Co to jest Kubb Viking?

30.10.2017 07:20     147
Szachy Wikingów. fot. Mariusz Marcysiak
Krótka prezentacja zasad gry fot. Mariusz Marcysiak i można zaczynać. fot. Mariusz Marcysiak Szachy Wikingów to gra, w której może grać od 2 fot. Mariusz Marcysiak do 12 osób. fot. Mariusz Marcysiak Gra, która wymaga celnego oa. fot Mariusz Marcysiak Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Michałowice Osiedle

Kubb Viking to gra, która potocznie nazywana jest Szachami Wikingów. Ale czy szachy, to nie umysłowa gra?


Nic bardziej mylnego. Przykładem niech będą rozgrywki, które w minioną sobotę, 28 października odbyły się na boisku szkolnym, szkoły podstawowej w Michałowicach. Trzy godziny wspólnej zabawy dzieci i rodziców. 

 

Choć gra powstała w latach 90 ubiegłego wieku, to swoimi zasadami nawiązuje do pochodzenia Wikińskiego. Dlaczego w takim razie nazywana jest szachami, podobnie jak szachy tradycyjne? Ponieważ również posiada pole rozgrywki, choć nie jest to szachownica, a pole o wymiarach 5 x 8 metrów. Tu również występuje król, a zamiast hetmana, wieży, gońca, skoczka i pionków mamy po prostu obrońców i kijki do rzucania. Szachy Wikingów podobnie jak szachy tradycyjne również są grą strategiczną, a oprócz umiejętności przewidywania wymagają od gracza celnego oka. Jest ono potrzebne przy strącaniu obrońców przeciwnika.

 

Krótkie przedstawienie zasad gry przez instruktora i rozgrywki można zaczynać.

 

W jednej grze udział może wziąć od 2 do 12 osób, więc Szachy Wikingów to doskonała propozycja wspólnej zabawy zarówno dla mamy, taty i ich dzieci, jak również do zabawy przy okazji rożnego rodzaju większych spotkań rodzinnych, czy też sąsiedzkich.

 

Sobotnie rozgrywki w Michałowicach były emocjonujące, co przy szachach może się wydawać trochę dziwne, ale tak było. Na zakończenie każdy uczestnik gry otrzymał pamiątkowy dyplom, który osobiście wręczała Beata Rycerska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Michałowice.

 

Szachy Wikingów zostały sfinansowane z funduszu Osiedla Michałowice.

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Szkolenie z pierwszej pomocy

Szkolenie z pierwszej pomocy Data wydarzenia: 07.02.2018

Zarząd Osiedla Michałowice zaprasza na cykl spotkań z zakresu pierwszej pomocy.

czytaj więcej
Kiermasz Bożonarodzeniowy w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Kiermasz świąteczny w Michałowicach 10.12.2017 17:50

Co prawda do świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze 2 tygodnie, ale ich atmosfera od pewnego czasu unosi się nad naszą gminą. W minioną sobotę, 9 grudnia można było ją poczuć w szkole podstawowej w Michałowicach.

czytaj więcej
„Ławeczka” Aleksandra Gelmana. fot. Mariusz Marcysiak

„Ławeczka” Aleksandra Gelmana 08.11.2017 17:15

Nieustana gra pozorów i życiowe zawirowania dwójki bohaterów były tematem kameralnej opowieści pt. „Ławeczka”, którą to opowieść mieszkańcy osiedla Michałowice obejrzeli w niedzielę 5 listopada.

czytaj więcej
Gra terenowa. fot. Mariusz Marcysiak

Gra terenowa – Michałowice-Osiedle 09.10.2017 21:20

Michałowice-Osiedle stały się w minioną sobotę, 07 października, obszarem rodzinnej gry terenowej.

czytaj więcej
Zebranie mieszkańców Osiedla Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Zebranie mieszkańców Osiedla Michałowice 24.09.2017 16:35

W piątek, 22 września szkoła podstawowa w Michałowicach gościła mieszkańców osiedla Michałowice na corocznym zebraniu.

czytaj więcej
Kiermasz świąteczny w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Kiermasz świąteczny w Michałowicach 02.04.2017 21:25

Zbliżające się Święta Wielkanocne stały się okazją do zorganizowania kiermaszu świątecznego, który w niedzielę, 2 kwietnia odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach.

czytaj więcej
Warsztaty małego chemika - Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty małego chemika – Michałowice 05.02.2017 12:15

Ciekawość otaczającego nas świata drzemie w nas wszystkich. Jednym ze sposobów na jego poznanie jest udział w warsztatach małego chemika. Warsztatach, podczas których dzieci mają okazję nie tylko obserwować, ale również przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów chemicznych, których, na co dzień nie mogliby wykonać w domu.

czytaj więcej
Zajęcia pokazowe Drama. fot. Mariusz Marcysiak

Zajęcia podsumowujące z „Dramy” 23.01.2017 18:15

Warsztaty teatralne „Drama” to doskonała zabawa w aktorstwo, gdzie dzieci tworzą improwizowane scenki, dialogi i gry. Podczas zajęć podsumowujących, które 21 stycznia odbyły się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice, rodzice mogli zobaczyć efekt pracy ich dzieci, ale i również osobiście wziąć udział w warsztatach.

czytaj więcej
Kiermasz świąteczny w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Kiermasz świąteczny w Michałowicach 12.12.2016 19:45

Gorączka świątecznych zakupów w pełni, bo i święta tuż, tuż. Jeśli ktoś miał kłopot z wyborem prezentu pod choinkę lub szukał interesujących ozdób świątecznych to z pewnością niedzielny kiermasz w Michałowicach ułatwił ten wybór.

czytaj więcej
Spektakl Shirley Valentine. fot. Mariusz Marcysiak

Spektakl „Shirley Valentine” 11.12.2016 23:20

Historię o rozmarzonej czterdziestolatce, świadomej straconego czasu w reżyserii Roberta Czechowskiego obejrzeli mieszkańcy Osiedla Michałowice w sobotę, 10 grudnia.

czytaj więcej