04.09.2019 10:00

Dni Gminy Michałowice – Dożynki 2019

422
Trzy dni obchodów Dni Gminy Michałowice zwieńczyło święto plonów, które w tym roku po raz pierwszy odbyło się w Pęcicach.

Dożynki – święto dziękczynne na ukończenie żniw i prac polowych ma już w naszej gminie długą tradycję. Przy okazji tego święta odbywają się pikniki i koncerty, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy, a także zaproszonych gości.

W tym roku święto plonów przypadło na 1 września, a rozpoczęła je msza święta dziękczynna w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach. Mszę koncelebrował ks. proboszcz Grzegorz Jasiński, który inspirację do kazania znalazł w jednym z wierszy Romana Brandstaettera.

Po mszy świętej uroczystości dożynkowe przeniosły się do pobliskiego parku, gdzie starostowie dożynek: Pani Beata Wieciech i Władysław Kwaśny z Suchego Lasu przekazali na ręce Pani Wójt Gminy Michałowice, Małgorzacie Pacheckiej bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Z serca i wielką atencją przyjmuję ten piękny bochen chleba w Państwa imieniu, mieszkańców gminy Michałowice – mówiła Pani Wójt Małgorzata Pachecka, która następnie zaprosiła do dzielenia się chlebem radnych, sołtysów, zaproszonych gości i mieszkańców gminy.    

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, do której okazji było co niemiara. Scenę opanowała muzyka folkowa i country. Jeśli chodzi o folk i to w wydaniu rockowym, to nie brakowało go podczas występu zespołu „Słowiany”. Energiczna muzyka artystów z Polski i Ukrainy była dużą niespodzianką i niewątpliwie dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Sam zespół, który powstał w roku 2012 miał dla mieszkańców naszej gminy jeszcze jedną niespodziankę, a był nią koncert coverów znanych i lubianych przebojów polskiej i zagranicznej muzyki popularnej.  

1 września w pęcickim parku na mieszkańców gminy Michałowice czekało wiele atrakcji zarówno na scenie, jak również poza nią. Na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich Reguły, Pęciczanek i Dziewczyn z Komorowa można było sprawdzić swoje umiejętności w szydełkowaniu, szyciu torebek na owoce i warzywa oraz w decoupage. Na chętnych czekały również warsztaty filcowych broszek i ozdób dożynkowych, a także tworzenia szarpaków, czyli zabawek dla czteronożnych pupili. Była też okazja na zakup rękodzieła na stoisku Graniczanek lub wzięcia udziału w cieszących się bardzo dużą popularnością konkursach prowadzonym przez Urząd Gminy Michałowice.  

Piknik dożynkowy odwiedzały całe rodziny, dlatego też nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych uczestników. Malowanie buziek, fotobudka, wyścigowy tor „Carrera” i liczne animacje były dostępne dla dzieci przez cały czas trwania pikniku. Była też okazja do wspólnej rodzinnej zabawy. Wszystko za sprawą wyjątkowego placu zabaw na którym znajdowały się repliki dawnych zabawek jarmarcznych. Niektóre z nich wymagały od uczestników niezłego wysiłku. Podobnie zresztą jak na stoisku EnergoSok, na którym pedałując na energorowerze można było wycisnąć sobie sok. A nie od dziś wiadomo, że to co robimy własnoręcznie, w tym przypadku własnonożnie smakuje przepysznie. Zresztą kulinarnych okazji na dożynkach było znacznie więcej. Pokazy gotowania potraw z Ukrainy oraz Gruzji zaprezentowali członkowie zespołu „Słowiany”. Koło Kobiet Kreatywny z Suchego Lasu przygotowało dla uczestników pikniku degustacje tradycyjnego żurku i chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a Gospochy z Nowej Wsi upiekły przepyszne ciasta, które podawały z orzeźwiającą lemoniadą.

Jednak największym atutem tegorocznych dożynek były występy artystyczne, które podczas całego muzycznego widowiska związane były z muzyką folkową i popularną. „Kapela ze wsi Warszawa” była kolejnym zespołem, który wystąpił w niedzielne popołudnie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów folkowych, który występuje na całym świecie, a ich muzyka to mieszanka folku z nowoczesną muzyką rozrywkową i muzyką etniczną. Dodajmy, że ich wyjątkowe brzmienie to zasługa m.in. tradycyjnych instrumentów.

Gwiazdą wieczoru dożynek 2019 był zespół country, „Gang Marcela”. 40 lat działalności zespołu nie wymaga specjalnej prezentacji, a ich piosenki od wielu, wielu lat bawią i cieszą nie tylko ich rówieśników, ale i kolejne pokolenia. „Gang Marcela” to bezwzględnie gwarancja udanego koncertu i świetnej zabawy. Ich niewątpliwym atutem była nie tylko muzyka country, czy też folkowo-biesiadna, ale przede wszystkim wyjątkowa relacja, którą artyści podczas całego koncertu tworzyli z publicznością.

 

 

Zobacz także