Wernisaż wystawy malarskiej i 90 urodziny Jana Skowrona
Aktorka, Sławomira Łozińska przedstawiła sylwetkę jubilata oraz wygłosiła laudację na jego cześć. Magdalena Kunce, wnuczka artysty zaśpiewała m.in. Don t cry for my Argentina z repertuaru Andrew Lloyd Webbera Publiczność z zachwytem wysłuchała koncertu. Od lewej sołtys Opaczy-Kolonii - Grażyna Grabka, wójt gminy - Krzysztof Grabka oraz jubilat, artysta malarz - Jan Skowron. Wieloletni przyjaciel artysty, filozof – Stefan Król Jan Skowron został odznaczony krzyżem Zasługi Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Pośród zwiedzających wystawę byli m.in. wójt gminy - Krzysztof Grabka wraz z małżonką, radna sołectwa Komorów - Katarzyna Parzyńska i przewodnicząca rady gminy - Elżbieta Biczyk. Wydarzenie zgomadziło w sali urzedu wielu wielbicieli twórczości artysty.
Podobne tematy: sala multimedialna

W niedzielę 24 kwietnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się uroczysty koncert otwierający wystawę artysty malarza, mieszkańca sołectwa Komorów – Jana Skowrona. Okazją do wernisażu były 90. urodziny artysty.


Sylwetkę malarza przybliżyła oraz laudacje na jego cześć wygłosiła aktorka – Sławomira Łozińska. „Pana życie jest dowodem jak skutecznie i owocnie można łączyć obowiązki żołnierza, dyplomaty i artysty. Nigdy nie rozstaje się pan ze swoim szkicownikiem i jest pan człowiekiem potrafiącym łączyć środowiska, a dzięki temu świat jest piękniejszy”.

 

Od ponad 60 lat Jan Skowron tworzy swoje prace, które wystawiał w kraju i za granicą, między innymi w Rzymie i Latinie we Włoszech, w Warszawie, Zielonej Górze, w Przasnyszu, Algierze,  Laosie. Lyonie i Douai we Francji. Artysta specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, stosując przy tym wiele stylów sięgających po różne środki wyrazu, aby precyzyjnie oddać klimat i swoje fascynacje tematem. 

 

Podczas koncertu swoje wiersze, specjalnie napisane z okazji jubileuszu Jana Skowrona zaprezentowali: Grażyna Orzelska – sekretarz Stowarzyszenia „Ren i Dunaj” oraz wieloletni przyjaciel artysty, filozof – Stefan Król, który w sowim wystąpieniu zapewnił jubilata, że człowiek nie kończy swojego życia, gdy ma określoną ilość lat, ale kończy w ten czas, kiedy zmusza go do tego siła wyższa.

 

Zgromadzona w sali multimedialnej publiczność miała również okazję wysłuchać koncertu córki, Grażyny Skowron-Matkowskiej i wnuczki jubilata, Magdaleny Kunce, które zaśpiewały m.in. utwory z repertuaru Edith Piaf i Andrew Lloyd Webbera. Również specjalnie na tę okazję w etiudzie pt. „W galerii” zaprezentowała sztuki mimu – Elżbieta Pastecka.

 

Niedzielne wydarzenie było również okazją do odznaczenia jubilata krzyżem Zasługi Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którego dokonali członkowie zarządu Związku Żołnierzy WP.  

 

Pamiątkowy dyplom oraz życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w imieniu samorządu artyście złożyli: wójt gminy – Krzysztof Grabka, przewodnicząca rady gminy – Elżbieta Biczyk oraz radna z sołectwa Komorów – Katarzyna Parzyńska.

 

Jan Skowron urodził się 25 kwietnia 1926 roku w Douai – Francja. Były oficer Wojska Polskiego, artysta malarz, mieszkaniec sołectwa Komorów.

 

Jest weteranem francuskiego Ruchu Oporu, byłym żołnierzem 1. Armii Francuskiej „Ren-Dunaj”, żołnierzem 34 Pułku Piechoty. Uhonorowany i odznaczony: Orderem Virtuti Militari, francuskiej Legii Honorowej, krzyżami Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, krzyżem Grunwaldu i krzyżem Walecznych. Jest on jednocześnie Prezesem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” oraz Członkiem Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa Mazowieckiego.

 

Malarstwo inspirowało go od dziecka. Jest samoukiem, a każda jego praca powstała z wewnętrznej potrzeby. Technika, którą stosuje, zależy od nastroju. Chwila zawsze przynosiła emocje, które pragnął przelać na „płótno”.  Pierwszą indywidualną wystawę miał  w Rzymie, gdzie wśród prac znalazło się sporo szkiców.

Jego twórczość związana była z miejscami, do których podróżował i w których przebywał. Artysta pamięta doskonale swój pobyt w latach 70. XX w. w Laosie, gdzie pracował w komisji międzynarodowej ONZ. Tam powstało wiele jego prac. Kraj nawiedziła powódź. Wszystkie jego obrazy zostały sprzedane, a on cały dochód przekazał na pomoc i zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Zawsze robił to co dyktowało mu serce.  

 

Wśród obrazów, linorytów czy rysunków ołówkiem i tuszem znajdujących się w urzędzie gminy są wspomnienia z pobytu m.in. w Algierze, we Włoszech, czy Francji, ale także portrety i martwa natura. W dorobku artysty znajdziemy także obrazy związane z Komorowem, w którym mieszka już od wielu lat.  Wystawę będzie można oglądać do 16 maja br., w godz. pracy urzędu.  

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017

Gala Zwyciezców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2017 Data wydarzenia: 22.04.2017

22 kwietnia 2017 roku w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się wspaniały koncert młodych uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zostali laureatami trzeciej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej

czytaj więcej
Spotkanie informacyjne Odnawialne żródła energii .

Odnawialne źródła energii 01.08.2016 14:45

11 lipca i 19 lipca w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbyły się spotkania informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych na inwestycję w odnawialne źródła energii.

czytaj więcej
Koncert - Dla Ciebie Mamo

Koncert "Dla Ciebie Mamo" 26.05.2016 08:55

Niezwykły koncert odbył się w środę, 25 maja, w ramach cyklu „Muzyczny Maj Gminy Michałowice”. Niezwykły, gdyż i okazja ku temu była niezwykła, to prezent dla wszystkich mam z okazji ich święta – Dnia Matki.

czytaj więcej
Spotkanie z dr Heleną Pyz - świecką misjonarka i lekarką.

Spotkanie z dr Heleną Pyz 22.05.2016 19:00

Na zaproszenie Gminnego Centrum Wolontariatu, działającego przy GOPS Gminy Michałowice, 20 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z prelekcją na temat pomocy ludziom chorym na trąd w Indiach wystąpiła znana, świecka misjonarka i lekarka – dr Helena Pyz.

czytaj więcej
Przedszkolny Konkurs Piosenki Piosenki o Warszawie

Przedszkolny Konkurs Piosenki 22.05.2016 18:00

20 maja w sali multimedialnej urzędu gminy odbył się Przedszkolny Konkurs Piosenki pt. „Piosenka o Warszawie”, którego organizatorem było gminne przedszkole w Michałowicach.

czytaj więcej
Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej walczyli m. in.o statuetkę klucza wiolinowego.

Gala Zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej 2016 21.03.2016 15:05

19 marca 2016r. – święto piosenki angielskiej w gminie Michałowice. Tego dnia w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbył się koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej – edycja 2016.

czytaj więcej
Zajęcia cyklu UWW dotyczyły coraz popularniejszej aktywności - nordic walking

Nordic walking - marsz po zdrowie 01.03.2016 14:05

Nordic walking, czyli szybki spacer z kijkami, jest aktywnością, która zdobywa coraz więcej zwolenników. W ramach cyklu Uniwersytet Wszelkiego Wieku, we wtorek 1 marca, odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których Katarzyna Janota-Zwolińska, instruktor akrobatyki i sportu, przedstawiła walory zdrowotne marszu, a przede wszystkim wprowadziła uczestnikom elementy prawidłowej techniki.

czytaj więcej
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 24.02.2016 10:20

Mieszkańcy naszej gminy: Państwo Regina i Marian Ciećkowie, Danuta i Bogdan Chrzanowscy, Danuta i Stefan Gajewscy, Elżbieta i Zbigniew Lewonowscy oraz Bożenna i Antoni Walowie zostali odznaczeni Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Podczas XIII sesji Rady Gminy Michałowice, 18 lutego br., w imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył wójt, Krzysztof Grabka.

czytaj więcej
Dlaczego warto się relaksować?- spotkanie w ramach UWW prowadziła Ewelina Buczyńska

Skuteczne techniki relaksacyjne – spotkanie Uniwersytetu Wszelkiego Wieku 24.02.2016 09:45

Szybkie tempo życia, nierzadko trudne kontakty z różnymi osobami, duża ilość spraw na głowie sprawiają, że czujemy się rozdrażnieni i przemęczeni. Stres towarzyszymy nam każdego dnia. Ma negatywny wpływ na stan naszego organizmu i kondycję psychiczną. Potrafi też zatruć nasze relacje z najbliższymi nam osobami. Na szczęście możemy sobie z nim poradzić. O tym, jak skutecznie i łatwo się relaksować mogli przekonać się uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu Uniwersytet Wszelkiego Wieku – tym razem poświęconego skutecznym technikom relaksacyjnym.

czytaj więcej
Pierwsza z cyklu konferencji w Urzędzie Gminy Michałowice dotycząca funduszy europejskich

Konferencja „Inwestycja w przyszłość – Fundusze Europejskie na lata 2014–2020” 12.06.2015 20:30

10 czerwca 2015 r. w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice w Regułach odbyła się konferencja pt. „Inwestycja w przyszłość – Fundusze Europejskie na lata 2014–2020” dla przedsiębiorców z naszej gminy oraz okolic.

czytaj więcej