Nasi Strażacy!

12.06.2018 10:10     183
Posejdon OSP Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak
OSP Nowa Wieś odbiera specjalne podziękowania. fot. Mariusz Marcysiak Gala odbyła się w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. fot. Mariusz Marcysiak Jurorką konkursu i propagatorką Ochotniczych Straży Pożarnych jest mieszkanka naszej gminy druhna, Regina Rokita. która podczas gali również otrzymała specjalne podziękowania. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Druhowie z Nowej Wsi podczas rozmowy z wójtem gminy Michałowice, Krzysztofem Grabką. fot. Mariusz Marcysiak Wóz rekwizytowy z lat dwudziestych XX wieku to jeden z najważniejszych elementów zbiorów OSP w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak Mundur oraz dwie ręczne pompy wody możemy aktualnie oglądać w budynku urzędu gminy. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: OSP Nowa Wieś

Pożary, wypadki drogowe, zdarzenia losowe, a także działania związane z różnego rodzaju zabezpieczeniami. Tak właśnie wygląda praca strażaków z OSP w Nowej Wsi.


Choć stacjonują w Nowej Wsi, to niezależnie, gdzie mieszkamy są nasi. Każde sołectwo i osiedle uważa ich za swoich strażaków. Gdy potrzebna jest pomoc - oni zawsze są na miejscu i ją po prostu niosą.

 

Ich praca nierzadko wiąże się z ogromnymi przeżyciami i poświęceniem. Jest to tym cenniejsze i ważne, że są ochotnikami. Widzimy ich także podczas różnego rodzaju wydarzeń, m.in. festynu „Dni Gminy Michałowice”, czy dożynek, gdzie dbają o nasze bezpieczeństwo. Ostatnio można ich było spotkać podczas jubileuszowej gali konkursu radiowego „Strażacy ochotnicy – nie tylko gaszą”. Tam również dbali o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia.

 

Gala odbyła się w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego w Warszawie, a w jej trakcie specjalne podziękowanie otrzymali właśnie nasi strażacy. To było wyjątkowe wydarzenie, ponieważ organizowany przez Polskie Radio Program Pierwszy i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej konkurs był już dwudziestą edycją i wyróżnienie dla naszych strażaków było swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej współpracy OSP Nowa Wieś z organizatorami konkursu.

 

Dodajmy, że jurorką konkursu i propagatorką Ochotniczych Straży Pożarnych jest mieszkanka naszej gminy, druhna – Regina Rokita.

Strażaków z Nowej Wsi charakteryzuje coś jeszcze, dbałość o historię i podtrzymywanie ducha służby pożarniczej, ochotniczej służby pożarniczej.

 

Historia to przede wszystkim pamięć o powstaniu jednostki oraz ludziach z nią związanych, a ze szczegółowym rysem historycznym możemy się zapoznać na stronie OSP Nowa Wieś. Do tego strażacy mają niezwykle interesujące zbiory pamiątek pożarniczych. Mundury, odznaki, wyposażenie, pompy i pieczołowicie odrestaurowany wóz rekwizytowy z lat dwudziestych XX wieku. Aktualnie w holu budynku urzędu gminy trwa wystawa, na której prezentowane są  mundury oraz dwie ręczne pompy wodne, zwane sikawkami.   

 

Strażakiem chciał lub chce być niemal każdy chłopiec, a jak to jest być druhem OSP w Nowej Wsi? Krótko mówiąc, druh to jest ktoś. Młodzi strażacy choć nadal się uczą, to ich umiejętności często są doceniane na licznych zawodach i konkursach.

 

Wartym podkreślenia jest też fakt, że coraz liczniejszą grupę zespołu OSP w Nowej Wsi stanowią panie, które na równi ze swoimi kolegami z jednostki dbają o nasze bezpieczeństwo.  

 

 

Zobacz także

źródło - https://www.facebook.com/ospnw

Młodzi strażacy na medal 21.03.2018 11:40

Młodzi strażacy z Nowej Wsi odnieśli sukces podczas powiatowych eliminacji powiatowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej!

czytaj więcej
Piknik strażacki w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Piknik strażacki 12.09.2017 07:35

Na imprezę do strażaków w Nowej Wsi nie można było nie przyjść. Piknik rodzinny, który organizują już od ponad 10 lat zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej było w minioną niedzielę, 10 września.

czytaj więcej
90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi - odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi 13.09.2016 09:30

W sobotę, 10 września, odbyła się uroczystość z okazji 90. lecia istnienia OSP w Nowej Wsi. Z tej okazji odprawiona została msza święta, odsłonięto tablicę pamiątkową, wręczono odznaczenia, a później zorganizowany został festyn dla mieszkańców.


czytaj więcej
Uroczystość w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi

Uroczystość w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi 14.10.2015 09:05

10 października 2015 to ważny dzień dla druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Nastąpiło bowiem uroczyste otwarcie rozbudowanej strażnicy oraz oddanie do użytku nowego wozu bojowego.

czytaj więcej
Uroczystość odsłonięcia obelisku Władysława Kamelskiego – Nowa Wieś

Odsłonięcie obelisku Władysława Kamelskiego – Nowa Wieś 15.09.2014 13:05

W niedzielę, 14 września, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi wraz z mieszkańcami, radnymi, a także Krzysztofem Grabką, wójtem gminy, odsłonili odrestaurowany pomnik upamiętniający Władysława Kamelskiego – założyciela i 1. komendanta tutejszej OSP.

czytaj więcej
Zespół „Nuteczki ze szkoły w Nowej Ws z Małgorzatą Gajownik opiekunką zespołu

Występ Zespołu „Nuteczki " ze szkoły w Nowej Wsi 26.06.2014 08:00

W środę, 25 czerwca, zespół „Nuteczki” ze szkoły w Nowej Wsi zaprezentował występ artystyczny, który podsumował rok pracy Małgorzaty Gajownik z dziećmi utalentowanymi muzycznie, tanecznie i wokalnie.

czytaj więcej
Zabawa u strażaków w Nowej Wsi

Zabawa u strażaków w Nowej Wsi 16.06.2014 08:45

Piknik strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Wsi odbył się w sobotę, 14 czerwca. Było wiele atrakcji, wszyscy świetnie się bawili.

czytaj więcej
Szkolenia pn. Bezpieczny lód odbyły się w szkołach gminy Michałowice

Bezpieczny Lód Data wydarzenia: 11.02.2014

W gminnych szkołach, w dniach 11-13 lutego, odbyły się szkolenia dotyczące zagrożeń związanych z wejściem na zamarznięte zbiorniki wodne. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie zachowywać się w pobliżu i na tych akwenach. Spotkania pn. „Bezpieczny lód”, nad którymi patronat objął Wójt Gminy Michałowice, były wspólnym przedsięwzięciem gminy oraz strażaków OSP Nowa Wieś.

czytaj więcej