...
Świetlica w Opaczy Koloni została wybudowana na podwórzu przedwojennej willi Uroczystość otwarcia świetlicy – 20 czerwca 2009 r. W środku sołtys Opaczy Kolonii Grażyna Grabka, po prawej: wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka, po lewej: radny Tadeusz Chruściak Gospodarz świetlicy, ale i ogródka jordanowskiego – sołtys Opaczy Kolonii Grażyna Grabka. Plac zabaw, impreza z okazji Dnia Dziecka, 23 maja 2010 r. Występ „Czerwonych Korali” i „Czerwonych Koralików” w tzw. ośrodku olimpijskim w Michałowicach, 16 października 2010 r. podczas uroczystości Gminnego Dnia Seniora Chóry prowadzi mieszkanka Opaczy Renata Włodarek – absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej (Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych) Akademii Muzycznej w Warszawie) Zarząd Koła nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opaczy Kolonii, od prawej: Ewa Adamczyk – sekretarz, Anna Taras – przewodnicząca oraz Irena Budźko – skarbnik Zespół \ …oraz Tomasz Szcześniak – banjo Występ podobał się
Podobne tematy: Świetlica Opacz-Kolonia

Ulica Ryżowa 90 w Opaczy Kolonii, niedaleko stacji kolejki WKD: tu znajduje się plac zabaw, boisko wielofunkcyjne oraz świetlica. Tu, gdzie genius loci jest szczególne, życie tętni na co dzień, odbywa się wiele imprez.


Jeszcze przed wojną, w dużym ogrodzie została wybudowana pod tym adresem willa.

Narożnik posesji został wycięty pod tablicę upamiętniającą śmierć młodych żołnierzy AK.

Willa była remontowana stopniowo. Swoim wyglądem przestała straszyć w 2010 r. Znowu stała się atrakcyjnym budynkiem.

Zarośnięty ogród zamienił się w ogródek jordanowski – otwarcie 27 kwietnia 2008 r., a na podwórzu stanęła świetlica – wstęga została przecięta 20 czerwca 2009 r.
Na zebraniu wiejskim Sołectwa Opacz Kolonia 11 września 2009 r. mieszkańcy podjęli uchwałę, że wszystkie środki z funduszu sołeckiego na rok 2010 – 40 tys. zł. zostaną przeznaczone na działalność świetlicy i ogródka jordanowskiego. Podobną uchwałę podjęto na zebraniu wiejskim 10 września 2010 r. (Fundusz sołecki na 2011 r. wynosi 45 tys. zł).

Dzięki tym środkom przy ul. Ryżowej 90 prowadzona jest działalność kulturalna, edukacyjna, sportowa oraz samorządowa.

7 marca 2010 r. na uroczystości z okazji Dnia Kobiet w świetlicy zadebiutował chór Opaczy Kolonii.

Prowadzi go mieszkanka Opaczy Renata Włodarek – absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej (Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych) Akademii Muzycznej w Warszawie).

W tym momencie mogłaby rozpocząć się saga rodziny, muzykującej. Mąż pani Renaty, Fabian Włodarek – absolwent klasy akordeonu również Akademii Muzycznej w Warszawie, akompaniator i kompozytor – od 2005 r. gra w prowadzonym przez Roberta Janowskiego teleturnieju „Jaka to melodia?” w Programie 1. Telewizji Polskiej. Troje ich dzieci kształci się muzycznie i śpiewa w prowadzonym przez mamę chórze.

Próby chóru odbywają się w świetlicy w czwartki, dla dzieci w godz. 18.00 – 19:00, dla dorosłych w godz. 19.00 – 20.00. Chór dorosłych nazywa się „Czerwone Korale”, a dzieci „Czerwone Koraliki”. Chóry te występują na imprezach organizowanych w świetlicy w Opaczy Kolonii oraz na terenie gminy, np. na uroczystościach dożynkowych czy na Dniu Seniora Gminy Michałowice.
W świetlicy działa Koło nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opaczy Kolonii. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Koło rozpoczęło działalność od zorganizowania spotkania wielkanocnego 11 kwietnia 2010 r.W środy, w godz. 19.00 – 20.00 odbywają się zajęcia z aerobiku dla kobiet. W piątki, w godz. 17:00 – 19.00 prowadzone są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Raz w miesiącu panie spotykają się na „kulinarnym wtorku”. Na przykład 14 września przygotowały daniami z kapusty.

9 października, w sobotę, w godz. 9.00 – 14.00 odbył się kurs pierwszej pomocy dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Systematycznie w świetlicy występują artyści.

14 listopada, w niedzielę wystąpił zespół „Kapsell” w widowisku muzycznym pt. „Bal na Gnojnej”. Zespół ten, powstał z inicjatywy Staśka Wielanka. W niedzielny wieczór wprowadził mieszkańców Opaczy w klimaty pielęgnowane przez Wielanka „z tamtej strony Wisły” (piosenka „Jesteśmy z tamtej strony Wisły”). Muzycy zaśpiewali i zagrali, (własna aranżacja) piosenki wywodzące się z praskiego folkloru, „zaprowadzili” publiczność na Saską Kępę („Saska polka”) oraz na warszawską Wolę („Dziś panna Andzia ma wychodne”).

Raz w miesiącu odbywają się przedstawienia teatralne dla najmłodszych.

Na przykład 23 października br., w sobotę, godz. 12:00, wystąpił dla dzieci Teatr „Narwal” z Białegostoku ze spektaklem „Lisek urwisek”. Mamę zagrała Marta Skutnik, a w rolę synka kłamczucha zamienionego w liska wcieliła się Karolina Nowicka. Autorkami tekstu są Anna Żebrowska i Karolina Kalinowska.

Raz w miesiącu są prowadzone zajęcia edukacyjno-kulturalne dla dzieci.

Gospodarzem świetlicy jest sołtys Opaczy Kolonii Grażyna Grabka.

Silniejszym akcentem kończącym rok 2010 w Opaczy Kolonii będzie spotkanie opłatkowe mieszkańców 16 grudnia, w czwartek, godz. 18.00.

Opublikowane przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także

Bal choinkowy w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Bal choinkowy w Opaczy-Kolonii 18.12.2017 18:20

Pan Marcepan, właściciel cukierni wraz z Madame Lukier zabrali dzieci z Opaczy-Kolonii na bal do słodkiej krainy. Krainy cukierków, czekolady, ciasteczek i torcików.

czytaj więcej
Wieczór wigilijny w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór wigilijny w Opaczy-Kolonii 17.12.2017 20:35

Już tak jest, że w okresie przedświątecznym wszyscy, wszystkim ślą życzenia. Rodzinie, znajomym, przyjaciołom i sąsiadom. Tej idei hołdują także mieszkańcy Opaczy-Kolonii, którzy jak co roku tuż przed świętem Bożego Narodzenia spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Andrzejki w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa Andrzejkowa w Opaczy-Kolonii 28.11.2017 09:25

Zabawy andrzejkowe powoli stają się już tradycją w naszej gminie. Podobnie jak mieszkańcy Reguł, Granicy i Michałowic-Wsi również w Opaczy-Kolonii postanowiono skorzystać z okazji jaką dają ostatki przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

czytaj więcej
Wieczór pieśni Bułata Okudżawy w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór pieśni Bułata Okudżawy 21.11.2017 23:30

Cóż to był za wieczór! Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy w wykonaniu artystów z Łódzkiego Teatru Piosenki wypełniły koncert, który w niedzielę, 19 listopada odbył się w świetlicy w Opaczy-Kolonii.

czytaj więcej
Wieczór Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii 10.11.2017 08:55

Koncert Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii rozpoczął obchody Święta Niepodległości w gminie Michałowice. Jak co roku sołtys, Grażyna Grabka wraz z radą sołecką i Kołem Emerytów i Rencistów nr 5 zaprosiła mieszkańców Opaczy-Kolonii na koncert w wykonaniu chórów „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki”.

czytaj więcej
Warsztaty szalonego naukowca w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty szalonego naukowca w Opaczy-Kolonii 21.05.2017 19:40

Jak się schłodzić w gorący dzień, taki jak miniona sobota? Ciekawym sposobem było wybranie się na warsztaty szalonego naukowca do Opaczy-Kolonii. Warsztaty w trakcie, których najmłodsi mieszkańcy sołectwa przeprowadzali eksperymenty z suchym lodem.

czytaj więcej
Koncert Luigiego Pagano z okazji Dnia Kobiet w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert Luigiego Pagano z okazji Dnia Kobiet w Opaczy-Kolonii 13.03.2017 21:45

W minioną niedzielę Luigi Pagano zabrał panie z Opaczy-Kolonii w niezwykłą muzyczną podróż do Włoch, słonecznego i romantycznego kraju.

czytaj więcej
Tłusty czwartek w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Tłusty czwartek w Opaczy-Kolonii 23.02.2017 21:25

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Dobrych i pysznych pączków nie zabrakło w Opaczy–Kolonii, gdzie mieszkańcy spotkali z okazji tłustego czwartku.

czytaj więcej
Bal karnawałowy mieszkańców Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Karnawał, ach karnawał 22.02.2017 07:40

Karnawałowe szaleństwo w tym roku nie ominęło również mieszkańców Opaczy-Kolonii, którzy dali się porwać wspaniałej zabawie.

czytaj więcej
Bal w krainie szczęścia w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Bal karnawałowy dla dzieci - Opacz-Kolonia 06.02.2017 22:30

„Każde dziecko duże, małe lubi bale w karnawale” mówi jedno z porzekadeł. Nie inaczej było w minioną niedzielę, 5 lutego w świetli przy ul. Ryżowej, gdzie odbył się karnawałowy bal w krainie szczęścia dla dzieci z Opaczy-Kolonii

czytaj więcej