02.06.2023 08:00

Uroczyste obchody 70-lecia gminy Michałowice

407
W miniony weekend, 27 i 28 maja 2023 r., świętowaliśmy 70-lecie gminy Michałowice. „To zaszczyt i radość, że możemy mieszkać w tak wspaniałej gminie, w której czujemy się jak w domu”.

W tym roku gmina Michałowice obchodzi 70. rocznicę odkąd po raz pierwszy pojawiła się na mapach Polski. Ten szczególny jubileusz zasługuje na szczególe uznanie, dlatego też w samo południe 27 maja z tej okazji odbyła się jubileuszowa uroczystość, która była  świętem wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Część oficjalną, w nowo otwartej hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach, rozpoczęła przemówieniem i podziękowaniami wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka:

Szanowni Państwo,

witam wszystkich bardzo serdecznie. Wszystkich Państwa, którzy dzisiaj, w sobotę, przybyli na naszą uroczystość. Cieszę się, że wspólnie będziemy obchodzić ten jubileusz. „70 lat to piękny wiek” – tak mi powiedział jeden z młodych mieszkańców gminy. I myślę, że to może być motto dzisiejszego dnia: „70 lat to piękny wiek”. I mam nadzieję, że był i jest to nadal piękny czas dla wielu mieszkańców, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają gminie Michałowice co najmniej 70 lat i są dzisiaj z nami, jako goście honorowi. Państwa szczególnie witam bardzo serdecznie. Wielkie brawa dla Państwa.

Szanowni Państwo, w historii także małych ojczyzn najciekawsi są ludzie. Dlatego dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszy specjalna wystawa (...). Ta wystawa to wystawa zdjęć z Państwa rodzinnych archiwów. Widzimy na niej ludzkie losy, które splecione są z naszą małą ojczyzną. Normalne życie, uśmiechy na twarzach, troska rodziców o dzieci, radość spotkań towarzyskich i tych oficjalnych uroczystości. Czujemy emocje fotografowanych, miłość i nadzieję, że jest i że będzie dobrze. Mieszkańcy, ich codzienność, plany i nadzieje, nasza tożsamość i siła małych ojczyzn, to prawdziwa twarz dzisiejszego jubileuszu. Jubileuszu, który obchodzimy w taki sposób.

70 lat temu, po raz pierwszy, na mapie administracyjnej Polski pojawiła się nazwa "gmina Michałowice". 50 lat temu, w 1973 roku, reaktywowano gminę Michałowice w kształcie terytorialnym, który odpowiada jej dzisiejszym granicom. W ten sposób narodziła się nasza wspólnota (...).

Samorząd to najbliższa nam przestrzeń życia publicznego, nieodzowna część społeczeństwa obywatelskiego, w którym wiele kluczowych decyzji podejmują sami mieszkańcy i dla mieszkańców. Samorządowcy, radni, sołtysi, członkowie rad sołeckich i innych ciał kolegialnych to nasi sąsiedzi. Są najbliżej mieszkańca, najlepiej go rozumieją, najszybciej i najsprawniej działają. Angażują swój czas, umiejętności, wiedzę i serca, aby nam mieszkańcom żyło się po prostu lepiej. Wielu radnych i wielu sołtysów wykonują swoje obowiązki od lat i przez wiele kadencji. Serdecznie Państwu, w imieniu mieszkańców, za to dziękuję.

Zaledwie kilka miesięcy temu obchodziliśmy także inną datę rocznicową, mianowicie 20 lat współpracy z gminą Vico nel Lazio z Włoch. Chciałabym dzisiaj podziękować wszystkim osobom, które doprowadziły do podpisania aktu o współpracę, kontynuowały tę współpracę i prowadzą ją do dziś. My, gmina Michałowice, jesteśmy jedną z niewielu gmin w tej części Mazowsza, w której ta współpraca jest wciąż żywa. Przede wszystkim jest ona żywa za sprawą mieszkańców (....). Nawiązane w ten sposób przyjaźnie trwają od wielu lat, ciepło i serdeczność tych spotkań miałam okazję kilkukrotnie obserwować osobiście. W tym miejscu chciałabym wspomnieć mojego włoskiego partnera, burmistrza Vico nel Lazio, Caludio Guerriero, którego dzisiaj nie ma wśród nas, ponieważ w dalszym ciągu podlega leczeniu i rehabilitacji po poważnym wypadku, któremu uległ w roku ubiegłym (…). Partnerstwo i przyjaźń z Vico nel Lazio jest moim zdaniem warta podkreślenia (…).

Niezmiennie się cieszę, że dzisiejszą uroczystość uświetniają występy utalentowanych mieszkańców naszej gminy (…). Tę uroczystość uświetniają także prace dzieci (…).

70 lat temu pojawiła się nazwa „gmina Michałowice”. 50 lat temu określono jej granice. Wtedy dla ludzi, którzy tutaj mieszkali oraz dla wszystkich, którzy do gminy przyjechali określiło się miejsce, ich miejsce, gmina Michałowice. Miejsce, w którym normalnie i po prostu się żyje, rodzą się dzieci, w którym chodzi się do przedszkola, do szkoły, w którym przeżywa się pierwsze miłości i te wielkie, stałe miłości na całe życie, gdzie wychowuje się dzieci i wnuki. Nasza gmina.

Przez 70 lat, a nawet przez ostatnie 50 lat i ostatnie 33 lata gmina Michałowice bardzo się zmieniła (…). To jest wynik dobrych decyzji, w tym także inwestycyjnych, które były podejmowane przez wszystkie samorządy, samorządy każdego szczebla, samorządy sołeckie, rady gminy i przez wójtów, którym z tego miejsca, w tej chwili, wyrażam wdzięczność w imieniu naszej gminnej wspólnoty (…).

Nasza gmina, gmina Michałowice, to miejsce nasze i naszych dzieci. Niech nam będzie dobrym domem na kolejne 70 lat (…). A my w tym czasie spotykajmy się często i budujmy nasza lokalną wspólnotę.

W obchodach uczestniczyło wielu mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. posłowie na sejm – Bożena Żelazowska i Maciej Lasek, były wiceminister kultury - Rafał Skąpski (syn pana Tadeusza Skąpskiego, dyrektora Zakładu Naukowo-Badawczego Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Regułach),z ramienia marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika, pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami - Artur Świercz, starosta pruszkowski - Krzysztof Rymuza, burmistrz dzielnicy Ursus - Bogdan Olesiński, zastępca burmistrza gminy Brwinów oraz przewodniczący rady gminy w V kadencji - Sławomir Walendowski, wiceprzewodniczący rady powiatu pruszkowskiego oraz wiceprzewodniczący rady gminy w III, IV, V, VI i VII kadencji - Paweł Zacny,  radna pow. pruszkowskiego i członkini zarządu powiatu - Agnieszka Kuźmińska, członek zarządu pow. pruszkowskiego i wiceprzewodniczący rady gminy w VI kadencji  - Wojciech Herner, radna pow. pruszkowskiego i wiceprzewodnicząca rady gminy w VI kadencji - Aurelia Zalewska, komendant powiatowy Policji w Pruszkowie - insp. Michał Pisarski, żona śp. wójta I, II, IV i V kadencji Romana Lawrence - Jadwiga Lawrence, wójt V, VI, VII kadencji oraz radny i zastpca wójta w V kadencji - Krzysztof Grabka, pierwszy przewodniczący rady gminy w I kadencji - Marian Jędras, przewodniczący rady gminy w I i II kadencji - Dariusz Korpetta, przewodniczący rady gminy w III, IV, V kadencji - Jacek Sierak, przewodnicząca rady gminy VII kadencji - Elżbieta Biczyk, radni byłych i obecnych kadencji, sołtysi, przewodniczący zarządów osiedli, skarbnik gminy wszystkich ośmiu kadencji - Anna Jankowska, sekretarz gminy III, IV, V, VI, VII, VIII kadencji - Zofia Idzikiewicz, obecni i byli dyrektorzy i pracownicy szkół, przedszkoli, bibliotek gminnych, GOPS-u i CUW, przedstawiciele rad rodziców placówek oświatowych,  kierownicy referatów i pracownicy urzędu gminy, przedstawiciele kół seniorów na czele z przewodniczącą zarządu oddziału rejonowego PZERiI - Ewą Adamczyk, przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy, w tym ci, którzy mieszkają w gminie Michałowice co najmniej 70 lat, a także media, osoby i firmy współpracujące z gminą. 

Wielkie święto wszystkich mieszkańców gminy było też okazją do wielu wystąpień, życzeń i wyróżnień. Pamiątkowe medale wraz z wyrazami wdzięczności z rąk wójt gminy, Małgorzaty Pacheckiej i, w imieniu przewodniczącej rady gminy, Beaty Rycerskiej nieobecnej z uwagi na chorobę, wieceprzewodniczącego rady gminy, Edwarda Kozłowskiego otrzymali wszyscy aktualni i dotychczasowi wójtowie, radni, przewodniczący zarządów osiedli, sołtysi, pracownicy jednostek organizacyjnych i pomocniczych, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie gminy, pracownicy urzędu, osoby mieszkające w gminie co najmniej 70 lat.  4 parom małżeńskim wójt gminy wręczyła z ramienia prezydenta RP medal za długoletnie pożycie małżeńskie. Są to państwo Barbara i Ryszard Długołęccy z Komorowa, państwo Elżbieta Gustakowska-Smolak i Stanisław Smolak z Opaczy-Kolonii, państwo Krystyna i Jerzy Żebrowscy z Granicy oraz państwo Maria Bońkowska-Szaraniec i Wojciech Szaraniec z Komorowa. 

Nie zabrakło także szczególnych podziękowań dla firmy ASMET, która niejednokrotnie angażowała się w działania gminy, dla dyrektor biblioteki w Michałowicach, Ewy Kisiel z okazji 35-lecia pracy zawodowej oraz honorowego wręczenia odznaczenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów "Komorowianie"  - pani Lidii Kulczyńskiej-Pilich za szczególne zasługi dla Miasta Ogrodu Komorów.

Poza podziękowaniami i odznaczeniami, był także czas na wręczenie nagród uczestnikom konkursów: na logo 70-lecia gminy Michałowice (szczegóły i lista nagrodzonych: LINK),  plastycznego "Moja gmina za 70 lat" (szczegóły i lista nagrodzonych: LINK) oraz na spot reklamowy "Gmina Michałowice - moja mała ojczyzna" (szczegóły i lista nagrodzonych: LINK).

Nie tylko oficjalne wystąpienia wypełniły sobotnią uroczystość. W hali sportowej w Michałowicach nie brakowało również jubileuszowych występów działających w naszej gminie chórów, w tym: Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego, Pozytywnie Nastrojonych, Michałowiczanek i Zespołu Kumy (link do filmów o chórach: LINKoraz artystów reprezentujących najmłodsze pokolenie gminy Michałowice: reprezentacja grupy "0"b z Nowej Wsi z występem tanecznym pt. "Pół kroku stąd"; reprezentacja szkoły podstawowej w Nowej Wsi: Kuba Maliszewski z piosenką "Moja miłość największa" oraz Tosia Rak z piosenką "Ojcze"; reprezentacja szkoły w Michałowicach: szkolny tercet z autorską piosenką stworzoną na jubileusz 70-lecia gminy - Alicja Skibińska, Izabela Kamińska, Julia Małecka, reprezentacja ZSO w Komorowie: Lena Pawlak z piosenką "Szyba", Anna Szczegodzińska z piosenką "Piosenka księżycowa".

Uroczystym obchodom towarzyszyły przedstawienie przez pierwszego przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy kadencji 2019-2020 - Jana Pędzicha rysu historii gminy, który został opracowany przez Daniela Wolborskiego (tekst "Dziejów Gminy Michałowice" ),  wystąpienie ze skeczem o gminie Joanny Godlewskiej - nauczycielki j. angielskiej w szkole w Michałowicach, wyjątkowa wystawa zdjęć prezentująca historię naszej gminy na przestrzeni ostatnich 70 lat przygotowana przez Dominikę Małgowską - prowadzącą Klub Lokalnego Historyka (LINK -wystawa) W trakcie uroczystości został także zaprezentowany filmy "30-lecie samorządu" (link do filmu: LINK).

Po części oficjalnej, przyszedł czas na zabawę i wszyscy przenieśli się z hali sportowej do letniego namiotu, gdzie czekały niezliczone pyszności przygotowane przez działające w gminie Koła Gospodyń Wiejskich.

To jednak nie wszystko. Jeszcze przed występem gwiazdy wieczoru mogliśmy podziwiać kreatywność mieszkańców podczas pokazu mody zatytułowanego „od przedszkola do seniora”, który został przygotowany pod egidą Jerzego Antkowiaka.

Sobotni wieczór należał już do zespołu Żuki, który w składzie: Piotr Andrzejewski, Adam Staniszewski, Marek Posieczek, Jerzy Bołka i Joachim Perlik bawił muzyką The Beatles, The Trogs, Smokie, Klenczona i Niemena.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także