03.02.2014 12:50

„Najpiękniejsze piosenki świata” – w wykonaniu Marka Ravskiego

450
31 stycznia 2014 r. recital Marka Ravskiego pt. „Najpiękniejsze piosenki świata” otworzył cykl pn. Spotkania z muzyką (i nie tylko…), który będzie odbywał się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice. Artyście akompaniował Marcin Mazurek.

 

Witając publiczność Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice podziękował za liczne przybycie, mimo niesprzyjającej pogody – niska temperatura i wiatr.  – Tym recitalem  rozpoczynamy spotkania z artystami, które będą organizowane w tych porach roku, kiedy nie mogą odbywać się imprezy plenerowe.

 

Artyści zaprosili publiczność w muzyczną podróż po świecie. W Nowym Jorku urodził się George Gershwin – jego utwory zagrał Marcin Mazurek. – Z Nowego Jorku jedziemy do Memfis – opowiadał prowadząc konferansjerkę Marek Ravski. – W Memfis spotkajmy się z Elvisem Presleyem. (…) Przenieśmy się teraz za ocean, w lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku do Paryża – ówczesnej stolicy światowej piosenki. Wtedy w Paryżu śpiewał wróbelek, piaf – spiewała Edith Piaf. (…) Przenieśmy się teraz bardziej na południe…

(…)

– W świecie śpiewa się niewiele polskich przebojów – opowiadał Ravski. – Do wyjątków należy „Tango milonga”, znane poza naszym krajem jako „Oh, Donna Clara”… Przenieśmy się teraz na rozległe tereny Rosji…

 

Z piosenki na piosenkę publiczność reagowała coraz bardziej spontanicznie, bawiła się coraz lepiej – coraz głośniej biła brawa. Spodobała się nostalgiczna podróż po świecie, ale i w przeszłość. Jest to zasługa artystów, ale i pewnie dlatego, że tematem piosenek najczęściej była miłość. Niektóre teksty na język polski przetłumaczył Marek Ravski; śpiewał nie tylko po polsku, ale po angielsku, francusku, rosyjsku i niemiecku.

 

zdjęcia Urząd Gminy Michałowice (UGM)

 

Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także