04.09.2017 07:30

Dożynki gminne 2017

804
Dożynki to uwieńczenie ciężkiej pracy rolników. Każdego roku w naszej gminie święto to przyciąga wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to w niedzielę, 3 września odbyło się Gminne Święto Plonów.

Tegoroczne uroczystości odbyły się w zabytkowym parku w Regułach, a na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym liczne koncerty. Zanim jednak na dożynkowej scenie zaprezentowali się artyści przed ołtarzem stanęły dożynkowe wieńce z poszczególnych sołectw i została odprawiona msza święta. Nabożeństwo odprawił ks. Grzegorz Jasiński, proboszcz kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Pęcicach.

 

Po mszy świętej, przy pieśni „Plon, niesiemy plon” w wykonaniu Zespołu Pieśni Tańca Politechniki Warszawskiej, starostowie dożynek, Marzena i Artur Michalakowie z Suchego Lasu przekazali przepiękny i pachnący bochen chleba wójtowi Gminy Michałowice, Krzysztofowi Grabce.

 

W swoim wystąpieniu wójt, Krzysztof Grabka  dziękował wszystkim rolnikom za wytrwałość i optymizm w  ich ciężkiej pracy. Powiedział, że dzięki ich trudowi, możemy być pewni, że nie zabraknie chleba. Podziękował mieszkańcom za pięknie przygotowane stoiska z płodami rolnymi. Znajdujące się na nich warzywa pochodziły z własnych upraw, mimo tego, iż nasza gmina z racji bliskiego położenia z Warszawą nie posiada zbyt wielu, a tym bardziej obszernych areałów rolnych. 

 

Oczywiście na dożynkach nie mogło zabraknąć tradycyjnych konkursów – na najładniejszą kompozycję dożynkową, a także na najpiękniejszy kapelusz damski i męski. Bez wątpienia wysoki poziom wszystkich  prezentacji, które zostały wykonane z niezwykłą pieczołowitością sprawiło jurorom nie lada orzech do zgryzienia, a zgromadzoną publiczność wprowadziły w zachwyt. Jednak jak w każdym konkursie zwycięscy muszą być, więc w dożynkowych konkursach roku 2017 zwyciężyli:

 

Najpiękniejszy kapelusz damski

 

I miejsce – Barbara Seń – Pęcice

II miejsce – Zosia Bejda – Michałowice

III miejsce – Agnieszka Redlich – Reguły

 

Najpiękniejszy kapelusz męski

 

I miejsce – Agnieszka Redlich – Reguły

II miejsce – Rafał Kupnowicki – Pęcice Małe

III miejsce – Artur Kostera – sołectwo Komorów 

 

Najpiękniejsza kompozycja dożynkowa

 

I miejsce – sołectwo Opacz-Kolonia

II miejsce – sołectwo Suchy Las

III miejsce – sołectwo Nowa Wieś

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę, a rozpoczął ją Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, który zaprezentował zgromadzonej publiczności repertuar pełen kulturowej energii. Kolejnymi artystami na dożynkowej scenie był kierowany przez Renatę Włodarek chór z Opaczy-Kolonii – Czerwone Korale.

 

W trakcie dożynkowego festynu nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Mega strefa zabaw z mega zjeżdżalniami, euro bungee, tor aut Carrera, miasteczko ruchu drogowego, a także wiele animacji i występ Krzysztofa Janczaka, czyli niezapomnianego Pana Yapy. Nieustanna zabawa i liczne konkursy zapewniły dzieciom nie tylko świetne popołudnie, ale i radosne zakończenie wakacji.

 

Na stoiskach rękodzieła ludowego można było podpatrzeć jak dawniej powstawały przedmioty codziennego użytku, a nawet samemu spróbować kowalskiego rzemiosła lub osobiście wybić pamiątkową monetę. 

 

Na głodnych i spragnionych czekały przepyszne pajdy chleba ze smalcem i ogórkami kiszonymi, soki i owoce, którymi częstowała gmina. Oczywiście dożynki nie mogły się odbyć bez grochówki, do której kolejka ciągnęła się niemal bez końca. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko sołectwa Suchy Las, w którym prezentowano, a następnie częstowano warzywami. 

 

Zabawa w pełni, a na scenie pojawił się country-rokowy zespół „TARCE”. Warszawski kwartet zaprezentował się przed publicznością z muzyką, w której połączonych jest kilka stylów m.in. blues, country i południowy rock. To była naprawdę solidna dawka energii.

 

Ostatnim punktem tegorocznego dożynkowego festynu był wytęp gwiazdy wieczoru, a dokładniej zespołu „Trio czyli Kwartet”. Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus i Wojciech Kaleta zagościli w naszej gminie już po raz drugi, choć tym razem bez Wojciecha Kalety. Ich poprzedni występ podczas ubiegłorocznych dożynek przerwała pogoda, więc w tym roku zarówno artyści jak i publiczność nie mogli się doczekać występu. Znane i lubiane przeboje ABBA, Bee Gees, Krzysztofa Krawczyka czy Wojciecha Gąsowskiego bardzo szybko wprawiły zgromadzoną publiczność w wspaniałą zabawę. Nie obyło się bez zabawnych anegdot Piotra Gąsowskiego, który bardzo często jest mylony z piosenkarzem Wojciechem Gąsowskim.

 

 

List od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika,

...

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Dożynki, Festyny gminne

Zobacz także