczas imprezy z okazji Dni Gminy Michałowice Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował spotkanie społeczności lokalnej pod nazwą „Ogródek Twórczości”. Celem przedsięwzięcia było: zachęcenie uczestników do nabywania nowych umiejętności i przełamywanie własnych oporów, promowanie twórczych form spędzania czasu, oraz zaprezentowanie społeczności lokalnej inicjatyw społecznych dostępnych na terenie gminy Michałowice, a organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

W ramach spotkania zaproponowano uczestnikom udział w warsztatach twórczych skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych; prowadzonych przez pracowników ośrodka i wolontariuszy. Uczestnicy mogli nauczyć się wyrobu biżuterii, tworzyć w technice „dekupaż”, zaplatać „fiefuny”. Najmłodszym uczestnikom zaproponowano warsztaty plastyczne, takie jak: wyklejanie motyli i biedronek, tworzenie „złotych rybek” z jednogroszówek oraz naukę origami.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności biorącej udział w festynie z okazji Dni Michałowic. W trakcie spotkania uczestnicy mieli również możliwość wypowiedzieć się o pracy Ośrodka Pomocy Społecznej i gminie Michałowice w anonimowej ankiecie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wyrobu biżuterii oraz zaplatania „fiefunów”. Wspólnej twórczej pracy towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Dzięki wsparciu, jakie Ośrodek otrzymał od sklepów i firm, nie tylko z terenu gminy Michałowice, możliwe było zorganizowanie poczęstunku dla uczestników warsztatów i nie tylko.

Zorganizowanie tego spotkania oraz miła atmosfera w jego trakcie nie byłoby możliwa bez zaangażowania 15 wolontariuszy, za co bardzo im dziękujemy.


Na boisku szkolnym, pod kierunkiem instruktora sportowego Pawła Stelmaszewskiego, odbył się turniej koszykówki w dwóch kategoriach: "open plus gimnazjum (dorośli i młodzież z gimnazjum) - 2 zespoły oraz "junior" (dzieci z klas 2-3 szkoły podstawowej) - 4 zespoły. W kategorii "junior" wygrał zespół U.K.F. Nugets, a drugie miejsce zajęły "Wściekłe Kurczaki". W kategorii "open + gmnazjum" zwyciężyła drużyna "Brooklyn Towers", a drugie zajęła "Hellena Team".

Jak powiedział trener Stelmaszewski, takie turnieję będą organizowane częściej. Jest to bowiem dobra zabawa. Dzieci chcą grać w kosza. Przez tego rodzaju inicjatywy tradycje w piłce koszykowej przekazywane są kolejnym pokoleniom.

rozgrywki w koszykówce i siatkówce. Walka była zażarta, ale sportowa. Zawodnicy, w różnym wieku, bawili się znakomicie.

Imprezę zakończyło wieeelkie ognisko.

* * *

Atrakcji i emocji w sobotę było więc mnóstwo. Występowali amatorzy oraz profesjonaliści. Wiele talentów, w tym osoby z dużym dorobkiem i utytułowani. „Swoje pochwaliliśmy”. Festyn udokumentował, że rośnie nam wiele talentów. Profesjonaliści natomiast, którzy w sobotę wystąpili w Michałowicach, nierzadko są mieszkańcami naszej gminy.FESTYN TRWA
ZABAWA TRWA
AKROBATYKA SPORTOWA

Jak wyjaśniła Aneta Kajda:

Ta większa koleżanka to Natalia Piróg - 22 lata, jednocześnie nasza trenerka, studentka AWF-u. Mniejsza to Wiktoria Przygoda - 12 lat, uczennica Szkoły Podstawowej w Piastowie, a ja Aneta Kajda jestem uczennicą 3 klasy Gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego w Michałowicach. Wszystkie trenujemy w UTS ''AKRO-BAD'' w Ursusie przy ul. Sosnkowskiego 3.

Oprócz pokazów startujemy w licznych imprezach sportowych w akrobatyce sportowej. W 2010 r. zdobyłam dwa srebrne medale na Mistrzostwach Polski w II klasie sportowej, a Wiktoria była złotą medalistką w trójkach, a 4. miejsce zdobyła w trójce. Obecnie dużo ćwiczymy i czekają nas na jesieni Mistrzostwa Polski.

Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także