17.04.2018 09:35

Pierwsza pomoc przedmedyczna – wiedza ratująca życie i zdrowie

547
W sobotę, 14 kwietnia, w świetlicy w Pęcicach odbyło się szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prowadził je Paweł Krakowiak, ratownik medyczny. Szkolenie zorganizowane zostało przez sołectwo dla mieszkańców Pęcic.

Szkolenie odbyło się w sobotnie przedpołudnie. Zgromadzili się na nim mieszkańcy Pęcic wraz z dziećmi. Spotkanie dotyczyło udzielania pierwszej pomocy, m.in. w sytuacjach: wypadku drogowego, zachłyśnięcia lub zakrztuszenia się i utraty przytomności. Prowadzący spotkanie Paweł Krakowiak, który poza tym, że jest ratownikiem medycznym, jest także magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją anestezjologii i intensywnej opieki, mówił, jak ważne jest udzielenie pomocy w pierwszym okresie po utracie przytomności i oddychania. Wskazywał, że niedotlenienie mózgu prowadzi do nieodwracalnych zmian, a czas oczekiwania na przyjazd karetki z ratownikiem medycznym zwykle trwa kilkanaście minut. Dlatego każdy z nas, na widok wypadku drogowego, czy innego zajścia, gdzie są poszkodowani, powinien reagować. Warto pamiętać, że istnieje obowiązek udzielenia pierwszej pomocy człowiekowi w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia (za nieudzielanie pomocy grozi kara nawet do 3 lat więzienia).

 

Podczas szkolenia, Paweł Krakowiak, wskazał na kilka podstawowych zasad postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej: gdy widzisz człowieka leżącego na ulicy, podejdź i zapytaj, co się stało, jeśli widzisz, ze jest przytomny, wezwij pomoc, jeśli nie reaguje, sprawdź, czy oddycha, jeśli trudno ci jest to ustalić, bo np. leży twarzą do ziemi, ułóż go delikatnie na plecach i zacznij działać wg trzech podstawowych zasad:

Udrożnij drogi oddechowe

Często zdarza się tak, że osoba nieprzytomna dławi się własnym językiem. Uklęknij przy jego głowie, połóż palce tuż przy żuchwie i energicznym ruchem wyciągnij ją do góry tak, by dolne zęby zaczepiły się za górne. Język wówczas sam przesunie się do przodu. Pochyl się nad jego ustami i przez około 10 sekund sprawdzaj, czy czujesz oddech na swoim policzku. Zwróć uwagę, czy klatka piersiowa unosi się. Staraj się jak najmniej ruszać jego głową, ponieważ osoba, której staramy się pomóc może mieć uraz kręgosłupa. Jeśli zauważysz, że poszkodowany oddycha, przykryj go i wezwij pomoc.

Wykonaj sztuczne oddychanie

Jeśli zauważysz, że poszkodowany nie oddycha, udrożniłeś jego drogi oddechowe, to przez nos lub usta powoli wdmuchnij poszkodowanemu powietrze tak, by klatka piersiowa się uniosła. Wykonaj tę czynność kilkakrotnie. Jeśli nadal nie zauważasz, by poszkodowany samodzielnie oddychał, wykonaj masaż serca.

Masaż serca

Niezwykle ważne jest wykonanie tej czynności, ponieważ już od około 3-4 minut od zatrzymanie krążenia w mózgu ludzkim dojść może do nieodwracalnych zmian.
Przez ubranie poszkodowanego wyczuj dolne żebro i znajdź miejsce, gdzie łączy się z dolnym odcinkiem mostka. To właśnie jest punkt, w którym będziesz uciskać klatkę piersiową. Ustaw ramiona prostopadle do poszkodowanego i splecionymi dłońmi energicznie uciskaj mostek 30 razy. Powinien uginać się do 3-4 centymetrów. Potem zrób 2 sztuczne oddechy. Sekwencję 30 ucisków i 2 oddechów powtarzaj do skutku lub do przyjazdu karetki.

 

Prowadzący szkolenie wskazał na fakt, że poszkodowanego, który leży nieprzytomny, spotyka większa krzywda, gdy nie udzielimy mu pierwszej pomocy, niż jeśli udzielimy jej niefachowo! Warto o tym pamiętać - udzielając pierwszej pomocy ratujemy życie! Statystyki podają, że w 9 na 10 przypadków pierwszej pomocy udzielamy komuś bliskiemu. To powód, dla którego najbardziej powinniśmy nauczyć się podstawowych zasad ratowania ludzkiego życia.

Podobne tematy: Pecice

Zobacz także