Dożynki gminne 2017

04.09.2017 07:30     506
Dożynki gminne 2017. fot. Mariusz Marcysiak
Plony z tegorocznych zbiorów prezentują wyjątkowo przepięknie. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Nabożeństwo odprawił ks. Grzegorz Jasiński. fot. Mariusz Marcysiak Wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka dzieli się z mieszkańcami chlebem, który został upieczony z mąki z tegorocznego zboża fot. Mariusz Marcysiak Przed upublicznią wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. fot. Mariusz Marcysiak Na najmłodszych czekało miasteczko ruchu drogowego. fot. Mariusz Marcysiak Wieczorne koncerty rozpoczęła kapela countro-rockowa Trace. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak a zakończyła gwiazda wieczoru, Trio czyli Kwartet. fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Dożynki, Festyny gminne

Dożynki to uwieńczenie ciężkiej pracy rolników. Każdego roku w naszej gminie święto to przyciąga wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to w niedzielę, 3 września odbyło się Gminne Święto Plonów.


Tegoroczne uroczystości odbyły się w zabytkowym parku w Regułach, a na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym liczne koncerty. Zanim jednak na dożynkowej scenie zaprezentowali się artyści przed ołtarzem stanęły dożynkowe wieńce z poszczególnych sołectw i została odprawiona msza święta. Nabożeństwo odprawił ks. Grzegorz Jasiński, proboszcz kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Pęcicach.

 

Po mszy świętej, przy pieśni „Plon, niesiemy plon” w wykonaniu Zespołu Pieśni Tańca Politechniki Warszawskiej, starostowie dożynek, Marzena i Artur Michalakowie z Suchego Lasu przekazali przepiękny i pachnący bochen chleba wójtowi Gminy Michałowice, Krzysztofowi Grabce.

 

W swoim wystąpieniu wójt, Krzysztof Grabka  dziękował wszystkim rolnikom za wytrwałość i optymizm w  ich ciężkiej pracy. Powiedział, że dzięki ich trudowi, możemy być pewni, że nie zabraknie chleba. Podziękował mieszkańcom za pięknie przygotowane stoiska z płodami rolnymi. Znajdujące się na nich warzywa pochodziły z własnych upraw, mimo tego, iż nasza gmina z racji bliskiego położenia z Warszawą nie posiada zbyt wielu, a tym bardziej obszernych areałów rolnych. 

 

Oczywiście na dożynkach nie mogło zabraknąć tradycyjnych konkursów – na najładniejszą kompozycję dożynkową, a także na najpiękniejszy kapelusz damski i męski. Bez wątpienia wysoki poziom wszystkich  prezentacji, które zostały wykonane z niezwykłą pieczołowitością sprawiło jurorom nie lada orzech do zgryzienia, a zgromadzoną publiczność wprowadziły w zachwyt. Jednak jak w każdym konkursie zwycięscy muszą być, więc w dożynkowych konkursach roku 2017 zwyciężyli:

 

Najpiękniejszy kapelusz damski

 

I miejsce – Barbara Seń – Pęcice

II miejsce – Zosia Bejda – Michałowice

III miejsce – Agnieszka Redlich – Reguły

 

Najpiękniejszy kapelusz męski

 

I miejsce – Agnieszka Redlich – Reguły

II miejsce – Rafał Kupnowicki – Pęcice Małe

III miejsce – Artur Kostera – sołectwo Komorów 

 

Najpiękniejsza kompozycja dożynkowa

 

I miejsce – sołectwo Opacz-Kolonia

II miejsce – sołectwo Suchy Las

III miejsce – sołectwo Nowa Wieś

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, a rozpoczął ją Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, który zaprezentował zgromadzonej publiczności repertuar pełen kulturowej energii. Kolejnymi artystami na dożynkowej scenie był kierowany przez Renatę Włodarek chór z Opaczy-Kolonii – Czerwone Korale.

 

W trakcie dożynkowego festynu nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Mega strefa zabaw z mega zjeżdżalniami, euro bungee, tor aut Carrera, miasteczko ruchu drogowego, a także wiele animacji i występ Krzysztofa Janczaka, czyli niezapomnianego Pana Yapy. Nieustanna zabawa i liczne konkursy zapewniły dzieciom nie tylko świetne popołudnie, ale i radosne zakończenie wakacji.

 

Na stoiskach rękodzieła ludowego można było podpatrzeć jak dawniej powstawały przedmioty codziennego użytku, a nawet samemu spróbować kowalskiego rzemiosła lub osobiście wybić pamiątkową monetę. 

 

Na głodnych i spragnionych czekały przepyszne pajdy chleba ze smalcem i ogórkami kiszonymi, soki i owoce, którymi częstowała gmina. Oczywiście dożynki nie mogły się odbyć bez grochówki, do której kolejka ciągnęła się niemal bez końca. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko sołectwa Suchy Las, w którym prezentowano, a następnie częstowano warzywami. 

 

Zabawa w pełni, a na scenie pojawił się country-rokowy zespół „TARCE”. Warszawski kwartet zaprezentował się przed publicznością z muzyką, w której połączonych jest kilka stylów m.in. blues, country i południowy rock. To była naprawdę solidna dawka energii.

 

Ostatnim punktem tegorocznego dożynkowego festynu był wytęp gwiazdy wieczoru, a dokładniej zespołu „Trio czyli Kwartet”. Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus i Wojciech Kaleta zagościli w naszej gminie już po raz drugi, choć tym razem bez Wojciecha Kalety. Ich poprzedni występ podczas ubiegłorocznych dożynek przerwała pogoda, więc w tym roku zarówno artyści jak i publiczność nie mogli się doczekać występu. Znane i lubiane przeboje ABBA, Bee Gees, Krzysztofa Krawczyka czy Wojciecha Gąsowskiego bardzo szybko wprawiły zgromadzoną publiczność w wspaniałą zabawę. Nie obyło się bez zabawnych anegdot Piotra Gąsowskiego, który bardzo często jest mylony z piosenkarzem Wojciechem Gąsowskim.

 

 

List od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika,

...

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Dożynki gminne

Dożynki gminne Data wydarzenia: 26.08.2018

Ceremonia dożynkowa, konkurs na najpiękniejszy kapelusz oraz kompozycję dożynkową, program artystyczny dla dzieci teatru Katarynka, występy zespołów oraz koncert Maryli Rodowicz - to tylko nieliczne z atrakcji, które zostały przygotowane na tegoroczne Dożynki w Granicy (26 sierpnia, od. godz.13.30).

czytaj więcej
Festyn Dni Gminy Michałowice 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Dni Gminy Michałowice 2018 21.06.2018 12:10

To było wielkie świętowanie Dni Gminy Michałowice w 100-lecie odzyskania niepodległości. Piknikowa atmosfera, moc atrakcji, występy artystyczne i koncert mega gwiazdy, Beaty Kozidrak i zespołu Bajm.

czytaj więcej
Festyn Dni Gminy Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Dni Gminy Michałowice A.D. 2017 19.06.2017 12:30

Za nami festyn z okazji Dni Gminy Michałowice. Wydarzenie, którego nie można było przegapić. Piękna pogoda, moc atrakcji i muzyka na żywo w wykonaniu gwiazdy wieczoru, którą w tym roku była znakomita wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, Anna Wyszkoni. To wszystko dostarczyło mieszkańcom solidną dawkę energii.

czytaj więcej
Festyn rodzinny w ochronce Sióstr Służebniczek w Komorowie. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Rodzinny u Sióstr Służebniczek w Komorowie 04.06.2017 23:30

Już po raz 14 odbył się festyn rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie. Festyn, który jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i który został zorganizowany w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury.

czytaj więcej
Dożynki 2016

Dożynki 2016 07.09.2016 08:05

4 września, zgodnie z tradycją na zakończenie żniw, w parku w Regułach odbyły się dożynki – Święto Plonów. Tegoroczne dożynki miały charakter gminno-powiatowy, a ich organizatorem byli Powiat Pruszkowski i Gmina Michałowice.

czytaj więcej
Na koncert gwiazdy wieczoru -grupy Perfect- przybyły tłumy

Festyn Dni Gminy Michałowice 15.06.2016 07:25

Piłkarska strefa Mistrzostw Europy i niezapomniany koncert kultowego zespołu Perfect, to główne atrakcje festynu jaki odbył w ramach Dni Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny 06.06.2016 21:59

W niedzielę, 5 czerwca, w przedszkolu Sióstr Misjonarek w Komorowie odbył się festyn. Rozpoczął się mszą świętą, którą celebrował ksiądz Marcin z Centrum Misyjnego w Warszawie. We mszy uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice wraz z żoną, a także przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Potem były występy i zabawa.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie 06.06.2016 20:50

W niedzielę, 5 czerwca, w przedszkolu Sióstr Służebniczek w Komorowie, odbył się festyn rodzinny. Każdego roku w przedszkolnej imprezie uczestniczy wielu mieszkańców Komorowa.

czytaj więcej
Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015

Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015 01.09.2015 23:50

30 sierpnia, w Michałowicach odbyły się dożynki gminy Michałowice. Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a po mszy, na łące przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki festyn, który trwał do nocy.

czytaj więcej
„Dni Gminy Michałowice” – festyn w Nowej Wsi (zdjęcie Monika Drewniak)

Festyn Dni Gminy Michałowice 26.06.2015 09:45

Festyn, który odbył się w niedzielę, 21 czerwca, w Granicy, na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi, otworzył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. Gwiazdą wieczoru była Ewa Farna.

czytaj więcej