Gminny Dzień Seniora 2010
NIECH ŻYJE BAL
SENIORÓW
94
Spotkanie, którego jedną z atrakcji był bal seniorów, zorganizował Urząd Gminy Michałowice razem z gminnymi kołami emerytów, rencistów i inwalidów: kołem nr 1 w Komorowie (przewodnicząca Felicja Ćwilichowska), nr 4 w Michałowicach (przewodnicząca Danuta Kosieradzka, nr 9 w Nowej Wsi (przewodnicząca Jadwiga Bazga), nr 10 w Regułach (przewodnicząca Helena Jędras) nr 11 w Opaczy Kolonii (przewodnicząca Anna Taras.
W uroczystym spotkaniu wzięła udział Barbara Szlagowska – przewodnicząca Oddziału Rejonowego Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pruszkowie.
Dzień Seniora rozpoczął wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka: – Życzę wspaniałej zabawy – powiedział. – Poświęcacie czas rodzinom. Opiekujecie się wnukami… ( – …i prawnukami – dodała któraś z emerytek). – Bierzecie również udział w pracy kół seniorów działających w naszej gminie. To integruje środowisko i mobilizuje. W ciągu dwóch lat powstały dwa nowe koła w Regułach i Opaczy Kolonii. Działają one bardzo prężnie. Zachęcam do brania udziału w zajęciach, imprezach, wyjazdach organizowanych przez gminne koła emerytów, rencistów i inwalidów.
Jako goście w uroczystości udział wzięli: radni – przewodniczący Rady Gminy Michałowice Sławomir Walendowski, wiceprzewodniczący Paweł Zacny, Ewa Borzymowska, Tadeusz Chruściak i Eugeniusz Hanc; a także przedstawiciele sołectw i osiedli: sołtys Opaczy Kolonii Grażyna Grabka i przewodnicząca Zarządu Osiedla Michałowice Anna Olak-Popko oraz dyrektor Zespołu Szkół w Michałowicach Andrzej Olęcki.
Emeryci oraz przyjaciele emerytów pochwalili się swoimi licznymi talentami. „pod batutą” Renaty Włodarek wystąpiły „Czerwone Korale” i „Czerwone Koraliki” – chór dorosłych i chór dzieci z Opaczy Kolonii. Zespoły te wręcz musiały dwa razy bisować. Pod kierunkiem Piotra Gwiazdeckiego zaśpiewały „Michałowiczanki” – chór koła seniorów w Michałowicach. Przekonywał on: „nie bójmy się jesieni”, „seniorów da się lubić” (do melodii „Warszawa da się lubić”), „działaj w naszym związku, bo wesoło zawsze jest”.
Kilkakrotnie wystąpił zespół „Jutrzenka” z Nowej Wsi. Zebranych powitała prowadząca zespół Barbara Szudrowska-Świątek: „Chcemy wam zaśpiewać i zatańczyć ładnie. Proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie. Bośmy nie artyści, tylko seniorzy – takie starsze dzieci, których trema też obleci”. Na początek była to piosenka o gminie Michałowice: „Piękna nasza gmina cała”. Cztery pary, ubrane w wieczorowe stroje, zatańczyły dystyngowanego walca pt. „W starych nutach babuni” (Barbara Szudrowska-Świątek i Jan Gorzkowski, Elżbieta Gospodarczyk i Czesław Praszczałek, Zofia Laskowska i Stanisław Nyc, Wanda Rutkowska i Tadeusz Świątek); a Barbara Szudrowska-Świątek, Zofia Laskowska i Wanda Rutkowska z cygańską żywiołowością wykonały cygański taniec do melodii „Czumbalalajka", a w trakcie tańca przyłączył się Czesław Praszczałek w meksykańskim stroju.
Jan Zawadzki popisywał się grą na akordeonie. Stenia Widlicka z Reguł rozbawiła publiczność „ludową pieśnią satyryczną”, wyśpiewując: …„więc mamy demokrację”…, …„oj młodemu na dziewczyny chodzić”… . Barbara Bronisz-Kozłowska z koła nr 9 z Nowej Wsi wyrecytowała wiersz o stworzeniu świata, który ma głęboką puentę.
W międzyczasie występował profesjonalny zespół wokalno-instrumentalny „Pięciokąt”.
Apogeum emocji artystycznych przyniósł konkurs taneczny. W kategorii walc zwyciężyła para Anna i Zygmunt Mazurczakowie z Komorowa, a w kategorii tango ex aequo pierwsze miejsce zajęły pary: Jadwiga i Henryk Rybkowscy z Komorowa oraz Zofia Laskowska i Stanisław Nycz z Nowej Wsi.
Wójt Krzysztof Grabka opowiedział o wyjeździe do Włoch. Przypomnijmy, od kilku lat młodzież z Gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego w Michałowicach – w ramach wymiany – wyjeżdża do włoskiego miasteczka Vico nel Lazio, a młodzi ludzie z Włoch przyjeżdżają do naszej gminy. Współpraca między „bliźniaczymi gminami” ma być poszerzona o wymianę seniorów. W dniach 2-5 października wójt i pięć pań – każda reprezentowała swoje koło emerytów, rencistów i inwalidów – wyjechali do malowniczo położonego w górach, zabytkowego Vico nel Lazio (kamienne domostwa z czasów średniowiecza), by ustalić zasady wymiany. Przy okazji delegacja z gminy Michałowice zwiedziła Rzym, w tym odwiedziła grób Jana Pawła II oraz Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.
Puchary otrzymały najlepsze pary taneczne, a wiązanki kwiatów i dyplomy: zespoły artystyczne i soliści, Janina i Stanisław Zielińscy za dekorację na tegorocznych gminnych dożynkach oraz Felicja i Jan Ćwilichowscy za pomoc żywnościową „SOS”.
Państwo Ćwilichowscy są wręcz instytucją. Działalność charytatywną prowadzą w zespole szkół w Komorowie. W ciągu roku wydali 38 ton żywności dla 2200 osób. Pani Ćwilichowska podziękowała za pomoc w tej pracy na rzecz potrzebujących swoim koleżankom-emerytkom i dwóm panom, bo – jak powiedziała – sami byśmy nie dali rady. Państwo Ćwilichowscy wydają paczki z żywnością raz w miesiącu.
Wójt Krzysztof Grabka podziękował Krzysztofowi Malmurowiczowi – dyrektorowi Ośrodka Rehabilitacji Olimpijczyków i Paraolimpijczyków – za bezpłatne udostępnienie ośrodka na imprezę z okazji Gminnego Dnia Seniora 2010. Dyrektor Malmurowicz podkreślił, że współpraca z gminą układa się bardzo dobrze. Zachęcał do korzystania z ośrodka na co dzień. – Życzę wam jak najwięcej zdrowia, ale w razie czego lub po to, by lepiej zadbać o zdrowie, zapraszam na zabiegi rehabilitacyjne, też w ramach NFZ, które rehabilitanci wykonują na najwyższym poziomie. Mamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, ale i znakomity sprzęt. Niewiele ośrodków rehabilitacyjnych w kraju ma tak dobry sprzęt – przekonywał.
Zobacz także

Gminny Dzień Seniora 2019

Michałowiccy seniorzy świętują swój dzień

Dzień Seniora 2017

Dzień Seniora 2016

Pary obchodzące jubileusz

Dzień Seniora Gminy Michałowice A.D. 2015

Najstarszy senior, jubileusze małżeństw

Dzień Seniora Gminy Michałowice A.D. 2014

Gminny Dzień Seniora
