Warsztaty kulinarne to świetnie spędzony czas, podczas którego dzieci samodzielnie przygotowały świąteczne zwierzaki
Ugotowane na twardo jaja były bazą do przygotowania świątecznych zwierzątek. Zaangażowanie dzieci było widoczne na każdym etapie prac. Jemy również oczami, więc precyzyjne wykonieczenie jest bardzo ważne. Jeżyk, Myszka i Muchomorek. Na zakończenie, każdy z uczestników samodzielnie zasiał rzeżuchę.
Podobne tematy: Świetlica Opacz-Kolonia

W sobotę, 12 marca w świetlicy sołectwa, najmłodsi mieszkańcy Opaczy – Kolonii doskonalili swoje umiejętności kulinarne podczas zorganizowanych przez sołtys, Grażynę Grabkę warsztatów kulinarnych.


Święta Wielkiej Nocy tuż, tuż, więc i temat prowadzonych przez panią Joannę Sikorę- Wołkow warsztatów był z nimi związany, to „Świąteczne zwierzątka”. 

Podstawą do przygotowania zwierzątek było jajko, które jak wiadomo w kulturze chrześcijańskiej jest jednym z symboli świąt Wielkanocnych.

 

Stanowiska przygotowane, rączki umyte, instrukcje przekazane, więc nie pozostaje nic innego jak rozpocząć prace. Przygotowanie swoich potraw dzieci rozpoczęły od obrania jaj z łupin, które w niektórych przypadkach okazały się dość oporne i wymagały drobnej pomocy pani Joanny.

 

Do przygotowania jakże radosnych i smacznych świątecznych zwierzątek, oprócz ugotowanych na twardo jaj, dzieci wykorzystały również majonez, rzodkiewkę, pomidorki, sałatę, kiełki, szczypiorek oraz natkę pietruszki.

 

Wszystkie dzieci wykazały się wyjątkowymi umiejętnościami manualnymi i bardzo sprawnie realizowały kolejne zadania związane z przygotowaniem efektownych potraw. Naturalnie, jak to w kuchni zdarzały się także momenty, kiedy coś nie wychodziło, a to nie tak przekrojone lub za bardzo przycięte. Nie zniechęcało to jednak dzieci do podejmowania kolejnej próby, a „nieudane” produkty bardzo szybko znikały w ustach. Ponieważ jak się okazało, dzisiejsze produkty, z których przygotowywane były świąteczne zwierzaki były tymi ulubionymi przez dzieci, co czasem zaskakiwało samych rodziców.

Trzeba też dodać, iż bez wyjątku dzieciaki wykazywały się szczególną pieczołowitością w dbaniu o choćby najdrobniejszy szczegół w swoich potrawach.

 

Z pewnością podanie jaj podczas wielkanocnego śniadania w nieco innej formie niż tradycyjna, np. jako: muchomorki, myszki lub jeżyki ożywią nasze świąteczne stoły i wprowadzą trochę smacznej, dziecięcej radości.

 

Na zakończenie wszystkie dzieci zabrały ze sobą przygotowane przez siebie smaczne „Świąteczne zwierzątka” oraz zasianą rzeżuchę.

 

Warsztaty zostały sfinansowane z funduszu sołeckiego.

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Bal choinkowy w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Bal choinkowy w Opaczy-Kolonii 18.12.2017 18:20

Pan Marcepan, właściciel cukierni wraz z Madame Lukier zabrali dzieci z Opaczy-Kolonii na bal do słodkiej krainy. Krainy cukierków, czekolady, ciasteczek i torcików.

czytaj więcej
Wieczór wigilijny w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór wigilijny w Opaczy-Kolonii 17.12.2017 20:35

Już tak jest, że w okresie przedświątecznym wszyscy, wszystkim ślą życzenia. Rodzinie, znajomym, przyjaciołom i sąsiadom. Tej idei hołdują także mieszkańcy Opaczy-Kolonii, którzy jak co roku tuż przed świętem Bożego Narodzenia spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia.

czytaj więcej
Andrzejki w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa Andrzejkowa w Opaczy-Kolonii 28.11.2017 09:25

Zabawy andrzejkowe powoli stają się już tradycją w naszej gminie. Podobnie jak mieszkańcy Reguł, Granicy i Michałowic-Wsi również w Opaczy-Kolonii postanowiono skorzystać z okazji jaką dają ostatki przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

czytaj więcej
Wieczór pieśni Bułata Okudżawy w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Wieczór pieśni Bułata Okudżawy 21.11.2017 23:30

Cóż to był za wieczór! Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy w wykonaniu artystów z Łódzkiego Teatru Piosenki wypełniły koncert, który w niedzielę, 19 listopada odbył się w świetlicy w Opaczy-Kolonii.

czytaj więcej
Wieczór Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii 10.11.2017 08:55

Koncert Pieśni Patriotycznej w Opaczy-Kolonii rozpoczął obchody Święta Niepodległości w gminie Michałowice. Jak co roku sołtys, Grażyna Grabka wraz z radą sołecką i Kołem Emerytów i Rencistów nr 5 zaprosiła mieszkańców Opaczy-Kolonii na koncert w wykonaniu chórów „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki”.

czytaj więcej
Warsztaty szalonego naukowca w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty szalonego naukowca w Opaczy-Kolonii 21.05.2017 19:40

Jak się schłodzić w gorący dzień, taki jak miniona sobota? Ciekawym sposobem było wybranie się na warsztaty szalonego naukowca do Opaczy-Kolonii. Warsztaty w trakcie, których najmłodsi mieszkańcy sołectwa przeprowadzali eksperymenty z suchym lodem.

czytaj więcej
Koncert Luigiego Pagano z okazji Dnia Kobiet w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Koncert Luigiego Pagano z okazji Dnia Kobiet w Opaczy-Kolonii 13.03.2017 21:45

W minioną niedzielę Luigi Pagano zabrał panie z Opaczy-Kolonii w niezwykłą muzyczną podróż do Włoch, słonecznego i romantycznego kraju.

czytaj więcej
Tłusty czwartek w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Tłusty czwartek w Opaczy-Kolonii 23.02.2017 21:25

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła". Dobrych i pysznych pączków nie zabrakło w Opaczy–Kolonii, gdzie mieszkańcy spotkali z okazji tłustego czwartku.

czytaj więcej
Bal karnawałowy mieszkańców Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Karnawał, ach karnawał 22.02.2017 07:40

Karnawałowe szaleństwo w tym roku nie ominęło również mieszkańców Opaczy-Kolonii, którzy dali się porwać wspaniałej zabawie.

czytaj więcej
Bal w krainie szczęścia w Opaczy-Kolonii. fot. Mariusz Marcysiak

Bal karnawałowy dla dzieci - Opacz-Kolonia 06.02.2017 22:30

„Każde dziecko duże, małe lubi bale w karnawale” mówi jedno z porzekadeł. Nie inaczej było w minioną niedzielę, 5 lutego w świetli przy ul. Ryżowej, gdzie odbył się karnawałowy bal w krainie szczęścia dla dzieci z Opaczy-Kolonii

czytaj więcej