Odnawialne źródła energii

01.08.2016 14:45     466

11 lipca i 19 lipca w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbyły się spotkania informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych na inwestycję w odnawialne źródła energii.


Główne atrybuty odnawialnych źródeł energii są znane niemal wszystkim, to ekologia, czyli ochrona środowiska, w którym żyjemy oraz ekonomia, czyli ograniczenie kosztów związanych ze zużywaną energią.

 

W spotkaniach, które zostały zorganizowane przez Urząd Gminy Michałowice, wzięło udział wielu mieszkańców naszej gminy, a przyczynkiem do jego organizacji jest konkurs zorganizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, działanie 4.1 – Odnawialne źródła energii.

 

Spotkania otworzył specjalista Urzędu Gminy Michałowice ds. funduszy zewnętrznych, Daniel Kowalski, który jak mówi – z racji ograniczonej alokacji środków w ramach RPO dla woj. Mazowieckiego, które na lata 2014-2020 wynoszą 42 538 000 zł, została podjęła decyzję o zawiązaniu partnerstwa gmin w skład, którego wchodzą gminy: Brochów, Kampinos, Michałowice i Młodzieszyn. Projekt partnerstwa gmin to szansa na zwiększenie konkurencyjności w pozyskaniu środków, a jego liderem i koordynatorem jest Gmina Michałowice.

 

W szczegóły projektu „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych” realizowanego w ramach RPO – działanie 4.1, wprowadziła Edyta Dziekońska – Prezes Zarządu Arten Consulting.

 

Dofinansowanie w ramach tego projektu to 80% kosztów kwalifikowanych, a pośród sposobów pozyskiwania energii znalazły się: kolektory słoneczne, fotowoltaika, powietrzne pompy ciepła oraz kotły na biomasę.

 

Do projektu może przystąpić każdy mieszkaniec Gminy Michałowice będący właścicielem nieruchomości, w której miałaby być zrealizowana inwestycja i spełni określone warunki m.in. budynki mieszkalne osoby fizycznej, właściciel wpisany do księgi wieczystej, pod adresem nie może być zarejestrowana lub prowadzona działalność gospodarcza, budynki oddane do użytkowania, na dachu nie może być pokrycia z eternitu.

 

Uczestnicy spotkań poznali również szacunkowe koszty przedsięwzięcia, które w zależności od rodzaju inwestycji mogą sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

 

Informacje na temat dofinansowania ze środków unijnych na inwestycję w odnawialne źródła energii można uzyskać w Urzędzie Gminy Michałowice pok. 126 - Daniel Kowalski, specjalista ds. funduszy zewnętrznych.

 

 

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017 Data wydarzenia: 22.04.2017

22 kwietnia 2017 roku w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wspaniały koncert młodych uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali laureatami trzeciej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej

czytaj więcej
Wójtowie gmin projektu „Słoneczne Gminy Zachodniego Mazowsza – Eko-Partnerstwo Gmin Brochów, Kampinos, Michałowice i Młodzieszyn”

Porozumienie - odnawialne źródła energii (OZE) 11.10.2016 11:10

W czwartek, 6 października, w Urzędzie Gminy Michałowice w Regułach, wójt Krzysztof Grabka podpisał partnerskie porozumienie dotyczące projektu pn. „Słoneczne Gminy Zachodniego Mazowsza – Eko-Partnerstwo Gmin Brochów, Kampinos, Michałowice i Młodzieszyn”.


czytaj więcej
Porozumienie gmin dotyczące ścieżek rowerowych

Porozumienie gmin dotyczące ścieżek rowerowych 04.08.2016 09:35

27 lipca 2016 roku, w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim, miało miejsce podpisanie porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Grodzisk Mazowiecki a Gminami Partnerskimi, w tym Gminą Michałowice, w sprawie realizacji inwestycji dotyczącej powstania spójnej sieci ścieżek rowerowych.

czytaj więcej
Koncert - Dla Ciebie Mamo

Koncert "Dla Ciebie Mamo" 26.05.2016 08:55

Niezwykły koncert odbył się w środę, 25 maja, w ramach cyklu „Muzyczny Maj Gminy Michałowice”. Niezwykły, gdyż i okazja ku temu była niezwykła, to prezent dla wszystkich mam z okazji ich święta – Dnia Matki.

czytaj więcej
Spotkanie z dr Heleną Pyz - świecką misjonarka i lekarką.

Spotkanie z dr Heleną Pyz 22.05.2016 19:00

Na zaproszenie Gminnego Centrum Wolontariatu, działającego przy GOPS Gminy Michałowice, 20 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z prelekcją na temat pomocy ludziom chorym na trąd w Indiach wystąpiła znana, świecka misjonarka i lekarka – dr Helena Pyz.

czytaj więcej
Przedszkolny Konkurs Piosenki Piosenki o Warszawie

Przedszkolny Konkurs Piosenki 22.05.2016 18:00

20 maja w sali multimedialnej urzędu gminy odbył się Przedszkolny Konkurs Piosenki pt. „Piosenka o Warszawie”, którego organizatorem było gminne przedszkole w Michałowicach.

czytaj więcej
Wernisaż wystawy malarskiej i 90 urodziny Jana Skowrona

Wernisaż wystawy malarskiej Jana Skowrona 25.04.2016 21:00

W niedzielę 24 kwietnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się uroczysty koncert otwierający wystawę artysty malarza, mieszkańca sołectwa Komorów – Jana Skowrona. Okazją do wernisażu były 90. urodziny artysty.

czytaj więcej
Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej walczyli m. in.o statuetkę klucza wiolinowego.

Gala Zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2016 21.03.2016 15:05

19 marca 2016r. – święto piosenki angielskiej w gminie Michałowice. Tego dnia w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbył się koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej – edycja 2016.

czytaj więcej
Zajęcia cyklu UWW dotyczyły coraz popularniejszej aktywności - nordic walking

Nordic walking - marsz po zdrowie 01.03.2016 14:05

Nordic walking, czyli szybki spacer z kijkami, jest aktywnością, która zdobywa coraz więcej zwolenników. W ramach cyklu Uniwersytet Wszelkiego Wieku, we wtorek 1 marca, odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których Katarzyna Janota-Zwolińska, instruktor akrobatyki i sportu, przedstawiła walory zdrowotne marszu, a przede wszystkim wprowadziła uczestnikom elementy prawidłowej techniki.

czytaj więcej
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 24.02.2016 10:20

Mieszkańcy naszej gminy: Państwo Regina i Marian Ciećkowie, Danuta i Bogdan Chrzanowscy, Danuta i Stefan Gajewscy, Elżbieta i Zbigniew Lewonowscy oraz Bożenna i Antoni Walowie zostali odznaczeni Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Podczas XIII sesji Rady Gminy Michałowice, 18 lutego br., w imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył wójt, Krzysztof Grabka.

czytaj więcej