Spotkanie z dr Heleną Pyz

22.05.2016 19:00     301
Spotkanie z dr Heleną Pyz - świecką misjonarka i lekarką.
Spotkanie otworzył koordynator Gminnego Centrum Wolontariatu, Marek Piątkowski. Dr Helena Pyz na spotkanie przybyła wraz ze swoimi podpiecznymi - od lewej: Sneha, Sita i Jeetram. Publicznośc z ogromną uwagą i wzruszeniem wysłuchała wystapienia dr Heleny Pyz. Mimo trudności z poruszaniem się, dr Helena Pyz jest bardzo aktywna osobą. Sneha - podopieczna dr Heleny Pyz. Na zakończenie dr Helena Pyz otrzymała bukiet kwiatów od wolontariuszek z Gminnego Centrum Wolontariatu. Pamiatkowe zdjęcie wolontariuszy Gminnego Centrum Wolontariatu z gośćmy dzisiejszego spotkania.
Podobne tematy: sala multimedialna, GOPS

Na zaproszenie Gminnego Centrum Wolontariatu, działającego przy GOPS Gminy Michałowice, 20 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z prelekcją na temat pomocy ludziom chorym na trąd w Indiach wystąpiła znana, świecka misjonarka i lekarka – dr Helena Pyz.


Spotkanie otworzył koordynator Gminnego Centrum Wolontariatu, Marek Piątkowski, który jak sam mówi – pomysł zorganizowania spotkania z dr Heleną Pyz pojawił się w ubiegłym roku podczas projektu wolontariatu dla seniorów, w trakcie, którego wolontariusze spotykali się z kołami emeryckimi z naszej gminy. Podczas jednego z takich spotkań, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Granicy, Aleksandra Pyz-Szukalska, prywatnie siostra dr Heleny Pyz, opowiedziała o pracy swojej siostry, która jest wspaniałym przykładem tego jak pomagać innym ludziom.

 

Ośrodek Jeevodaya w stanie Chhattisgarh, który od 1989 roku prowadzi dr Helena Pyz, a którego założycielami byli – ks. Adam Wiśniewski i s. Barbara Birczyńska mogłoby się wydawać, że jest jednym z wielu tego typu ośrodków w Indiach. Jednak jest on wyjątkowy. Jeevodaya jest charytatywnym ośrodkiem leczniczo-wychowawczym dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin, a ludzie w nim pracujący podejmują się misji na kilku płaszczyznach. Leczą chorych z trądu i innych chorób, pomagają im w powrocie do społeczeństwa m.in. poprzez pracę oraz umożliwiają kształcenie dzieci z rodzin dotkniętych trądem.

 

Spotkanie z dr Heleną Pyz to jedno wielkie przeżycie wszystkich historii, których sama doświadczyła. W wieku dziesięciu lat zachorowała na Heine-Medina, ale mimo choroby, wielu operacji i ograniczeń z poruszaniem się, to nigdy się nie poddawała i nie dawała sobie taryfy ulgowej. Kiedy ukończyła studia medyczne i usłyszała o chorobie ks. Adama Wiśniewskiego, prowadzącego ośrodek Jeevodaya, to bez wahania podjęła decyzję o wyjeździe do Indii. Klimat, kultura, język – to wszystko na początku pobytu w Indiach mogło przysparzać trudność, ale potrzeba leczenia i pomagania ludziom było, jest i będzie najważniejsze.

 

Z ogromną uwagą zgromadzona publiczność wysłuchała tego jakże przejmującego, ale i radosnego wystąpienia dr Heleny Pyz, której podczas spotkania towarzyszyli jej podopieczni z Jeevodaya – Jeetram, Sita i Sneha. W swoim wystąpieniu podkreślała, że nie chodzi oto żeby epatować problemem chorych na trąd, ale trzeba zdać sobie sprawę, że jest to choroba, którą można wyleczyć. W Indiach ludzie chorzy na trąd są nie akceptowani i odrzucani przez swoje rodziny i społeczeństwa, w których dotychczas żyli. Lecząc ich i pomagając im w powrocie do społeczeństwa dajemy im szansę na normalne życie, a nie ma większej radości z życia niż pomaganie innym.

 

Zadając pytanie dr Helenie Pyz jakby zachęciła mieszkańców gminy Michałowice do zaangażowania w wolontariat, w pomoc innym ludziom z uśmiechem na twarzy odpowiedziała – „Warto, po prostu warto pomagać, a to, co robimy dla innych, wraca do nas ze zdwojona siłą”

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Seminarium - Rozwój społecznościowy. fot. Mariusz Marcysiak

Seminarium - Rozwój społecznościowy 20.06.2017 22:55

Tak to już jest, że dzięki pomocy jednych ludzi, drugim żyje się łatwiej i bezpieczniej. O tym jak pomagać ludziom z wykorzystaniem dostępnych zasobów dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”.

czytaj więcej
Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017 Data wydarzenia: 22.04.2017

22 kwietnia 2017 roku w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wspaniały koncert młodych uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali laureatami trzeciej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej

czytaj więcej
Mikołajkowa niespodzianka 2016. fot. Mariusz Marcysiak

Mikołajkowa niespodzianka 2016 04.12.2016 19:50

Mikołajkowa niespodzianka to wydarzenie, które od lat organizowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, i na które dzieci czekają z wytęsknieniem.

czytaj więcej
Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice 2016. fot. Mariusz Marcysiak

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice 28.11.2016 16:40

Praca, którą wolontariusze wykonują nieodpłatnie, która bierze się z potrzeby serca i chęci pomocy osobom potrzebującym, jest nie do przecenienia. Doskonałą okazją, by podziękować wolontariuszom za ich trud oraz by zaprezentować mieszkańcom naszej gminy jak wiele wysiłku wkładają w niesienie pomocy, była uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

czytaj więcej
Spotkanie informacyjne Odnawialne żródła energii .

Odnawialne źródła energii 01.08.2016 14:45

11 lipca i 19 lipca w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbyły się spotkania informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych na inwestycję w odnawialne źródła energii.

czytaj więcej
Koncert - Dla Ciebie Mamo

Koncert "Dla Ciebie Mamo" 26.05.2016 08:55

Niezwykły koncert odbył się w środę, 25 maja, w ramach cyklu „Muzyczny Maj Gminy Michałowice”. Niezwykły, gdyż i okazja ku temu była niezwykła, to prezent dla wszystkich mam z okazji ich święta – Dnia Matki.

czytaj więcej
Przedszkolny Konkurs Piosenki Piosenki o Warszawie

Przedszkolny Konkurs Piosenki 22.05.2016 18:00

20 maja w sali multimedialnej urzędu gminy odbył się Przedszkolny Konkurs Piosenki pt. „Piosenka o Warszawie”, którego organizatorem było gminne przedszkole w Michałowicach.

czytaj więcej
Wernisaż wystawy malarskiej i 90 urodziny Jana Skowrona

Wernisaż wystawy malarskiej Jana Skowrona 25.04.2016 21:00

W niedzielę 24 kwietnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się uroczysty koncert otwierający wystawę artysty malarza, mieszkańca sołectwa Komorów – Jana Skowrona. Okazją do wernisażu były 90. urodziny artysty.

czytaj więcej
Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej walczyli m. in.o statuetkę klucza wiolinowego.

Gala Zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2016 21.03.2016 15:05

19 marca 2016r. – święto piosenki angielskiej w gminie Michałowice. Tego dnia w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbył się koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej – edycja 2016.

czytaj więcej
Zajęcia cyklu UWW dotyczyły coraz popularniejszej aktywności - nordic walking

Nordic walking - marsz po zdrowie 01.03.2016 14:05

Nordic walking, czyli szybki spacer z kijkami, jest aktywnością, która zdobywa coraz więcej zwolenników. W ramach cyklu Uniwersytet Wszelkiego Wieku, we wtorek 1 marca, odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których Katarzyna Janota-Zwolińska, instruktor akrobatyki i sportu, przedstawiła walory zdrowotne marszu, a przede wszystkim wprowadziła uczestnikom elementy prawidłowej techniki.

czytaj więcej