25.06.2024 20:45

Wernisaż wystawy grafik i regaliów wolnomularskich

64
Czy tajny zakon masonów rządzi światem? Jak się poznają i jak dostrzec symbole masońskie? O tym i wielu innych ciekawych i zarazem intrygujących tajemnicach wolnomularzy można było posłuchać, a także zobaczyć podczas wernisażu w sali multimedialnej urzędu gminy, który odbył się 21 czerwca.

Nie od dziś tajemnice Loży Masońskiej rozbudzają ciekawość i wyobraźnię. Bez wątpienia, częściowo może się do tego przyczyniać literatura np. twórczość Dana Browna. Inny powodem może być też to, że od zarania dziejów różnego rodzaju tajemnice wzbudzały u ludzi zainteresowanie i ciekawość. Tajemniczość, która z upływem czasu zaczęła obrastać w legendy.

Na spotkanie z Wojciechem Mościbrodzkim, członkiem Zakonu Masońskiego zaprosili mieszkańców Wójt Gminy Michałowice oraz Stowarzyszenie „Przyjazne Jutro”. Podczas wernisażu można było nie tylko wysłuchać wyjątkowej prelekcji o historii wolnomularstwa w Polsce i na świecie oraz krążących o nim legendach, ale również podziwiać symbole związane z wolnomularstwem, unikalne insygnia i regalia używane w loży. Cyrkiel, fartuchy, szarfy, miecze i księgi. Wszystko, co tylko pozwala zrozumieć, jak wygląda świat masoński i czym się zajmuje. 

Masoni mówią o sobie, że działają na rzecz tolerancji, wolności, równości i braterstwa. Ideałem dla nich jest ład na świecie, gdzie nie ma wojny ani przemocy. 

Wystawę można będzie oglądać do 12 lipca.

Wojciech Mościbrodzki – artysta, politolog, wolnomularz, były Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Rzeczpospolitej Polskiej, członek dwóch polskich lóż: „Gwiazdy Morza w Gdańsku" oraz „Nadzieja” w Warszawie. Zaprasza do tajemniczego świata masonerii, o którym opowiada swoimi grafikami, rysunkami i fotografiami. Jego twórczość opiera się na podróży w świat symboli, w których każdy może się przejrzeć i znaleźć własne interpretacje. 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: sala multimedialna

Zobacz także