Wesele Kurpiowskie w Opaczy-Kolonii
156Kultura kurpiowska, oprócz swojej charakterystycznej gwary, posiada wiele niezwykłych tradycji, a jedną z nich jest obrzęd weselny, który zaprezentował Zespół Folklorystyczny „Kurpianka Cepelia”.
Na to wyjątkowe widowisko mieszkańców sołectwa zaprosiła radna, Anna Kamińska, sołtys, Grażyna Grabka oraz radni sołeccy.
„Dzisiaj psyjechalim do Opacy-Kolonia po to, zeby wom pokazać jak Kurpsie tańcują i śpsiewają” – zaczął słowem wstępu kierownik Zespołu „Kurpianka”, Paweł Łaszczych, dodając, że tradycyjne wesele kurpiowskie trwa trzy dni, co bardzo się spodobało zgromadzonej w świetlicy publiczności. Dodajmy, iż widowisko było pierwszym wydarzeniem kulturalnym, jakie odbyło się po uroczystym przekazaniu nowej świetlicy mieszkańcom.
Jeszcze przed rozpoczęciem widowiska, panie zgromadzone w świetlicy otrzymały symboliczne wianuszki, które przypinały im członkinie zespołu i wesele można było już zaczynać.
Prezentacja tradycyjnego obrzędu weselnego na Kurpiach to niezwykle barwne i interesujące widowisko. Pełne śpiewu, tańca i regionalnych wartości. W jego trakcie publiczność mogła poznać każdy z elementów tego rytuału, od zaręczyn po weselną zabawę. A tej nie zabrakło w sobotę, w Opaczy-Kolonii, ponieważ po części, gdy młoda para „powróciła z kościoła” na sali zagościła zabawa.
Interaktywna formuła widowiska bardzo przypadła do gustu mieszkańcom Opaczy-Kolonii i chętnie wzięli udział w tańcach kurpiowskich oraz degustacji kurpiowskich wędlin i puszczańskiego miodu. Jak mówili: „to pierwsze wesele w naszej świetlicy i do tego bez żadnych podziałów na rodzinę pani młodej i pana młodego”.
„Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" powstał w 1947 roku na Kurpiach, we wsi Kadzidło, w sercu Puszczy Zielonej. Prezentuje tradycyjny folklor kurpiowski, pieśni, tańce, zabawy, muzykę, obrzędy i gwarę Kurpiów. "Kurpianka" występowała na scenach całej Polski. Była oklaskiwana we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Belgii, Niemczech, na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Bułgarii, Grecji, Szwecji, Francji, Irlandii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Serbii i na Węgrzech. Jako jeden z pierwszych tego typu zespołów jest zdobywcą prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga. Jego cechą charakterystyczną jest dbałość o zachowanie autentyzmu i wierności przekazu tradycyjnego folkloru w warstwie tanecznej i muzycznej, w stroju i obrzędzie. Zespół "Kurpianka" składa się z trzech grup wiekowych, które koncertują oddzielnie bądź w programach łączonych. Zespołowi przygrywa kapela w składzie: harmonia pedałowa, akordeon, klarnet, skrzypce i bębenek. Kapela prezentuje autentyczną muzykę kurpiowską. Zespół działa przy Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle. Kierownikiem Zespołu jest Paweł Łaszczych”.