Patriotyczny koncert w Opaczy-Kolonii

11.11.2013 00:00     72
Chóry „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki”
Pieśni hymniczne publiczność słuchała na stojąco Sołtys Opaczy-Kolonii Grażyna Grabka i wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka ... „Czerwone Koraliki” „Czerwone Korale” Renata Włodarek i Łukasz Podleś „Korale” przed patriotyczną dekoracją
Podobne tematy: Świetlica Opacz-Kolonia

8 listopada w świetlicy w Opaczy-Kolonii odbyła się patriotyczna uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Pieśni oraz piosenki patriotyczne, pod kierunkiem Renaty Włodarek zaśpiewały chóry dorosłych „Czerwone Korale” oraz dziecięcy „Czerwone Koraliki”.


Zebranych przywitała sołtys Opaczy-Kolonii Grażyna Grabka, która wraz z radę sołecką oraz kołem nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – pod kierunkiem przewodniczącej koła Anny Taras, przygotowała uroczystość.

Występ rozpoczęło wykonanie „Marszu Polonii”, pieśni nawiązującej do hymnu Polski. Utwór ten uczestnicy uroczystości wysłuchali na stojąco. Następnie chóry zaśpiewały: „Wojenko, wojenko”, „Piechotę” i „Jedzie na Kasztance”.
„Ty pójdziesz górą” – tę pieśń ludową z kontuszem, pałaszem i płaczącą dziewczyną – chóry wykonały w układzie na trzy głosy, dziecięcy „Czerwone Koraliki” – na najwyższy głos, a „Czerwone Korale” – na głos żeński oraz męski. Jak podkreśliła Renata Włodarek, chóry zadebiutowały w takim wykonaniu. Jest to kolejny krok we wzbogacaniu artystycznych środków wyrazu przez te zespoły.
Nie mogło oczywiście zabraknąć ułanów: „Hej, hej ułani, malowane dzieci” oraz „Przybyli ułani pod okienko”, a także: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwszej kadrowej”, „O mój rozmarynie”. Pieśń „Legiony” (My, Pierwsza Brygada) – przez publiczność została potraktowana jak pieśń hymniczna i wysłuchana na stojąco.
Tak w pieśni i piosence żołnierskiej, patriotycznej na piątkowym, wieczornym spotkaniu minął wiek XIX, minęła I wojna światowa, przyszła niepodległość. Wybuchła II wojna światowa.
„Kołysankę leśną”, zwaną też „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” zaśpiewał, akompaniując na gitarze, Jacek Woźniczko – członek zespołu od momentu jego powstania, a reszta „Czerwonych Korali” nuciła melodię pieśni mormorando.
„Pałacyk Michla” - pierwszą zwrotkę tej wesołej piosenki zaśpiewał jeden z najmłodszych członków "Czerwonych Koralików" Łukasz Podleś, a drugą - Nadia Bortniczuk i Ola Gaj.
Występ zakończyło wspólne wykonanie pieśni „Bagnet na broń” – słowa i muzyka syreny warszawskiej Krystyny Krahelskiej, która została śmiertelnie ranna w pierwszych minutach powstania warszawskiego.
* * *
Patriotyczną dekorację, z reprodukcją obrazu Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” wykonały chóry „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki”. Nad estetyką dekoracji czuwał członek zespołu Włodzimierz Kowalski, zawodowy artysta plastyk, malarz.
* * *
W uroczystości wzięły udział radne Anna Kamińska i Elżbieta Zawadzka

Opublikowane przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także

Bal choinkowy w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Bal choinkowy w Opaczy-Kolonii 18.12.2017 18:20

Pan Marcepan, właściciel cukierni wraz z Madame Lukier zabrali dzieci z Opaczy-Kolonii na bal do słodkiej krainy. Krainy cukierków, czekolady, ciasteczek i torcików.

czytaj więcej
Wieczór wigilijny w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór wigilijny w Opaczy-Kolonii 17.12.2017 20:35

Już tak jest, że w okresie przedświątecznym wszyscy, wszystkim ślą życzenia. Rodzinie, znajomym, przyjaciołom i sąsiadom. Tej idei hołdują także mieszkańcy Opaczy-Kolonii, którzy jak co roku tuż przed świętem Bożego Narodzenia spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Andrzejki w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa Andrzejkowa w Opaczy-Kolonii 28.11.2017 09:25

Zabawy andrzejkowe powoli stają się już tradycją w naszej gminie. Podobnie jak mieszkańcy Reguł, Granicy i Michałowic-Wsi również w Opaczy-Kolonii postanowiono skorzystać z okazji jaką dają ostatki przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

czytaj więcej
Wieczór pieśni Bułata Okudżawy w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór pieśni Bułata Okudżawy 21.11.2017 23:30

Cóż to był za wieczór! Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy w wykonaniu artystów z Łódzkiego Teatru Piosenki wypełniły koncert, który w niedzielę, 19 listopada odbył się w świetlicy w Opaczy-Kolonii.

czytaj więcej
Wieczór Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii 10.11.2017 08:55

Koncert Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii rozpoczął obchody Święta Niepodległości w gminie Michałowice. Jak co roku sołtys, Grażyna Grabka wraz z radą sołecką i Kołem Emerytów i Rencistów nr 5 zaprosiła mieszkańców Opaczy-Kolonii na koncert w wykonaniu chórów „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki”.

czytaj więcej
Warsztaty szalonego naukowca w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty szalonego naukowca w Opaczy-Kolonii 21.05.2017 19:40

Jak się schłodzić w gorący dzień, taki jak miniona sobota? Ciekawym sposobem było wybranie się na warsztaty szalonego naukowca do Opaczy-Kolonii. Warsztaty w trakcie, których najmłodsi mieszkańcy sołectwa przeprowadzali eksperymenty z suchym lodem.

czytaj więcej
Koncert Luigiego Pagano z okazji Dnia Kobiet w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert Luigiego Pagano z okazji Dnia Kobiet w Opaczy-Kolonii 13.03.2017 21:45

W minioną niedzielę Luigi Pagano zabrał panie z Opaczy-Kolonii w niezwykłą muzyczną podróż do Włoch, słonecznego i romantycznego kraju.

czytaj więcej
Tłusty czwartek w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Tłusty czwartek w Opaczy-Kolonii 23.02.2017 21:25

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Dobrych i pysznych pączków nie zabrakło w Opaczy–Kolonii, gdzie mieszkańcy spotkali z okazji tłustego czwartku.

czytaj więcej
Bal karnawałowy mieszkańców Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Karnawał, ach karnawał 22.02.2017 07:40

Karnawałowe szaleństwo w tym roku nie ominęło również mieszkańców Opaczy-Kolonii, którzy dali się porwać wspaniałej zabawie.

czytaj więcej
Bal w krainie szczęścia w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Bal karnawałowy dla dzieci - Opacz-Kolonia 06.02.2017 22:30

„Każde dziecko duże, małe lubi bale w karnawale” mówi jedno z porzekadeł. Nie inaczej było w minioną niedzielę, 5 lutego w świetli przy ul. Ryżowej, gdzie odbył się karnawałowy bal w krainie szczęścia dla dzieci z Opaczy-Kolonii

czytaj więcej