24.05.2023 08:30

DZIKIE, PIĘKNE, MICHAŁOWICKIE!

117
Nie zawsze trzeba się wybierać w dalekie podróże, aby podziwiać piękno przyrody. Czasem wystarczy wybrać się na spacer po okolicy.

Z tego założenia wyszli pomysłodawcy projektu „Dzikie. Piękne. Michałowickie.”, którzy w dniach 19 – 20 maja zorganizowali mały maraton z przyrodą. 

Inicjatywy działającego w naszej gminie Stowarzyszenia „Reguły Fotografii” od lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców, pasjonatów fotografii i otaczającego świata. Nie inaczej było i tym razem.

Wszystko zaczęło się w piątkowe popołudnie, kiedy to w świetlicy wiejskiej w Regułach, przy ul. Wiejskiej, odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kłosowskim. Jednym z najbardziej znanych polskich fotografików przyrody, który od dzieciństwa fascynuje się światem naszych braci mniejszych. 

Fotografia jest sztuką, dlatego też ukończone studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie są dodatkowym atutem, który dodaje jego fotografiom szczególnego wyrazu. A z racji wieloletniego doświadczenia, Grzegorz Kłosowski jest również wielką skarbnicą wiedzy, którą chętnie dzieli się z innymi miłośnikami przyrody i fotografii. I właśnie ta myśl przyświecała zaproszeniu Grzegorza Kłosowskiego do naszej gminy. O czym podczas otwarcia dwudniowego obcowania z przyrodą i aparatem fotograficznym mówili: Robert Marczak i Paweł Jasiun ze Stowarzyszenia „Reguły Fotografii”.

Podczas ponad dwugodzinnego piątkowego spotkania sporo można było się dowiedzieć o zwyczajach dziko żyjących ptaków i zwierząt. To jednak nie wszystko, ponieważ tego dnia była również okazja do interaktywnej wymiany spostrzeżeń z autorem, a także nabycia wyjątkowych prac i albumów.

Pierwszy dzień zakończył się wieczorem, a kolejny dzień spotkania z „Dziką. Piękną. Michałowicką” matką naturą fotografowie rozpoczęli już o 7:00 rano. Tym razem w plenerze, w okolicach zbiornika wodnego w Michałowicach, bo tu wiosną dzieje się bardzo dużo. Oczywiście głównym tematem były ptaki, które właśnie są w okresie lęgowym, ale nie brakowało również innych przedstawicieli zamieszkujących te tereny.

Kilka godzin z aparatem w dłoni, przy wsparciu Grzegorza Kłosowskiego, co skutkowało ciekawymi kadrami, które podczas popołudniowej sesji w „Warsztacie” przy ul. Ceglanej w Komorowie uczestnicy mogli podziwiać na dużym ekranie. 

To był również czas na podsumowanie i wysłuchanie obserwacji zaproszonego gościa na temat prezentowanych zdjęć. Wskazówki dotyczące kompozycji, selekcji zdjęć, przygotowania do wydruku, a także doboru odpowiedniego sprzętu okazały się cennymi informacjami, które z pewnością przydadzą się uczestnikom projektu, a ich prace przedstawiające „Dziką. Piękną. Michałowicką” naturę będziemy mogli wkrótce podziwiać.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także