Spotkanie z dr Heleną Pyz

22.05.2016 19:00     303
Spotkanie z dr Heleną Pyz - świecką misjonarka i lekarką.
Spotkanie otworzył koordynator Gminnego Centrum Wolontariatu, Marek Piątkowski. Dr Helena Pyz na spotkanie przybyła wraz ze swoimi podpiecznymi - od lewej: Sneha, Sita i Jeetram. Publicznośc z ogromną uwagą i wzruszeniem wysłuchała wystapienia dr Heleny Pyz. Mimo trudności z poruszaniem się, dr Helena Pyz jest bardzo aktywna osobą. Sneha - podopieczna dr Heleny Pyz. Na zakończenie dr Helena Pyz otrzymała bukiet kwiatów od wolontariuszek z Gminnego Centrum Wolontariatu. Pamiatkowe zdjęcie wolontariuszy Gminnego Centrum Wolontariatu z gośćmy dzisiejszego spotkania.
Podobne tematy: sala multimedialna, GOPS

Na zaproszenie Gminnego Centrum Wolontariatu, działającego przy GOPS Gminy Michałowice, 20 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z prelekcją na temat pomocy ludziom chorym na trąd w Indiach wystąpiła znana, świecka misjonarka i lekarka – dr Helena Pyz.


Spotkanie otworzył koordynator Gminnego Centrum Wolontariatu, Marek Piątkowski, który jak sam mówi – pomysł zorganizowania spotkania z dr Heleną Pyz pojawił się w ubiegłym roku podczas projektu wolontariatu dla seniorów, w trakcie, którego wolontariusze spotykali się z kołami emeryckimi z naszej gminy. Podczas jednego z takich spotkań, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Granicy, Aleksandra Pyz-Szukalska, prywatnie siostra dr Heleny Pyz, opowiedziała o pracy swojej siostry, która jest wspaniałym przykładem tego jak pomagać innym ludziom.

 

Ośrodek Jeevodaya w stanie Chhattisgarh, który od 1989 roku prowadzi dr Helena Pyz, a którego założycielami byli – ks. Adam Wiśniewski i s. Barbara Birczyńska mogłoby się wydawać, że jest jednym z wielu tego typu ośrodków w Indiach. Jednak jest on wyjątkowy. Jeevodaya jest charytatywnym ośrodkiem leczniczo-wychowawczym dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin, a ludzie w nim pracujący podejmują się misji na kilku płaszczyznach. Leczą chorych z trądu i innych chorób, pomagają im w powrocie do społeczeństwa m.in. poprzez pracę oraz umożliwiają kształcenie dzieci z rodzin dotkniętych trądem.

 

Spotkanie z dr Heleną Pyz to jedno wielkie przeżycie wszystkich historii, których sama doświadczyła. W wieku dziesięciu lat zachorowała na Heine-Medina, ale mimo choroby, wielu operacji i ograniczeń z poruszaniem się, to nigdy się nie poddawała i nie dawała sobie taryfy ulgowej. Kiedy ukończyła studia medyczne i usłyszała o chorobie ks. Adama Wiśniewskiego, prowadzącego ośrodek Jeevodaya, to bez wahania podjęła decyzję o wyjeździe do Indii. Klimat, kultura, język – to wszystko na początku pobytu w Indiach mogło przysparzać trudność, ale potrzeba leczenia i pomagania ludziom było, jest i będzie najważniejsze.

 

Z ogromną uwagą zgromadzona publiczność wysłuchała tego jakże przejmującego, ale i radosnego wystąpienia dr Heleny Pyz, której podczas spotkania towarzyszyli jej podopieczni z Jeevodaya – Jeetram, Sita i Sneha. W swoim wystąpieniu podkreślała, że nie chodzi oto żeby epatować problemem chorych na trąd, ale trzeba zdać sobie sprawę, że jest to choroba, którą można wyleczyć. W Indiach ludzie chorzy na trąd są nie akceptowani i odrzucani przez swoje rodziny i społeczeństwa, w których dotychczas żyli. Lecząc ich i pomagając im w powrocie do społeczeństwa dajemy im szansę na normalne życie, a nie ma większej radości z życia niż pomaganie innym.

 

Zadając pytanie dr Helenie Pyz jakby zachęciła mieszkańców gminy Michałowice do zaangażowania w wolontariat, w pomoc innym ludziom z uśmiechem na twarzy odpowiedziała – „Warto, po prostu warto pomagać, a to, co robimy dla innych, wraca do nas ze zdwojona siłą”

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Mikołajki 2017 r. fot. Mariusz Marcysiak

Ekipa św. Mikołaja w akcji 07.12.2017 16:25

Mikołajki to dzień, który jest jednym z tych dni na który dzieci czekają z wytęsknieniem. Czekają, choć nie dla wszystkich jest on tak cudowny i wypełniony atrakcjami. W tym roku z pomocą przyszła ekipa Mikołaja, która przygotowała niespodziankę dla dzieci z rodzin objętych pomocą Gopsu.

czytaj więcej
Mikołajkowa niespodzianka 2017. fot. Mariusz Marcysiak

Mikołajkowa niespodzianka 04.12.2017 17:50

Moc atrakcji i niesamowite emocje czekały na najmłodszych mieszkańców naszej gminy w minioną sobotę, 2 grudnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy.

czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Dobro czyń, wolontariuszem bądź! 27.11.2017 19:20

Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbyła się uroczysta gala na cześć działających na terenie naszej gminy wolontariuszy i wolontariatów.

czytaj więcej
Seminarium - Rozwój społecznościowy. fot. Mariusz Marcysiak

Seminarium - Rozwój społecznościowy 20.06.2017 22:55

Tak to już jest, że dzięki pomocy jednych ludzi, drugim żyje się łatwiej i bezpieczniej. O tym jak pomagać ludziom z wykorzystaniem dostępnych zasobów dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”.

czytaj więcej
Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017 Data wydarzenia: 22.04.2017

22 kwietnia 2017 roku w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wspaniały koncert młodych uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali laureatami trzeciej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej

czytaj więcej
Mikołajkowa niespodzianka 2016. fot. Mariusz Marcysiak

Mikołajkowa niespodzianka 2016 04.12.2016 19:50

Mikołajkowa niespodzianka to wydarzenie, które od lat organizowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, i na które dzieci czekają z wytęsknieniem.

czytaj więcej
Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice 2016. fot. Mariusz Marcysiak

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice 28.11.2016 16:40

Praca, którą wolontariusze wykonują nieodpłatnie, która bierze się z potrzeby serca i chęci pomocy osobom potrzebującym, jest nie do przecenienia. Doskonałą okazją, by podziękować wolontariuszom za ich trud oraz by zaprezentować mieszkańcom naszej gminy jak wiele wysiłku wkładają w niesienie pomocy, była uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

czytaj więcej
Spotkanie informacyjne Odnawialne żródła energii .

Odnawialne źródła energii 01.08.2016 14:45

11 lipca i 19 lipca w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbyły się spotkania informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych na inwestycję w odnawialne źródła energii.

czytaj więcej
Koncert - Dla Ciebie Mamo

Koncert "Dla Ciebie Mamo" 26.05.2016 08:55

Niezwykły koncert odbył się w środę, 25 maja, w ramach cyklu „Muzyczny Maj Gminy Michałowice”. Niezwykły, gdyż i okazja ku temu była niezwykła, to prezent dla wszystkich mam z okazji ich święta – Dnia Matki.

czytaj więcej
Przedszkolny Konkurs Piosenki Piosenki o Warszawie

Przedszkolny Konkurs Piosenki 22.05.2016 18:00

20 maja w sali multimedialnej urzędu gminy odbył się Przedszkolny Konkurs Piosenki pt. „Piosenka o Warszawie”, którego organizatorem było gminne przedszkole w Michałowicach.

czytaj więcej