DOŻYNKI GMINNE

09.09.2010 11:00     62
Powitanie przed kościołem
W czasie mszy Wejście do parku Występy Widlicka Stenia Wóz dożynkowy i autorzy Janina i Stanisław Zielińscy Występy chóru
Podobne tematy: Festyny gminne, Dożynki

Jednym z symptomów, że lato nieubłagalnie dobiega końca są dożynki - Święto Plonów . W tym roku gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w Pęcicach, w pierwszą niedzielę września.


Do stojących przed kościołem starostów, trzymających wieniec dożynkowy, wyszedł ks. Grzegorz Jasiński, proboszcz parafii pw. Św. Piotra i Pawła, który powitał wszystkich zebranych i zaprosił do kościoła. Przed ołtarzem złożono chleby, a wzdłuż ław ustawiono kosze i wieniec.
- Wraz z panem wójtem Krzysztofem idziemy do ołtarza Bożego dziękować Bogu za ten dar nieba, abyśmy mogli ofiarować owoc ziemi i pracy rąk ludzkich – ten symboliczny bochen chleba. Całuję ten chleb na znak trudu Waszej pracy rolniczej i ofiaruję go Bogu – powiedział ks. Jasiński zwracając się do przybyłych na uroczystą mszę dziękczynną.
- Dożynki są świętem wszystkich, ale przede wszystkim kierujemy naszą myśl ku rolnikom. Ich praca w naszym kraju jest wciąż niedoceniona. Dlatego dożynki to dzień wdzięczności wobec tych, którzy są najbliżej Bożego daru, którzy ciężko pra-cują dla nas wszystkich – podkreślił ksiądz w wygłoszonej homilii.

Po zakończonej mszy, tuż przed kościołem, dzielono się chlebem z miodem, a następnie utworzono orszak dożynkowy. W jednym szeregu na czele szli: starościna Bożena Więch niosąc chleb ze starostą Jackiem Jarzębowskim, obok wójt z żoną, z drugim chlebem dożynkowym. Wszyscy udali się do parku przylegającego do Dworu Polskiego. Jego obecny gospodarz udostępnił teren parku nad stawem dla dożynkowych gości.

Gdy uczestnicy zajęli miejsca przed sceną, wójt Krzysztof Grabka powitał wszystkich przybyłych. Wśród nich byli poseł Barbara Czaplicka, radni naszej gminy, komendant posterunku policji w Regułach, strażacy z OSP z Nowej Wsi, , pracownicy Urzędu, mieszkańcy gminy oraz goście z innych gmin. W uroczystościach dożynkowych nie mogła uczestniczyć Elżbieta Smolińska – Starosta Pruszkowski. W przesłanym liście min. napisała:
- Dożynki to najpiękniejsze święto w roku dla każdego rolnika. To czas radości i odpoczynku po całorocznej pracy. W wieńcach dożynkowych ukryte jest głębokie przywiązanie ludzi do tradycji. Tegoroczne dożynki są wyjątkowe, ponieważ świętowanie tegorocznych plonów nie pozwala zapomnieć o problemach z jakimi spotykało się w tym roku polskie rolnic-two-.

Prowadzeniem imprezy ze sceny zajmował się Wojciech Asiński. Występowały: Chór z Opaczy Kolonii, Stefania Widlicka z Reguł, Chór Michałowiczanka oraz Zespół „Jutrzenka” z Nowej Wsi.
Za wystrój dożynek odpowiedzialny był Stanisław Zieliński z Sokołowa. Do niego należał przystrojony w płody rolne wóz. Dorodne kapusty, kalafiory, ziemniaki, pory, ogórki, pomidory, papryka, cebula, marchew, pietruszka i sześć koszyczków malin i inne płody, prezentowały się na i wokół wozu. Szczególne zainteresowanie wzbudzały ludziki z dyń i kabaczków, czy prosiaczek zrobiony z dorodnych buraków. Wystawiony wóz jest historią i służył nie tylko jako ozdoba, ale był również przypomnieniem niedawnych czasów. A wóz choć na obręczach, jest również resorowany. W czasach swojej świetności najczęściej był w użyciu „badylarzy” (tak kiedyś nazywano podwarszawskich producentów warzyw).

W czasie trwania dożynek odbywało się wiele konkurów, min. na najładniejszy kosz dożynkowy czy najlepszy słodki wypiek. W konkurencji koszy - zwycięzcą okazała się kompozycja wykonana przez wieś Reguły. Drugie miejsce zajął kosz z Komorowa Wsi, a trzecie – z Opaczy Kolonii.
Wyłonienie zwycięzcy w konkursie ciast, było niezmiernie trudne, gdyż wszystkie wypieki smakowały wyśmienicie. Po degustacji pięcioosobowego jury, komisja wybrała ciasto „Migdałowa pychotka” z Opaczy Kolonii, autorstwa Grażyny Grabki. Ciasta z konkursu wypieków trafiły do sprzedaży na stół Caritasu, jednego z wielu wystawiających się na dożynkach. Datki finansowe i dochód ze sprzedaży przeznaczony był na zakup przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin, które objęte są opieką parafii.
Odbyły się także konkurencjie typowe dla mężczyzn , jak Spacer Farmera czy przeciąganie liny. Zwycięzcą Spaceru Farmera, czyli niesienia dwóch opon wylanych betonem, ważących 75 kilogramów został Paweł Ruciński z Reguł, przenosząc krążki na odległość 78 metrów. Dużo emocji wzbudził konkurs przeciągania liny. Pomimo, że zgłosiły się dwie 7-osobowe drużyny z Reguł i Pęcic, pierwsza rywalizacja została unieważniona, gdyż kobiety pomagały drużynie z Pęcic, co było niezgodne z regulaminem. W ostatecznej jednak rozgrywce zwyciężyła drużyna z Pęcic.

Uczestnicy konkursów nagradzani były upominkami od gminy, wręczanymi przez wójta Krzysztofa Grabkę

W parku w Pęcicach goście mogli odwiedzić wiele stoisk wystawowych. Na jednym ze nich zachęcano do adaptacji czworonogów i zbierano datki na ich utrzymanie. Na innym – umieszczony był wielki staropolski stół biesiadny: na wielkich półmiskach wybór wędlin był ogromny, ponadto różnorakie pieczywo, smalec domowy, ogórki kiszone w małych beczkach i wiele innych specjałów.
Kolejną atrakcją była możliwość uczestniczenia w warsztatach garncarskich. Można było wykonać na miejscu wyroby gliniane, już wypalone, samodzielnie ozdabiano i malowano. Była to wielka atrakcja dla dzieci, jak też i dla dorosłych. W tej zabawie wzięło udział ponad 300 osób.

Specjalnie dla dzieci przygotowano zamek do skakania oraz pneumatyczną zjeżdżalnię oraz ekologiczny plac zabaw, wyposażony w zabawki i urządzenia z drewna. Najbardziej oblegane, i to nie tylko przez dzieci, były szczudła. Można było także sprawdzić się na równoważni lub bez śniegu -czterosobowych nartach.

O godzinie 16.00 rozpoczął się występ zespołu „Biesiada Polska”, który zaprezentował min. piosenki z repertuaru przedwojennego. Nie zabrakło także przebojów ludowych oraz biesiadnych, przy których bawiono się do godzin wieczornych.

Roman Woźniak

 

Wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka serdecznie dziękuje wszystkim,
którzy włączyli się w organizację Gminnych Dożynek 2010.
To dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu, tegoroczne Święto Plonów miało tak wspaniałą oprawę.

Szczególne podziękowania kieruje do Starostów dożynek - pani Barbary Więch i pana Jacka Jarzębowskiego,
czuwających nad przygotowaniem uroczystości w Pęcicach,
wszystkich sołectw i osiedli, za przygotowanie pięknych kompozycji dożynkowych i słodkich wypieków,
do państwa Janiny i Stanisława Zielińskich z Sokołowa – za udekorowanie kościoła i przygotowanie wystawy płodów rolnych i pysznego smalcu
oraz artystów występujących podczas dożynek, którzy zapewnili wszystkim gościom wspaniałą oprawę muzyczną –
Chóru z Opaczy Kolonii, Stefanii Widlickiej z Reguł, Chóru Michałowiczanka oraz Zespółu „Jutrzenka” z Nowej Wsi.

Opublikowane przez: Stanowisko ds. promocji

Zobacz także

Dożynki gminne 2017. fot. Mariusz Marcysiak

Dożynki gminne 2017 04.09.2017 07:30

Dożynki to uwieńczenie ciężkiej pracy rolników. Każdego roku w naszej gminie święto to przyciąga wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to w niedzielę, 3 września odbyło się Gminne Święto Plonów.

czytaj więcej
Festyn Dni Gminy Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Dni Gminy Michałowice A.D. 2017 19.06.2017 12:30

Za nami festyn z okazji Dni Gminy Michałowice. Wydarzenie, którego nie można było przegapić. Piękna pogoda, moc atrakcji i muzyka na żywo w wykonaniu gwiazdy wieczoru, którą w tym roku była znakomita wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, Anna Wyszkoni. To wszystko dostarczyło mieszkańcom solidną dawkę energii.

czytaj więcej
Festyn rodzinny w ochronce Sióstr Służebniczek w Komorowie. fot. Mariusz Marcysiak

Festyn Rodzinny u Sióstr Służebniczek w Komorowie 04.06.2017 23:30

Już po raz 14 odbył się festyn rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie. Festyn, który jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i który został zorganizowany w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury.

czytaj więcej
Dożynki 2016

Dożynki 2016 07.09.2016 08:05

4 września, zgodnie z tradycją na zakończenie żniw, w parku w Regułach odbyły się dożynki – Święto Plonów. Tegoroczne dożynki miały charakter gminno-powiatowy, a ich organizatorem byli Powiat Pruszkowski i Gmina Michałowice.

czytaj więcej
Na koncert gwiazdy wieczoru -grupy Perfect- przybyły tłumy

Festyn Dni Gminy Michałowice 15.06.2016 07:25

Piłkarska strefa Mistrzostw Europy i niezapomniany koncert kultowego zespołu Perfect, to główne atrakcje festynu jaki odbył w ramach Dni Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny 06.06.2016 21:59

W niedzielę, 5 czerwca, w przedszkolu Sióstr Misjonarek w Komorowie odbył się festyn. Rozpoczął się mszą świętą, którą celebrował ksiądz Marcin z Centrum Misyjnego w Warszawie. We mszy uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice wraz z żoną, a także przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Potem były występy i zabawa.

czytaj więcej
Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie

Festyn Rodzinny w przedszkolu Sióstr Służebniczek im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Komorowie 06.06.2016 20:50

W niedzielę, 5 czerwca, w przedszkolu Sióstr Służebniczek w Komorowie, odbył się festyn rodzinny. Każdego roku w przedszkolnej imprezie uczestniczy wielu mieszkańców Komorowa.

czytaj więcej
Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015

Dożynki gminy Michałowice A.D. 2015 01.09.2015 23:50

30 sierpnia, w Michałowicach odbyły się dożynki gminy Michałowice. Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a po mszy, na łące przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki festyn, który trwał do nocy.

czytaj więcej
„Dni Gminy Michałowice” – festyn w Nowej Wsi (zdjęcie Monika Drewniak)

Festyn Dni Gminy Michałowice 26.06.2015 09:45

Festyn, który odbył się w niedzielę, 21 czerwca, w Granicy, na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi, otworzył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. Gwiazdą wieczoru była Ewa Farna.

czytaj więcej
Starostowie dożynek, Krystyna i Zbigniew Olszakowie wręczają chleb wójtowi gminy Michałowice Krzysztofowi Grabce

Dożynki gminy Michałowice A.D. 2014 09.09.2014 15:50

7 września w Michałowicach – obok zespołu szkół, na placu przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki, przy brzezinie – odbył się festyn dożynek gminy Michałowice.

czytaj więcej