Gmina Michałowice liderem Mazowsza rankingu finansowego samorządów
Podobne tematy: wyróżnienia, rankingi

Nasza gmina jest pierwszą gminą w województwie mazowieckim oraz piatą w Polsce w kategorii gmin wiejskich Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego.


Ranking kondycji  finansowej samorządów został opracowany przez niezależne, renomowane instytucje: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.

 

Sporządzony został według danych GUS w 2016 r.  w podziale na 5 kategorii: gminy wiejskie (1559), gminy miejsko-wiejskie (616), gminy miejskie (237), miasta na prawach powiatu (66) i powiaty ziemskie (314).

 

Przy ich ocenie wzięto pod uwagę wskaźniki tj.: udział dochodów własnych w dochodach ogółem; relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem; udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem; obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; udział środków europejskich w wydatkach; relacja zobowiązań do dochodów ogółem  i  udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.  

 

W grupie 1559 gmin wiejskich najlepsze wyniki w rankingu uzyskały:
1. Kobierzyce (woj. dolnośląskie)
2. Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie)
3. Kleszczów (woj. łódzkie)
4. Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie)
5. Michałowice (woj. mazowieckie)

 

Wyniki rankingu zostały przedstawione podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który się odbył 26-27 kwietnia w Krakowie.

 

Opublikowane przez: Stanowisko ds. promocji

Zobacz także

Gmina w czołówce rankingu magazynu Forbes

Gmina w czołówce rankingu magazynu Forbes 10.07.2018 08:55

Gmina Michałowice ponownie znalazła się na 6. miejscu rankingu magazynu biznesowego Forbes "Miast przyjaznych dla biznesu", w kategorii miast i gmin poniżej 50 tys. mieszkańców. Tym razem o kolejności zadecydował nie jak ostatnio przyrost liczby firm w poprzednim roku, ale w latach 2015–2017.

czytaj więcej
Sukcesy Gminy Michałowice!

Sukcesy Gminy Michałowice! 16.11.2017 11:45

W ostatnim czasie nasz gmina została wyróżniona aż trzykrotnie – uplasowała się w czołówce Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2016 r., zdobyła tytułu „Inwestor na Medal” oraz Wójt Gminy Michałowice, Krzysztof Grabka został „Liderem z powołania”.

czytaj więcej
Gmina Michałowice wśród najlepszych gmin Mazowsza

Gmina Michałowice wśród najlepszych gmin Mazowsza 15.03.2017 14:45

Nasza gmina została laureatem Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego woj. mazowieckiego, zajmując 2. miejsce w kategorii gmina wiejska! Jest to kolejny ranking, w którym gmina Michałowice plasuje się w ścisłej czołówce.

czytaj więcej