Sołectwo Michałowice wybudowało arkę
236Na plakatach zachęcających do wspólnej budowy pojawiło się hasło: BUDUJEMY ARKĘ. Powstało jednak coś bardziej praktycznego na obecne czasy.
Budową kierowała Fundacja Promocji Rekreacji KiM (Kajak i My) pod kierunkiem jej prezesa Marcina Chodorowskiego. Kajak budowało 17 rodzin z Michałowic Wsi.
Skąd wzięła się ta inicjatywa? Wynikło to z kajakarskich tradycji miejscowości. Rada sołecka i sołtys Adriana Król-Popiel organizują rodzinne spływy kajakowe, razem z Tomaszem Malinowskim – wiceprezesem Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa – mieszkańcem Michałowic Wsi. Zawsze powtarzają że: – Chodzi o to, by rodziny spędzały wspólnie – aktywnie wolny czas, a tak jest na spływach kajakowych czy podczas budowy łodzi.
Kadłub został wykonany ze sklejki grubości 6 mm. Młodsi oraz starsi, dzieci, młodzież i dorośli – za pomocą elektronarzędzi (szlifierek oscylacyjnej i i taśmowej), ręcznej piły japońskiej (wygina się w zależności od potrzeb)… wykonywali, obrabiali, szlifowali i malowali kolejne elementy kajaka: kadłub, rufę, listwy burtowe zewnętrzne i wewnętrzne, yok (nosidełko), pokłady dziobowy i rufowy, stewę dziobową i rufową, płetwę kilową i kil, siedzisko przednie i tylne, dno, nierdzewne śruby. Prace wykonywano niezwykle starannie – można to zobaczyć i docenić dokładnie oglądając łódź. Wszystkie drewniane elementy zostały pokryte kilkoma warstwami lakieru.
Łódź jest repliką – wierną kopią kajaka grenlandzkiego. Ma 4,4 m długości i w najszerszym miejscu 0,9 m szerokości. Kadłub waży 18 kg, a pozostałe elementy 10 kg. Grenlandczyk za pomocą yoku nakładał kajak na głowę i przenosił. Obecnie kajak przewozi się wygodnie na bagażniku – na dachu samochodu. Łódź ma wyporność do 200, a nawet do 250 kg. Może pomieścić czteroosobową rodzinę, rodziców i dzieci.
Kajak grenlandzki otrzymał nazwę „Sołtyska”. Będą mogli z niego korzystać mieszkańcy Michałowic Wsi, ale pierwszeństwo mają oczywiście budowniczowie. Łódź po raz pierwszy popłynie podczas najbliższego rodzinnego spływu kajakowego organizowanego przez mieszkańców Michałowic Wsi, czyli już niedługo.
Zobacz także

Warsztaty świąteczne w Michałowicach - Wsi

Warsztaty plastyczne – czyli jak odkryć w sobie artystę

Nauka z logiką są niezłą parą

Ach karnawał, karnawał

Andrzejkowe Michałowice-Wieś

Michałowice Wieś z uchwalonym funduszem na 2018 r.

Pożegnanie Lata w Michałowicach Wsi

Warsztaty małego chemika – Michałowice

Zajęcia podsumowujące z „Dramy”
