15.06.2021 10:10
1043

Budowa energoefektywnego przedszkola w Regułach

Data podpisania umowy:
06.05.2021
Data zakończenia:
30.11.2022
Wartość:
20.004.628,98 zł
Firma:
Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. Skierniewice
Projekt - M.O.C Architekci Katowice

Główne założenia projektu:
- pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi;
- pełny program żywieniowy z jadalnią dla dzieci starszych;
- enerogoefektywność i proekologiczność budynku.

Wokół przedszkola powstanie parking, obiekty małej architektury, w tym wiata i stojaki na rowery, zostanie posadzona zieleń o powierzchni ponad 0,5 ha, w tym nasadzone drzewa (67), krzewy i krzewinki, założone zostaną tez ogródki dydaktyczne. Powierzchnia użytkowa przedszkola będzie wynosiła ok. 2.000 m2. Parter: wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze zaprojektowano hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem szatniowo-sanitarnymi, z których dwie przystosowane są do pełnienia w przyszłości funkcji: sali rekreacyjnej oraz sali do zajęć ruchowych. Na parterze zaplanowano także kuchnię obsługującą wszystkie sale dydaktyczne oraz jadalnię dla dzieci starszych, z myślą głównie o uczniach klas 0. Piętro: umieszczone będą tam sale do zajęć indywidualnych i do terapii, pomieszczenia biurowo-administracyjne, oraz pomieszczenia techniczne.

Głównym materiałem na elewacjach oraz we wnętrzu obiektu jest naturalne drewno modrzewiowe, które nadaje przyjazny i naturalny charakter budynkowi, a przy tym jest tradycyjnym polskim materiałem elewacyjnym. W obiekcie zdecydowano się na duże przeszklenia, otwierając przestrzeń wewnętrzną na otaczającą zieleń. Sale są duże, jasne, zapewniające dobre warunki dla przebywania w nich najmłodszych, na co wpływają także zaproponowany dobór materiałów i kolorystyka wnętrz.


Rozwiązania proekologiczne:

W budynku zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych, m.in. pompę ciepła, panele fotowoltaiczne, sterowanie oświetleniem sztucznym (daylight control), oświetlenie typu LED a także podziemny zbiornik wody deszczowej służący do gromadzenia deszczówki używanej do podlewania zieleni.

Pod koniec roku ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy. Końcowy termin realizacji przedmiotu umowy został ustalony III kwartał 2022 r.


Opublikowane przez: Stanowisko ds. promocji