14.10.2014 20:40

Dzień Seniora Gminy Michałowice A.D. 2014

944
12 października, już po raz 8. odbyły się uroczystości Gminnego Dnia Seniora. Rolę gospodarza pełniły przewodniczące pięciu kół emerytów, rencistów i inwalidów, jakie działają w naszej gminie.

Jak podkreślił wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka: najstarsze koło seniorów – komorowskie ma już 46 lat, michałowickie 40 lat, a w Nowej Wsi 30 lat. Młodsze są koła w Opaczy-Kolonii oraz w Regułach.  – Wasza praca jest bardzo potrzebna.  Dziękuję za całoroczny trud, za pracę na rzecz seniorów– przemawiał wójt, wręczając bukiety kwiatów przewodniczącym kół emerytów, rencistów i inwalidów: Felicji Ćwilichowskiej – przewodniczącej koła w Komorowie, Irenie Niewiadomskiej – koła w Nowej Wsi, Annie Taras – w Opaczy-Kolonii, Teresie Sładek – w Michałowicach  oraz wiceprzewodniczącej koła w Regułach - Barbarze Jaśkowiec (przewodnicząca Helena Jędras była nieobecna). 

Na ręce Felicji Ćwilichowskiej  wójt złożył podziękowania za prowadzenie także Banku Żywności. 

 

Najstarszy mieszkaniec naszej gminy Kazimierz Rolak – ukończył 105 lat. Przypomniał, że rok temu obiecał, iż weźmie udział w kolejnej uroczystości Dnia Seniora – i biorę! – powiedział zadowolony do wójta Krzysztofa Grabki. Umówił się z wójtem za także za rok.

 

70-lecie pożycia małżeńskiego – czyli kamienne gody obchodzili Janina i Czesław Ciarkowie, mieszkańcy Opaczy Małej od urodzenia. Ślub wzięli 24 września 1944 r. O przyjęciu weselnym nie było mowy. Na ślub jechali furą do najbliższego kościoła do Raszyna. Panna młoda nie miała ślubnej sukni. Przyglądali się dymom, które unosiły się nad płonącą Warszawą.

 

Złote gody obchodziło 7 par, Państwo Stanisława i Józef Bednarkowie z Michałowic, Państwo Zofia i Henryk Jarzębowscy z Pęcic, Państwo Jadwiga i Józef Kasianiukowie z Komorowa, Państwo Zofia i Zdzisław Kłobukowscy z Sokołowa, Państwo Jolanta i Andrzej Mączyńscy z Nowej Wsi, Państwo Jadwiga i Czesław Woźniakowie z Sokołowa oraz Maria i Józef Zychowie z Michałowic.

Wójt Grabka wręczył im Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. 

(Rozmowy z najstarszym mieszkańcem gminy oraz parami obchodzącymi kamienne i złote gody opublikujemy w odrębnym artykule).

 

W uroczystościach gminnego Dnia Seniora, jako oficjalni goście uczestniczyli również: radni, sołtysi, przewodniczący zarządów osiedli, księża, dyrektorzy placówek oświatowych.

 

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy mieszkańców.  Seniorzy z Komorowa rozśmieszali publiczność prezentowanymi przez siebie skeczami. Spodobał się występ wokalny emerytów z Nowej Wsi. Bogaty repertuar zaprezentował chór koła seniorów z Michałowic „Michałowiczanka”, pod kierunkiem Piotra Gwiazdeckiego oraz chór „Czerwone Korale” z Opaczy-Kolonii, pod „batutą” Renaty Włodarek. Jako ostatnia wystąpiła – na zakończenie imprezy – Stenia Widlicka.

 

Swój taneczny kunszt zaprezentowali zawodowcy, reprezentanci Polski: Aleksandra Piszczek i Jarosław Biernat – zatańczyli tańce standardowe (tango, walc i fokstrota) oraz latynoamerykańskie (sambę, rumbę i cza-czę). Po występie para udzieliła zebranym krótkiej lekcji tańca. Oczywiście okazało się, że w seniorach naszej gminy tkwi ogromy potencjał taneczny.

 

Wieczorem na scenie wystąpił „Tercet Egzotyczny”, który zaśpiewał wiele standardów. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, wokalistka zespołu, wykonała  m.in. Plaże Kalifornii, Playa Blanca, Miłość aż do dnia czy Pamelo żegnaj.  W chórkach towarzyszyły jej dwie córki. Gorący występ był nagradzany brawami i publiczność nie chciała artystów puścić ze sceny. 

 

Tego dnia nie mogło zabraknąć także zabawy przy muzyce. Tańczono, jak to na dyskotece, w kółku, każdy osobno. Modne na parkietach pałacu okazały się przede wszystkim dyskotekowe, improwizowane tańce. Ale nie tylko. Seniorzy tańczyli też w parach, począwszy od poloneza. 

 

Odbył się konkurs tańca – tanga. 1. miejsce zajęła para Hanna i Zygmunt Mazurczakowie z Komorowa 2. – Barbara i Paweł Cichoccy z Michałowic, a 3. Barbara Białecka i  Stanisław Smolak z Opaczy-Kolonii. Zwycięskim parom nagrody wręczył wójt Krzysztof Grabka.

Opublikowany przez: Stanisław Szałapak
Podobne tematy: Dzień Seniora

Zobacz także