Spotkanie z dr Heleną Pyz

22.05.2016 19:00     313
Spotkanie z dr Heleną Pyz - świecką misjonarka i lekarką.
Spotkanie otworzył koordynator Gminnego Centrum Wolontariatu, Marek Piątkowski. Dr Helena Pyz na spotkanie przybyła wraz ze swoimi podpiecznymi - od lewej: Sneha, Sita i Jeetram. Publicznośc z ogromną uwagą i wzruszeniem wysłuchała wystapienia dr Heleny Pyz. Mimo trudności z poruszaniem się, dr Helena Pyz jest bardzo aktywna osobą. Sneha - podopieczna dr Heleny Pyz. Na zakończenie dr Helena Pyz otrzymała bukiet kwiatów od wolontariuszek z Gminnego Centrum Wolontariatu. Pamiatkowe zdjęcie wolontariuszy Gminnego Centrum Wolontariatu z gośćmy dzisiejszego spotkania.
Podobne tematy: sala multimedialna, GOPS

Na zaproszenie Gminnego Centrum Wolontariatu, działającego przy GOPS Gminy Michałowice, 20 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z prelekcją na temat pomocy ludziom chorym na trąd w Indiach wystąpiła znana, świecka misjonarka i lekarka – dr Helena Pyz.


Spotkanie otworzył koordynator Gminnego Centrum Wolontariatu, Marek Piątkowski, który jak sam mówi – pomysł zorganizowania spotkania z dr Heleną Pyz pojawił się w ubiegłym roku podczas projektu wolontariatu dla seniorów, w trakcie, którego wolontariusze spotykali się z kołami emeryckimi z naszej gminy. Podczas jednego z takich spotkań, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Granicy, Aleksandra Pyz-Szukalska, prywatnie siostra dr Heleny Pyz, opowiedziała o pracy swojej siostry, która jest wspaniałym przykładem tego jak pomagać innym ludziom.

 

Ośrodek Jeevodaya w stanie Chhattisgarh, który od 1989 roku prowadzi dr Helena Pyz, a którego założycielami byli – ks. Adam Wiśniewski i s. Barbara Birczyńska mogłoby się wydawać, że jest jednym z wielu tego typu ośrodków w Indiach. Jednak jest on wyjątkowy. Jeevodaya jest charytatywnym ośrodkiem leczniczo-wychowawczym dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin, a ludzie w nim pracujący podejmują się misji na kilku płaszczyznach. Leczą chorych z trądu i innych chorób, pomagają im w powrocie do społeczeństwa m.in. poprzez pracę oraz umożliwiają kształcenie dzieci z rodzin dotkniętych trądem.

 

Spotkanie z dr Heleną Pyz to jedno wielkie przeżycie wszystkich historii, których sama doświadczyła. W wieku dziesięciu lat zachorowała na Heine-Medina, ale mimo choroby, wielu operacji i ograniczeń z poruszaniem się, to nigdy się nie poddawała i nie dawała sobie taryfy ulgowej. Kiedy ukończyła studia medyczne i usłyszała o chorobie ks. Adama Wiśniewskiego, prowadzącego ośrodek Jeevodaya, to bez wahania podjęła decyzję o wyjeździe do Indii. Klimat, kultura, język – to wszystko na początku pobytu w Indiach mogło przysparzać trudność, ale potrzeba leczenia i pomagania ludziom było, jest i będzie najważniejsze.

 

Z ogromną uwagą zgromadzona publiczność wysłuchała tego jakże przejmującego, ale i radosnego wystąpienia dr Heleny Pyz, której podczas spotkania towarzyszyli jej podopieczni z Jeevodaya – Jeetram, Sita i Sneha. W swoim wystąpieniu podkreślała, że nie chodzi oto żeby epatować problemem chorych na trąd, ale trzeba zdać sobie sprawę, że jest to choroba, którą można wyleczyć. W Indiach ludzie chorzy na trąd są nie akceptowani i odrzucani przez swoje rodziny i społeczeństwa, w których dotychczas żyli. Lecząc ich i pomagając im w powrocie do społeczeństwa dajemy im szansę na normalne życie, a nie ma większej radości z życia niż pomaganie innym.

 

Zadając pytanie dr Helenie Pyz jakby zachęciła mieszkańców gminy Michałowice do zaangażowania w wolontariat, w pomoc innym ludziom z uśmiechem na twarzy odpowiedziała – „Warto, po prostu warto pomagać, a to, co robimy dla innych, wraca do nas ze zdwojona siłą”

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

300 zł dla ucznia - program Dobry start

300 zł dla ucznia - program "Dobry start" 14.06.2018 08:35

Od 1 lipca on-line, a od 1 sierpnia w formie papierowej rozpocznie się przyjmowanie wniosków uprawniających rodziców dzieci uczących się do otrzymania świadczenia "Dobry Start" .

czytaj więcej
Akcja Uszyj jasia

Akcja "Uszyj jasia" Data wydarzenia: 06.06.2018

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Uszyj jasia" dla dzieci ze szpitala w Dziekanowie Leśnym
(każda środa czerwca od godz 16:00 w komorowskiej bibliotece
oraz 17 czerwca podczas festynu Dni Gminy Michałowice).

czytaj więcej
Warsztaty animacyjne dla wolontariuszy. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty animacyjne dla wolontariuszy 14.05.2018 10:10

Wolontariat bardzo często kojarzy się nam z niesieniem pomocy, ale ta pomoc może mieć różne wyrazy. Jest takie powiedzenie, że bez kogoś impreza nie może się udać. Tak właśnie jest z wolontariuszami, którzy swoim zaangażowaniem i radością sprawiają, że każde wydarzenie z ich udziałem jest doskonałe i efektowne.

czytaj więcej
Podziel się z sąsiadem

Podziel się z sąsiadem 14.03.2018 14:45

Do 25 marca br. na terenie naszej gminy trwa świąteczna zbiórka żywności. Wszystkie darowane produkty zostaną przekazane osobom potrzebującym.

czytaj więcej
Klub Świetliki. fot. Mariusz Marcysiak

Klub Świetliki 28.02.2018 21:35

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży to bardzo często dodatkowa szansa na rozwój. Tak jest w przypadku działających w Granicy i Opaczy-Kolonii klubów „Świetliki”.

czytaj więcej
Mikołajki 2017 r. fot. Mariusz Marcysiak

Ekipa św. Mikołaja w akcji 07.12.2017 16:25

Mikołajki to dzień, który jest jednym z tych dni na który dzieci czekają z wytęsknieniem. Czekają, choć nie dla wszystkich jest on tak cudowny i wypełniony atrakcjami. W tym roku z pomocą przyszła ekipa Mikołaja, która przygotowała niespodziankę dla dzieci z rodzin objętych pomocą Gopsu.

czytaj więcej
Mikołajkowa niespodzianka 2017. fot. Mariusz Marcysiak

Mikołajkowa niespodzianka 04.12.2017 17:50

Moc atrakcji i niesamowite emocje czekały na najmłodszych mieszkańców naszej gminy w minioną sobotę, 2 grudnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy.

czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Dobro czyń, wolontariuszem bądź! 27.11.2017 19:20

Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbyła się uroczysta gala na cześć działających na terenie naszej gminy wolontariuszy i wolontariatów.

czytaj więcej
Seminarium - Rozwój społecznościowy. fot. Mariusz Marcysiak

Seminarium - Rozwój społecznościowy 20.06.2017 22:55

Tak to już jest, że dzięki pomocy jednych ludzi, drugim żyje się łatwiej i bezpieczniej. O tym jak pomagać ludziom z wykorzystaniem dostępnych zasobów dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”.

czytaj więcej
Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017 Data wydarzenia: 22.04.2017

22 kwietnia 2017 roku w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wspaniały koncert młodych uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali laureatami trzeciej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej

czytaj więcej