Zebranie mieszkańców Nowej Wsi

23.09.2016 09:30     309

We czwartek, 22 września, w świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa. Zwołał je, a także prowadził, Marian Bośka, sołtys Nowej Wsi. Na zebraniu obecny był Krzysztof Grabka, wójt gminy oraz radni z naszej gminy i powiatu.


W zebraniu uczestniczyło 35 mieszkańców Nowej Wsi. Głównym jego punktem było podjęcie uchwały w sprawie rozdysponowania i wydatkowania środków z funduszu sołeckiego na 2017 rok, który w tym roku wynosi 56 919,27.

 

Zanim jednak doszło do odczytania przez sołtysa propozycji zagospodarowania funduszu, Marian Bośka przedstawił sprawozdanie z działalności rady sołeckiej. Przedstawił informacje na temat prac rady. Natomiast członkini rady sołeckiej i jednocześnie przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk przedstawiła sprawozdanie z przedsięwzięć zrealizowanych z funduszu sołeckiego za rok 2015 (od września do końca roku) oraz za okres od początku 2016 do września br.

 

Elżbieta Biczyk przypomniała wydarzenia i imprezy, które wspólnie udało się zorganizować. A mianowicie: koncerty: pieśni patriotycznych i koncert „Utwory na bis”, przedstawienia dla dzieci, bal choinkowy, zabawę ostatkową, koncert trio akordeonowego „Harmonia” z okazji Dnia Kobiet, festyn z okazji Dnia Dziecka i inne. Wspomniała też, że na prośbę mieszkanek zorganizowane zostały warsztaty haftu krzyżykowego i szydełkowania. Warto też dodać, że cały czas odbywają się zajęcia gimnastyczne i zajęcia pilates.

   

Następnie Marian Bośka, w imieniu Rady Sołeckiej Nowej Wsi, a także  swoim, zaproponował, aby 12 000 zł z funduszu sołeckiego przeznaczyć na zakup urządzeń do gimnastyki. Będą one stanowiły uzupełnienie do powstającej siłowni zewnętrznej. Warto dodać, że przez ostatnie lata mieszkańcy na ten cel przeznaczali środki z funduszu sołeckiego. W ubiegłym roku było to 18 tysięcy. Dziś Nowa Wieś posiada już teren dobrze wyposażony w sprzęty do ćwiczeń na zewnątrz.

 

Sołtys wnioskował także, aby 10 650 zł przeznaczyć na organizację zajęć sportowych (gimnastyka). Zajęcia te cieszą się dużym powodzeniem i postanowiono, aby je kontynuować. 

 

Zaproponowano także, aby kwotę 34 259,27  zł  przeznaczyć na organizację imprez kulturalnych i wyjazdowych aktywizujących mieszkańców Nowej Wsi. Mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się za takim rozdysponowaniem środków sołectwa na przyszły rok.

 

W kolejnej części zebrania o stanie bezpieczeństwa w miejscowości mówili zaproszeni goście z policji: młodszy aspirant Paweł Biegalewski, dzielnicowy m.in. Nowej Wsi  i Robert Cichocki, z komendy powiatowej, który zajmuje się bezpieczeństwem drogowym.  

 

Jednym z tematów, które zostały poruszone był regulamin utrzymania czystości i porządku w miejscowości. Mieszkaniec zgłosił problem, którym jest  palenie śmieci jako forma dogrzewania mieszkań. Wspomniał, że właśnie zaczyna się sezon, a to sprawia, że wieczorami czuć w powietrzu palony plastik czy inne śmieci. Wnioskował, aby przeprowadzić wśród mieszkańców uświadamiającą akcję edukacyjną. Mówił też o wzajemnym poszanowaniu, czyli zachowaniu m.in. ciszy nocnej.

 

We wnioskach do budżetu gminy Michałowice na 2017 rok sołtys Marian Bośka, złożył propozycję budowy nowej świetlicy w Nowej Wsi.  Powiedział, że w planach jest powiększenie i remont biblioteki, ona mogłaby zająć miejsce obecnej świetlicy. Wydaje się jednak, że jest to odległa perspektywa.

 

 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Teatrzyk dla dzieci, pt.: Kolorowa Wędrówka

Teatrzyk dla dzieci, pt.: "Kolorowa Wędrówka" Data wydarzenia: 24.02.2018

Sołtysi i Rady Sołeckie Nowej Wsi, sołectwa Komorów i Pęcic Małych zapraszają na teatrzyk dla dzieci, pt.: "Kolorowa Wędrówka" (24 lutego, godz.: 11:00).

czytaj więcej
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu 14.02.2018 08:40

PGE Rejon energetyczny Pruszków informuje o planowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej w dniach 20-21 lutego w miejscowościach: Reguły, Nowa Wieś oraz Pęcice Małe.

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej
Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś 13.01.2018 11:20

Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa choinkowa w Nowej Wsi 18.12.2017 15:00

Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi, gdzie w minioną sobotę, 16 grudnia odbyła się zabawa choinkowa.

czytaj więcej
Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie wigilijne seniorów z Nowej Wsi 17.12.2017 18:50

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Z tej okazji członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, a także mieszkańcy Nowej Wsi oraz zaproszeni goście spotkali się, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Koncert Pieśni Patriotycznej na góralską nutę. fot. Mariusz Marcysiak

Pieśni Patriotyczne na góralską nutę. 13.11.2017 21:15

Górale z Beskidu Śląskiego ponownie zawitali do Nowej Wsi. Tym razem przyczynkiem do wizyty był koncert pieśni patriotycznej z okazji obchodów 99. rocznicy Święta Niepodległości. Koncert, który w wykonaniu artystów ze Szczyrku okazał się niezwykle wzniosły.

czytaj więcej
Koncert kapeli góralskiej Ondraszki. fot. Mariusz Marcysiak

Ondraszki, haj! 15.10.2017 14:55

A trzech ich było szczyrkowskich górali i jedno góralka. Z samiutkiego Szczyrku do Nowej Wsi przyjechała z koncertem muzyki góralskiej kapela Ondraszki.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zebranie mieszkańców Nowej Wsi 01.10.2017 13:25

Zgodnie z zawiadomieniem sołtysa Nowej Wsi, Mariana Bośki w czwartek, 28 września odbyło się zebranie sołeckie, na którym mieszkańcy uchwalili fundusz sołecki na rok 2018.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Reguł. fot. Mariusz Marcysiak

Zebranie mieszkańców Reguł 30.09.2017 12:40

Jak co roku mieszkańcy Reguł spotkali się na sołeckim zebraniu, które w tym roku odbyło się w nowej świetlicy zlokalizowanej w zabytkowym parku przy ul. Wiejskiej.

czytaj więcej